„Žmonės išgyvena dėl tuberkuliozės, kurios židiniu mūsų kaimas jau kelerius metus vadinamas, tačiau ja sergantys visai ne. Jei jie nenori gydytis, niekas negali priversti. To kaimyno, kuris nesigydo, nė karto nepavyko prievarta išvežti. Tačiau kaip valdžia negali susitvarkyt? Niekas nieko negali? Būtinai turi būti grąžintas priverstinis gydymas, nes dabar visi žino, kas nesigydo, bet nuo savęs stumia, kad neturi teisės priversti“, – piktinosi Trakų rajono gyventoja Larisa.
Ji pati kasmet tikrinasi sveikatą, nes su žmonėmis parduotuvėj bendrauja, be to – nuostabių anūkų turi. Sako, reikia rūpintis ne tik savimi.
Kaimynę, kurios sūnums buvo nustatyta aplinkiniams pavojinga tuberkuliozės forma, parduotuvės vedėja teisina: „Ką mama gali padaryt, jei sūnus nesutinka gydytis. Jis gi suaugęs. Kitas jos sūnus, kai pastojo draugė, pats nuvažiavo į Alytų gydytis nuo tuberkuliozės. Ir gyvena toliau. Dukra taip pat gydėsi, išsigydė. O brolis – niekaip. Kiek metų gyvena be paso, nesigydo ir niekas negali priversti.“
Pasitiko sumušta, su kūdikiu ant rankų
Kaip tik tuo metu namo grįžęs sugyventinis, patikino, kad Alytaus ligoninėje gulėjo pusę metų, dar tris mėnesius vartojo vaistus.
„Nežinojau, kad turiu tokią ligą. Nuvažiavau pasitikrinti ir paguldė į ligoninę, kurioje praleidau pusmetį. Dabar pilnai išsigydžiau, normaliai jaučiuosi. Brolį, kuris nesigydė nuo tuberkuliozės, išvariau iš namų. Dėl vaiko. Dabar mūsų namuose sergančių nebeliko. Tėvas su mama kaip tik išvykę pas daktarus tikrintis, kad galėtų kitas mūsų brolis parsivežti žmoną su vaiku, gimusiu Žolinės išvakarėse. Jauniausiojo giminaičio neleidžia čia vežti, kol visi nepasitikrino“, – paaiškino vyras, kurio vardo ir pavardės negalime minėti saugodami vaikų privatumą.
Jo žodžiais, visi tik ant šito kiemo kaltę meta, o patys – nesitikrina. „Tikrai yra daugiau sergančių. Reikia visus patikrinti. Aš net nežinau su kuo kaime sveikintis“, – sakė DELFI pašnekovas. „Net nežino, su kuo išgerti“, – sugyventiniui antrino vaiko mama. – Jis gi turi kūdikį. Ir ką darytų, jei liga persiduotų?“
Moters manymu, nuo tuberkuliozės gydytiems asmenims kontaktas su sergančiais dar pavojingesnis: „Jei esi sirgęs tuberkulioze, labai greitai gali pakartotinai užsikrėsti. Čia ne juokas“.
Per du mėnesius – 160 ukolų
Priverstinio gydymo nuo tuberkuliozės Trakų rajono gyventojas nebebijotų: per du mėnesius 160 ukolų gauni, o paskui tablečių ir viskas.
Jo moteris didžiavosi, kad per tą pusmetį iš tuberkuliozės ligoninės jis šešis lavonus išnešė. Kai kurie trejus metus ligoninėje gulėję, kiti – keturis. Palatoje, kur gydėsi jis pats, trys normalūs, sveikesni buvo. Kiti jau visai degradavę. Ne tiek dėl ligos, kiek dėl alkoholio.
„Kadangi buvau nėščia, aš ir pilvą slėpiau, kad tik mane pas vyrą į ligoninę įleistų, bet neleido“, - apgailestavo Trakų r. gyventoja.
