Sveiką protą po staiga užklupusios sunkios ligos praradusią mamą prižiūrinti panevėžietė Rima atsidūrė biurokratizmo pinklėse. Šimtus litų motinai slaugyti išleidžianti moteris negali pasiimti ligonei priklausančios pensijos.

Vos galą su galu sudurianti, pati neįgalumą turinti panevėžietė tikina, kad išjudinti biurokratinio aparato tiesiog neįmanoma – visus valdininkų reikalavimus įvykdysianti Rima pinigus pasiimti galės po trijų ar keturių mėnesių.

„Ligoniui valgyti, pirkti vaistus ir sauskelnes reikia šiandien. O už ką? Neprašau pašalpų – tetrokštu dėl mamos gerovės kuo greičiau gauti jos sąžiningai uždirbtą pensiją. Todėl ir noriu su kitais pasidalyti savo istorija, kad sveiki būdami žmonės pasirūpintų savimi ir nepatektų, kaip aš, į tokią bėdą“, – sakė įstatymų numatyta tvarka nusivylusi moteris.

Rima aštuoniasdešimtmetę mamą Janiną iš Kėdainių parsivežė prieš pusantros savaitės. Iki tol senolė gyveno Kėdainiuose, ja rūpinosi sesuo Antanina. Visas artimas moteris problemos užklupo labai staiga, kai Janina patyrė insultą, o Antanina atgulė lovon dėl onkologinės, stuburo smegenis pažeidusios ligos.

„Iki insulto mama didelės pagalbos nereikalavo – gyveno Kėdainiuose viena savame name, pati tvarkėsi. Ja kasdien rūpinosi teta – mamos sesuo, nes jos taip buvo seniai sutarusios. Mama visuomet buvo įsitikinusi, kad Antanina ja pajėgs rūpintis ir taip bus visada. Problemos prasidėjo, kai pas mamą atėjusios Antaninos niekas į vidų neįleido. Pasitelkus kaimynus, buvo išlaužtos durys. Pasirodo, mamą ištiko insultas, ji buvo nuvežta į Kėdainių ligoninę“, – pasakojo pašnekovė.

Įgaliojimo neduoda

Tris savaites ligoninėje pragulėjusią Janiną jos sesuo parsivežė į namus. Tačiau bejėgę, sveiką protą praradusią seserį kėdainietė prižiūrėjo neilgai – netrukus pačią į lovą paguldė staiga dėl onkologinės ligos kilusios komplikacijos. Janiną iš Kėdainių teko parsivežti Rimai. Tačiau motinai priklausanti pensija liko Kėdainiuose, Taupomojoje kasoje.

„Įgaliojimas pasiimti iš Taupomosios kasos mamai priklausančią pensiją liko pas tetą, kuri negali iš lovos pakilti. Gauti notaro patvirtinto įgaliojimo aš neturiu galimybių. Tiesiog notarai negali tokio dokumento patvirtinti, nes gydytoja neišduoda pažymos, kad mama yra sveiko proto, mąstanti. Mūsų rūpestingoji gydytoja buvo atėjusi į namus, apžiūrėjo mamą – ligonė net nesuvokė, kur esanti. Po insulto jai tiesiog aptemo protas – net artimųjų nebepažįsta“, – teigė Rima.

Panevėžietė patikino, kad dėl aštuoniasdešimtmetės mamos išlaikymo reikalingos pensijos kreipėsi į Panevėžio „Sodrą“. Esą specialistės tvirtino niekuo padėti negalinčios ir patarė pagalbos prašyti slaugos ligoninėje. Tačiau ir į ją nuvykusi Rima nieko nepeštų – Janiną gydę kėdainiečiai medikai iki šiol nepersiuntė ligos istorijos.

