Dieną ir naktį ligonių gyvybes gelbstintys gydytojai Audronė Dmitrijevienė, Martynas Zutkis neskaičiuoja viršvalandžių, nuovargio, iš šeimų atimto laiko. Dirbti jiems tenka ir sunkiomis psichologinėmis sąlygomis, mat dažnai patiria spaudimą iš pacientų ar jų artimųjų. Dažniausiai nepasiskiepiję pacientai būna aršūs, nenori pripažinti ligos, gydytojams nurodinėja, kaip turėtų būti gydomi. Būna ir tokių atvejų, kad gydytojų, slaugytojų darbas stebimas per skyriaus langus, filmuojamas.
Nuo rugsėjo pabaigos Šilutės ligoninėje suformuotas taip vadinamas antrasis COVID-19 skyrius, kuomet infekcija buvo patvirtinta Slaugos ir Palaikomojo gydymo pacientams, atlikus profilaktinį testavimą. Šiame ligoninės karštajame taške dirba gydytojai Violeta Giedraitienė ir Mantas Viliušis.
Imunitetas formuojasi skirtingai
Pirmasis Covid-19 skyrius įsikūręs atokiau nuo kitų ligoninės pastatų, Tulpių gatvėje. Čia yra 20 lovų, dvi iš jų reanimacinės. Skyriaus veikla atnaujinta nuo rugpjūčio 16 dienos, kada Šilutės rajone pradėjo daugėti susirgimų koronavirusu. Jau mėnuo, kai visos skyriaus lovos nuolat užimtos.
Apie 90 proc. skyriuje gydomų pacientų yra neskiepyti. Skyriaus koordinatorius gydytojas E. Padimanskas pripažįsta, kad serga ir skiepyti žmonės, tačiau jie serga lengviau. Pavyzdžiui, neseniai skyriuje gulėjo virš 70 metų vyras ir žmona, kurie abu paskiepyti buvo pavasarį. Po keturių parų jie išvažiavo namo. O buvo atvejų, kai jaunesni neskiepyti žmonės skyriuje praleido po 20 dienų, nes liga jiems pasireiškė sunkesne forma.
Kaip veikia skiepas, ar bus didelis jo veiksmingumas, priklauso nuo žmogaus imuniteto, kuris kiekvieno skirtingas. Būna, kad sunkiau persirgęs žmogus po 3 mėnesių nebeturi antikūnų, o lengviau sirgęs – jų turi dar ir po pusės metų. Gydytojo pastebėjimu, antikūnai kur kas ilgiau išsilaiko pas vaikus, negu suaugusiuosius. Susilpninti imunitetą gali įvairios vėžinės, autoimuninės ligos, cukrinis diabetas.
Skyriuje dar neteko gydyti pacientų jau kartą persirgusių COVID-19 liga.
Antivakseriai nurodinėja, kaip gydyti
Skaudu COVID-19 skyriuje dirbantiems gydytojams girdėti, kai jų darbą nuolat kritikuoja antivakseriai ar jų artimieji. Nepasiskiepiję, COVID-19 ligos nepripažįstantys žmonės yra agresyvesni, dėl to psichologinė atmosfera skyriuje sudėtingesnė negu pavasarį.
„Jie reikalauja, nurodinėja, kaip juos gydyti, ką reikia daryti. Ar mes galime nurodinėti elektrikui, kuris dirba savo darbą, jei nieko neišmanome? Pagalvokite, ar galite nurodinėti gydytojui, jeigu nesate tos srities specialistai“, - apmaudo neslepia E. Padimanskas.
Gydytojai prašo ir sąmoningumo: neikite į parduotuves, šeimos gydytojų centrus ar ligoninės polikliniką žinodami, kad sergate COVID-19. Visų pirma, tai yra pažeidimas, už kurį gresia bauda ar net baudžiamoji atsakomybė. Antra, jeigu neturėsime sąmoningumo, pandeminė situacija ir toliau nesibaigs, kovidiniais pacientais ir toliau bus perpildytos ligoninės, dėl to sunkiau paslaugas gaus žmonės, kurie serga lėtinėmis ligomis, dėl to mokyklose bus izoliuojami vaikai.
Plaučių nuotrauka negydo
Pastaruoju metu pastebima tendencija, kad COVID-19 susirgę žmonės prašo šeimos gydytojų siuntimų atlikti plaučių nuotrauką. Praėjusią savaitę vienas toks sergantis pacientas atėjo į Šilutės ligoninės Konsultacinę polikliniką, kartu su kitų ligonių srautu. Taip jis sukėlė pavojų kitų pacientų ir medikų sveikatai.
„Jeigu nėra dusulio, oro trūkumo, greičiausiai plaučių nuotrauka susirgimo neparodys. Rentgeno nuotrauka negydo, nereikia savavališkai veržtis į poliklinikas, prašyti šeimos gydytojų siuntimų“, - sako E. Padimanskas.
Gydytojas primena, kad susirgus koronavirusu, visų pirma reikia konsultuotis su savo šeimos gydytoju, karščiuojant temperatūrą mušti tam skirtais vaistais. Jeigu pasijutote blogai, pradėjo trūkti oro, atsirado dusulys ar kiti ryškesni COVID-19 simptomai, reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą. Atvykę medikai, kurie specialiai tam pasiruošę, jūsų būklę įvertins objektyviai ir jeigu bus poreikis, atveš į COVID-19 skyrių.
Statistiniai duomenys
Spalio 12 dienos duomenimis, Šilutės ligoninėje buvo gydomi 37 pacientai, kuriems patvirtinta COVID-19 liga. COVID-19 skyriuje Tulpių gatvėje buvo gydoma 14 pacientų. Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje vakar gydomi 23 pacientai.
Šilutės rajone pirmadienio parą patvirtinta 11 naujų COVID-19 atvejų, šiuo metu serga 335 gyventojai.
Ligoninėje ir toliau teikiama būtinoji ir stacionarinė pagalba, ambulatorinės bei planinės paslaugos, iš dalies ribojamos Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos.
Nuotraukos aprašymas: COVID-19 sergančius ligonius Šilutės ligoninėje gydo (iš kairės) vyresnioji slaugytoja K. Norkienė, gydytojai E. Padimanskas, M. Zutkis, A. Dmitrijevienė.