Tiriant gyvas odos ar plaukų ląsteles (žmonių, turinčių ydingų genų) mokslininkai galės atlikti tikslesnius tyrimus, be to, reikės mažiau kliautis bandymais su gyvūnais.
Edinburgo universiteto projektas gavo 1 milijono svarų (4 mln. lt) paramą iš organizacijos, propaguojančios pakeitimo, sumažinimo ir pakartotinio naudojimo principo taikymu gyvūnų bandymams.
Norima sukurti išaugintų ląstelių iš pacientų odos ar plaukų bazes. Tyrėjai galės atrasti testus, kuriuos atlikus liga bei jos gydymas bus aiškesni, nei po bandymų su gyvūnais.
Biologinės psichiatrijos profesorius Andrew McIntoshas teigė: „Iš šizofrenija ar bipoliniu sutrikimu sergančių žmonių odos auginame kelių tipų smegenų ląsteles. Užauginę jas laboratorijoje, galėsime ištirti ląstelės neurologines funkcijas ir pažiūrėti, kaip jos reaguos į įprastą gydymą. Galiausiai tikimės parinkti naujų vaistų.“
Visame pasaulyje 1 – 4 proc. žmonių serga bipoliniu sutrikimu arba šizofrenija, iki šiol tėra mažai efektyvių šių ligų gydymo būdų, neaiškios ligų priežastys. Tiesa, sprendžiant iš to, kad šios ligos būna paplitusios giminėje, įtakos turi genetika.