„Įrodyti aš nieko neįrodysiu, bet norėčiau paviešinti savo atvejį, kad nėščiosios, jei kyla problemų, geriau jau važiuotų į Lietuvą ar bent aklai netikėtų tuo, kas čia joms sakoma“, - sakė prieš dvejus metus su šeima į Didžiąją Britaniją išvykusi ir Kings Line įsikūrusi 29 metų lietuvė.

Danguolės žodžiais, prieš laiką gimus neišnešiotiems dvyniams, jai gydytojai melavo, sakydami, kad naujagimiai išgyvens tik kelias minutes. „Kai pasižiūrėjome jų mirtį patvirtinančius išrašus, pamatėme, kad vienas dar beveik valandą, o kitas vaikiukas pusvalandį gyveno“, – sakė moteris.

Kiek atsimena, po gimdymo gydytojai jai su vyru siūlė paimti naujagimius, sakė, kad jie gyvens tik kelias minutes, bet įspėjo, kad neišnešioti, negražiai atrodo.

„Mus tai kaip ir išgąsdino. Pagalvojom, kad gal geriau iš viso jų nematyti, bet, aišku, paskui dėl tokio sprendimo gailėjomės. Nusprendėme kūnelius pasiimti ir patys palaidoti – kapinėse, kurios prie pat namų. Šiandien juos turi atvežti į šarvojimo salę“, – sunkiai žodžius rinko Danguolė.

Kreipėsi vos sužinojusi apie nėštumą

Pasak moters, pusmetis, kai laukėsi dvynukų, jai nebuvo lengvas. Vos sužinojusi apie nėštumą ji iš karto pasirodė Kings Lino medikams.

„Pasakė, kad viskas, gerai, tačiau visus tuos šešis mėnesius buvo problemų. Važinėjau po ligonines, ėmiau nedarbingumo lapelius, nes nėštumas buvo komplikuotas“, – pasakojo lietuvė.

Kreipėsi ir į privačią gydytoją, kuri patvirtino, kad jai reikalinga speciali priežiūra. „Tačiau vietiniai gydytojai nemanė, kad reikia kažko specialaus. Sakė, kad galiu eiti į darbą. Kai jaučiau, kad man tikrai negerai, pati nusprendžiau nebedirbti“, – pridūrė mama.

Prieš mėnesį gydytojai jai neva užsiminė, kad „nubėginėja vandenys“, bet, moters žodžiais, papildomo dėmesio tam skirta nebuvo. „Kai Lietuvoje prieš dešimt metų laukiausi pirmosios dukters, taip pat grėsė persileidimas ir medikai elgėsi visiškai kitaip. Guldė į ligoninę, patarė pasisaugoti, nevaikščioti, o čia – nieko“, – stebėjosi DELFI pašnekovė.

Suabejojusi Didžiosios Britanijos medikų sprendimais, ji telefonu bandė konsultuotis su gydytojais iš Lietuvos: „Vienas patarė atvažiuoti, nes reikia apžiūrėti. Kitas pasakė, kad elgtųsi taip pat, kaip kolegos Anglijoje – paguldytų į ligoninę, lauktų ir nieko nedarytų“.

Prasidėjo priešlaikinis gimdymas

Priešlaikinis gimdymas D. Normantienei prasidėjo praėjusį šeštadienį. Kaip pasakojo, išvakarėse, penktadienį ji sužinojo, kad kažkas ne taip su vienu iš dvynukų ir dėl to buvo paguldyta į ligoninę.

„Paguldė į palatą pasakę, kad aukštesnio lygio ligoninėse ieško, kas galėtų mane priimti. Tačiau niekas nepriėmė, todėl išsiuntė namo ir liepė atvažiuoti po dviejų dienų“, – prisiminė lietuvė.

Namuose vėl blogai pasijuto, todėl šiaip ne taip sulaukusi ryto šeštadienį vėl grįžo į ligoninę. Buvo paguldyta į stacionarą – paros stebėjimui.

„Man žadėjo, kad po paros jau galės siųsti į kitą kliniką, nes jeigu prasidėtų gimdymas, 23 savaičių vaikučius jau galėtų gelbėti, kad išgyventų. Tačiau sekmadienį, nors buvo praėjusi ta jų minėta para, sužinojau, kad manęs niekur nebesiunčia, nes neva trūksta dar savaitės. Paliko mane ligoninėje ir nuteikė, kad jei prasidės gimdymas, jie galbūt bandys gelbėti dvynukus, bet nieko neprižada. Žadėjo, kad kai gims, pajungs deguonį, bet nepajungė. Pasakė, kad mirė“, – pasakojo Danguolė.

Tiki, kad Lietuvoje būtų sulaukusi pagalbos

Apie tai, kad mamai ne viskas gerai, žinojo ir dešimtmetė Normantų dukrelė. Tačiau kai pamatė iš ligoninės grįžusius tėvus, su džiaugsmu bėgo pasitikti, klausdama, kur lėliukai, ar viskas gerai.

Prieš laiką gimusių ir neišgyvenusių dvynukų mama sakė dar nežinanti, ką darys – skųs medikų veiksmus ar ne. Sprendimą priims pasikalbėjusi su advokate.

„Visų pirma noriu kažkaip įspėti kitus, kad nepasiduotų vieniems atsakymams, ieškotų patys informacijos, galų gale važiuotų į Lietuvą. Aš tikrai tikiu, kad Lietuvoje viskas būtų pasibaigę kitaip. Esu įsitikinusi, kad ten būčiau sulaukusi profesionalesnės pagalbos. Taip sakau iš asmeninės patirties. Kai laukiausi pirmos dukrelės, dėl gresiančio persileidimo Lietuvoje mane iš karto ir į ligoninę guldė, ir lašelines statė, o čia – visiškai nieko“, – kartojo D. Normantienė.

Pasak moters, šeima su netektimi neapsiprato, tik žino, kad reikės gyventi toliau. „Laukiam, kol laikas užgydys žaizdas, tik tiek, kad turėjau eiti daryti dvynių gimimo, mirties liudijimus. Dabar visur parodoma, kad esu trijų vaikų mama ir tai – visam gyvenimui“, – jaudinosi Danguolė.

Neanotologė R.Tamelienė: tokiais atvejais išgelbėti gyvybę labai sunku

Neonatologijos asociacijos prezidentės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neanotologijos klinikos vadovės dr. Rasos Tamelienės teigimu, 23 savaičių gimę naujagimiai išgyvena tik pavieniais atvejais.

„Tokiais atvejais išgelbėti gyvybę yra labai labai sunku. O jeigu tokio amžiaus gimę naujagimiai buvo dvyniai, viskas dar sudėtingiau, nes, matyt, tie vaikučiai buvo dar mažesni, nei įprastai būna“, – sakė gydytoja.

Pasak dr. R. Tamelienės, Lietuvoje naujagimiu laikomas vaikas nuo 22 savaičių, tačiau tokio amžiaus išgelbstimi tik vienetai.

Komentuoti D. Normantienės atvejo asociacijos prezidentė nenorėjo, nes nėra susipažinusi, o tai, ką papasakojo DELFI pašnekovė, yra asmeninė mamos nuomonė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (459)