Tyli, nes bijo prarasti vaiką
Trakų savivaldybės tarybos narės Virginijos Vainauskaitės teigimu, tuberkuliozė – tik viena ir ne rimčiausia šios šeimos problema. Tai liudijo ir smurto žymės ant moters veido, kūno: mėlynės, sumušimai, nubrozdinimai.
Pasak savivaldybės tarybos narės, kaime dar dvi tokios šeimos. Iš vienos teko paimti vaikus. Situaciją aprašytoje šeimynoje V. Vainauskaitė taip pat vadino nevaldoma.
„Rugpjūčio 13 dieną kitai moteriai iš tų pačių namų yra gimęs berniukas. Kad nekiltų užsikrėtimo tuberkulioze grėsmė, visi ten būnantys paprašyti pasitikrinti, ar nėra ligos nešiotojai. Vaiko teisių apsaugos specialistės naujagimio mamai su vaiku pasiūlė iš ligoninės vykti ne į tuos namus, o pas savo mamą. Tačiau pagimdžiusi moteris tą pačią dieną grįžo į tuberkulioze garsėjančius namus, nors gydytojams žadėjo to nedaryti. Prasidėjo skandalai, kodėl vieno brolio vaikui namuose galima būti, o kito brolio vaikui – negalima“, – pasakojo V. Vainauskaitė.
Seniūnas irgi bėgo laukais
Trakų seniūnui Kęstučiui Vilkauskui problema taip pat gerai žinoma. Kaip prisiminė, jis taip pat yra lakstęs laukais, gaudydamas šių namų gyventoją, kuriam teismo sprendimu buvo skirtas priverstinis gydymas nuo tuberkuliozės.
Apie piktybiškai nesigydančius ir į aplinką tuberkuliozės bacilas skleidžiančius pacientus bei siūlymą steigti epidemiologinę policiją DELFI jau rašė.
„Teisėsaugininkams nepriklauso lakstyti ir ieškoti ligonių – jie turi daug kitų funkcijų. Todėl jei būtų epidemiologinė policija, ji spręstų šitą klausimą: turėtų įgaliojimus paimti piktybiškai nesigydančius ir bacilas platinančius žmones, iš karto juos izoliuotų ir daktarams nereikėtų aiškintis, kur jie dingo eilinį kartą pabėgę iš ligoninės“, – DELFI yra sakiusi Valstybinės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės programos koordinavimo tarybos narė Edita Davidavičienė.
SAM epidemiologinės policijos reikalingumu abejoja
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento Ligų prevencijos skyriaus vedėja Loreta Ašoklienė epidemiologinės policijos reikalingumu abejojo.
„Užkrečiamųjų ligų įstatyme yra numatyta žmogui, kuris pats nenori gydytis, taikyti būtinąjį hospitalizavimą. Jis taikomas pagal atskirą tvarką, gydytojų komisijai nutarus ir teismo sprendimu. Mechanizmas sudėtingas, kalbama apie jo paprastinimą, tačiau minčių įvesti epidemiologinę policiją nėra“, – sakė SAM atstovė.
L. Ašoklienės žodžiais, apie tai būtų galima galvoti, jei Lietuvoje atsirastų ypač pavojingų lengvai plintančių užkrečiamųjų ligų, tokių, kaip maras, cholera ir jas platinantys žmonės vengtų gydytis. „Tačiau kol kas Lietuvoje būtinasis gydymas taikomas tik atvira tuberkulioze sergantiems pacientams, kurie nesigydo arba nuolat pažeidinėja gydymosi režimą“, – sakė SAM atstovė.
Pagal sergamumą tuberkulioze, Lietuva – ES lyderė
Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro ataskaitose Lietuva minima, kaip pirmaujanti visoje Europos Sąjungoje (ES) pagal dauginį antituberkuliozinių vaistų atsparumą tarp naujų laboratoriškai patvirtintų plaučių tuberkuliozės atvejų.
Paskutinėje atsaskaitome minima, kad iš 499 tokių atvejų Europos regione net 116 registruota Lietuvoje, antroje vietoje esančioje Rumunijoje – 113.