Naujos studijos, kuri buvo pristatyta žurnale „Obesity“, metu buvo stebimi 43 nutukę vaikai. Tyrimas parodė, kad iš jų mitybos pašalinus pridėtinį cukrų, vos po dešimties dienų iš karto pagerėjo jų kraujospūdis, cholesterolio ir kiti medžiagų apykaitos rodikliai, rašo yahoo.com.
Tyrimo, kuris buvo mažo masto, bet griežtai kontroliuojamas, metu mokslininkai maisto produktus su pridėtiniu cukrumi keitė krakmolingais produktais, turinčiais tiek pat kalorijų, bet visai neturinčiais papildomai pridėto cukraus. Pavyzdžiui, jogurtas buvo keičiamas nesaldžiais riestainiais, o pyragėliai – keptais bulvių traškučiais.
Nors po dešimties dienų vaikų svoris nepakito, smarkiai pasikeitė jų sveikatos medžiagų apykaitos žymenys. Tarp jų buvo:
- diastolinis kraujo spaudimas (spaudimas širdyje, kai ji ilsisi tarp dūžių. Iš šio rodiklio galima spręsti apie artėjančią hipertenziją);
- mažo tankio (arba „blogasis“) cholesterolis;
- gliukozės toleravimas (organizmo sugebėjimas skaidyti cukrų).
„Buvau nustebęs, kaip pagerėjo vaikų sveikata, ir dar per tokį trumpą laikotarpį“, - „Yahoo Health“ sakė pagrindinis studijos autorius, pediatrijos profesorius Robertas Lustigas iš Kalifornijos universiteto Endokrinologijos padalinio San Fransiske.
R. Lustigas teigė, kad vienas jo kolega juokavo, jog jis veikiausiai „prispjaudė į mėgintuvėlius“, nes „rezultatai negali būti geresni, negu yra“.
Greitas atsistatymas rodo, kad žalingą cukraus poveikį galima pašalinti – nelygu, kiek gili yra problema, pažymėjo jis. „Jeigu jums suriebėjusios kepenys ir tai yra viskas, jūs galite tai atitaisyti, sumažindami cukraus vartojimą, tinkamai maitindamiesi ir sportuodami, - sakė jis. – Tačiau jei prisideda uždegimas ir surambėjimas, tai surambėjimo nebepanaikinsite. Tai taškas, kai kelio atgal nebėra“.
R. Lustigas turi gerų žinių ir suaugusiems. „Turime visas priežastis manyti, kad tas pats galioja ir suaugusiems žmonėms. Jie gali tikėtis tokių pačių rezultatų“, - sakė jis.
Tačiau Metabolinių kepenų ligų klinikos direktorius ir Klivlando vaikų ligoninės vaikų gastroenterologas Naimas Alkhouri teigė būgštaujantis, kad žmonės manys, kad susilaikymas nuo cukraus yra vienintelis kelias išvengti vaikų nutukimo.
„Žmonės ieško vieno dalyko, kurį galėtų kaltinti dėl nutukimo epidemijos, - sakė jis. – Tačiau nutukimas turi daug veiksnių“.
N. Alkhouri taip pat nustebino, kaip greitai pagerėjo tyrimo dalyvių sveikatos rodikliai, bet pažymėjo, kad tai nebuvo didelis siurprizas. Šiais metais jis taip pat atliko žurnale „The Journal of Pediatric“ skelbtą tyrimą, kuris parodė, kad nutukusių vaikų, perėjusių prie augalinės mitybos, sveikata pastebimai pagerėjo per 28 dienas.
N. Alkhouri tvirtina, kad žinia yra ta pati: eliminuoti arba smarkiai sumažinti produktų su pridėtiniu cukrumi vartojimą yra labai svarbu bendrai vaikų sveikatai. Tačiau ne mažiau svarbu yra mesti antsvorį, subalansuotai maitintis ir sportuoti. „Cukrus nėra visų sveikatos problemų priežastis“, - pažymėjo jis.
R. Lustigas sutinka, kad pridėtinio cukraus atsisakymas nėra vienintelis sprendimas, norint pagerinti savo sveikatą. Tačiau jis pabrėžia, kad jo tyrimas rodo, jog cukrus yra didžiulė problema vystantis medžiagų apykaitos sindromui (sutrikimui, kuris yra susijęs su II tipo diabetu ir širdies ligomis). „Galbūt jis nėra vienintelis kaltininkas, bet vienas pagrindinių. Be to, tai yra keičiama – galite pradėti keisti jau šiandien, jei nuspręsite“, - sakė jis.
R. Lustigas taip pat pripažįsta, kad jo tyrimas nebuvo didelio masto, bet jis įsitikinęs, kad jo rezultatai kalba patys už save. „Nebuvo taip, kad vienų vaikų sveikata pagerėjo, o kitų – ne. Sveikata pagerėjo visiems“, - pabrėžė jis.