Ryžiai naudojami odos priežiūroje, skatina medžiagų apykaitą, reguliuoja virškinimą ir mažina aukštą kraujo spaudimą. Ryžiai padeda sulieknėti, gerina imuninės sistemos veiklą ir apsaugo nuo dizenterijos, vėžio ir širdies ligų.
Kas yra ryžiai?
Ryžis yra miglinių šeimos augalų gentis. Egzistuoja kelios ryžių rūšys – sėjamasis arba azijinis ryžis ir afrikinis ryžis. Ryžiai taip pat būna įvairių dydžių, formų, tekstūros, aromato ir spalvos.
Maistinė vertė
Ryžiuose yra daug angliavandenių ir baltymų. Ląstelienos kiekis priklauso nuo ryžių tipo. Pavyzdžiui, ruduosiuose ryžiuose jos yra daugiau nei baltuosiuose, todėl šie yra sveikesni. Ryžiuose taip pat yra gausų tokių mineralų kaip kalcis, geležis, magnis, fosforas, kalis, manganas, selenas ir varis. Juose yra ir vitaminų, kaip B3, B5 ir B1. Ryžiai yra puikus maistas žmonėmis, kurie netoleruoja glitimo. Juose yra labai mažai riebalų.
Daugeliui žmonių ryžiai asocijuojasi su trumpagrūdžiais baltaisiais ryžiais. Ši rūšis yra sveika, nes joje yra daugiausia maistinių medžiagų ir gausu omega-6 riebiųjų rūgščių, kurios turi priešuždegiminių savybių. Tačiau tokiuose ryžiuose yra mažiau vitaminų ir mineralų.
Ryžių suteikiama nauda sveikatai
Ryžiai yra pagrindinis maisto produktas daugelyje pasaulio virtuvių. Tai yra svarbus produktas, kuriuo maitinasi daugiau nei pusė pasaulio gyventojų.
Suteikia energijos
Kadangi ryžiuose yra gausu angliavandenių, jie yra puikus energijos šaltinis ir padeda normalizuoti smegenų veiklą. Angliavandeniai organizme yra perdirbami į panaudotiną energiją. Ryžiuose esantys vitaminai, mineralai ir organiniai komponentai didina metabolinę veiklą visuose organuose, o tai dar labiau padidina energijos lygį.
Užkerta kelia nutukimui
Ryžiai yra svarbi subalansuotos mitybos dalis, nes suteikia maistinių medžiagų nedarydami neigiamos įtakos sveikatai. Juose yra mažas riebalų, cholesterolio ir natrio kiekis, todėl ryžiai padeda kovoti su nutukimu ir su juo susijusiais sveikatos sutrikimais.
Be glitimo
Ryžiuose natūraliai nėra glitimo, todėl jie nesukelia žarnyne uždegimo. Tai reiškia, kad celiakija sergantys žmonės gali drąsiai valgyti ryžių.
Kontroliuoja kraujo spaudimą
Ryžiuose mažai natrio, todėl jie yra laikomi vienu geriausių produktų kenčiantiems nuo hipertenzijos. Natris skatina venas ir arterijas trauktis, o tai didina spaudimą širdies ir kraujagyslių sistemai. Dėl to didėja kraujo spaudimas. Tai taip pat susiję su tokiomis širdies būklėmis, kaip aterosklerozė, širdies smūgis ar insultas. Todėl patartina vartoti kuo mažiau natrio.
Užkerta kelia vėžiui
Visadaliuose ruduosiuose ryžiuose yra gausu ląstelienos, kuri padeda apsisaugoti nuo daugelio vėžio tipų. Mokslininkai mano, kad ląsteliena apsaugo nuo vėžinių ląstelių susiformavimo ir metastazių. Ląsteliena padeda apsisaugoti nuo kolorektalinio ir žarnyno vėžio. Tačiau be ląstelienos, ryžiuose yra ir natūralių antioksidantų, kaip vitaminas C ir A, fenolio ir flavanoidų, padedančių kovoti su laisvaisiais radikalais.
Odos priežiūra
Medicinos ekspertai sako, kad į pudrą sumalti ryžiai gali būti naudojami įvairioms odos būklės gydyti. Pavyzdžiui, Indijoje dažnai naudojamas ryžių vanduo, kuris ramina uždegimo paveiktą odą. Ruduosiuose ir laukiniuose ryžiuose esantys fenolio dariniai turi priešuždegiminių savybių, todėl taip pat gerai ramina sudirgusią ir paraudusią odą. Ryžiuose esantys antioksidantai taip pat lygina raukšles ir apsaugo odą nuo ankstyvo senėjimo.
Užkerta kelia Alzheimerio ligai
Teigiama, kad ruduosiuose ryžiuose yra daug maistinių medžiagų, kurios stimuliuoja ir skatina neuromediatorių veiklą, kas, savo ruožtu, iki tam tikro lygio padeda užkirsti kelią Alzhaimerio ligai. Nustatyta, kad tam tikros laukinių ryžių rūšys stimuliuoja smegenyse neuronus apsaugančius enzimus, kurie slopina laisvųjų radikalų ir kitų toksinų, kurie sukelia demenciją ir Alzhaimerio ligą, poveikį.
Diuretinės ir virškinamosios savybės
Ryžių luobelė yra laikoma efektyvia priemone kovai su dizenterija. Dėl diuretinių savybių ryžiai padeda iš organizmo pasišalinti toksinams ir net padeda lieknėti, nes maždaug 4 proc. šlapimo sudaro riebalai. Ryžiuose esantis didelis ląstelienos kiekis gerina peristaltiką. Kinai tikisi, kad ryžiai didina apetitą, padeda gydyti įvairias skrandžio ligas ir padeda kovoti su virškinimo problemomis.
Gerina medžiagų apykaitą
Ryžiai yra puikus vitaminų ir mineralų šaltinis, juose gausu B grupės vitaminų, vitamino D, kalcio, ląstelienos, geležies, riboflavino. Šios medžiagos skatina medžiagų apykaitą, stiprina imuninę sistemą ir gerina bendrą organų veiklą.
Stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą
Ryžių sėlenų aliejus turi antioksidacinių savybių, stiprinančių širdies ir kraujagyslių sistemą mažinant cholesterolio kiekį. Šiuo požiūriu gerokai naudingesni yra laukiniai ir rudieji ryžiai.
Padeda kovoti su dirgliosios žarnos sindromu
Ryžiuose yra atsparaus krakmolo, kuris pasiekia žarnyną ir stimuliuoja naudingų bakterijų augimą, o tai padeda užtikrinti normalią žarnyno veiklą. Be to, ryžiai padeda kovoti su tokiomis būklėmis, kaip dirgliosios žarnos sindromas ir viduriavimas.
Kita nauda
Ryžiai gali padėti užkirsti kelia chroniškam vidurių užkietėjimui. Ruduosiuose ryžiuose yra gausu ląstelienos. Tačiau nuo vidurių užkietėjimo kenčiantiems žmonėms patariama ne tik valgyti daug ląstelienos turinčio maisto, bet ir gerti daug vandens.
Diabetikai turėtų rinktis ruduosiuos, o ne baltuosius ryžius, nes jų glikeminis indeksas yra mažesnis. Vos vienas kasdien suvalgomas ryžių puodelis suteiks žmogui beveik 100 proc. kasdienės mangano normos, o manganas padeda gaminti energiją iš angliavandenių ir baltymų. Manganas taip pat svarbus normaliai nervų sistemos veiklai ir lytinių hormonų gamybai.