„Man buvo paaiškinta, kad reikalinga mamos ligos istorija, o ji į Panevėžį bus atsiųsta maždaug po trijų savaičių. Be ją gydžiusių medikų išvados niekas nespręs apie ligonės neveiksnumą, neįgalumą. Vadinasi, geriausiu atveju per du tris mėnesius pereisime visas reikalingas komisijas ir aš išsirūpinsiu mamos globą. Tad dar kelis mėnesius su mama būsime paliktos Dievo malonei. Ir niekam nesvarbu, kad mama turi 40 metų darbo stažą, pensiją sąžiningai užsidirbo ir nusipelnė, kad po nelengvo gyvenimo bent senatvėje būtų tinkamai prižiūrėta“, – skundėsi pašnekovė.

Padeda vaikai

Rima neslėpė, kad nei stipriai pasiligojusi mama, nei ji pati jokių santaupų per gyvenimą nesukaupė. Keturis pilnamečius vaikus ir vieną paauglį sūnų turinti panevėžietė liūdnai prasitarė, kad ne ji vaikus, o šie dabar ją išlaiko. Pinigų prašyti tenka iš jaunylio, mat jo gaunama pašalpa dėl tėvo netekties yra didesnė nei Rimos pensija.

„Ligonę prižiūrėti, jai specialų maistą reikia ruošti kasdien. Be to, būtina pirkti sauskelnes, vaistus, kurie dabar net nekompensuojami. Jei mama nepasirūpinsiu, ji tų trijų mėnesių tikrai neišlauks. Tačiau iš ko man pasirūpinti, jei kartu su sūnumi per mėnesį gauname kiek daugiau nei 600 litų? Gruodį tos sumos neužteko net komunaliniams mokesčiams. O ligotai mamai per savaitę reikia mažiausiai 200 litų. Man tik liko pasikliauti suaugusių vaikų malone – kaip išmaldą iš jų pinigus renku“, – atvirai kalbėjo panevėžietė.

Rima tikino nesuprantanti tokių, žmones į biurokratines pinkles įveliančių įstatymų: „Nejaugi negalima apsieiti be tokių ilgų procesų – tiesiog leisti ligonio pensiją pasiimti jį prižiūrinčiam žmogui? Tokie netikę įstatymai turi būti keičiami. Juk į panašią bėdą gali patekti bet kas. Ir toks žmogus, kuris sveikas būdamas nelaimės nenumatė ir nepasirūpino įvairiais įgaliojimais. Juo labiau kad Lietuva sensta – per kelis mėnesius senas ligotas žmogus greičiau į dangų nukeliaus, nei reikalingus dokumentus susitvarkys. Ir mano mama prieš pusantro mėnesio pati ėjo pensijos pasiimti, niekas negalvojo, kad ligos ir ją, ir tetą taip greit palauš“, – tikino panevėžietė.

Sprendimas – po kelių mėnesių

Panevėžio „Sodros“ atstovės „Sekundei“ patvirtino, kad pensija išmokama griežtai laikantis įstatymų ir jokių išlygų nenumatytais atvejais netaikoma. Pensiją gali gauti tas, kuriam ji ir priklauso, arba kitas asmuo pagal notaro patvirtintą ar seniūno išduotą įgaliojimą. Kito asmens pensiją paimti teisę turi ir jo globėjas ar rūpintojas.

Panevėžio savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė informavo, kad problemų norinti išvengti Rima pirmiausia turi pasirūpinti mamos globa: „Panevėžietei reikia dėti visas pastangas ne pensijai pasiimti, o kad taptų mamos globėja ar rūpintoja. Išeitį iš tiesų įmanoma rasti – jai tik reikia ateiti pas specialistą pasitarti. Beje, Rimos sveikata taip pat turi būti patikrinta, juk gali paaiškėti, kad ji pati dėl sveikatos problemų negali mama pasirūpinti.“

Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Žeimienė patikino, kad mama rūpintis ar ją globoti norinti Rima turi susitvarkyti aibę dokumentų. Galutinį atsakymą dėl globos nustatymo duoda dokumentus peržiūrėjęs ir įvertinęs teismas.

„Kiekvieną situaciją reikia išsiaiškinti konkrečiai. Pirma – Janiną teismas turi pripažinti neveiksnia, tam reikalinga ją gydžiusių medikų išvada. Jei jau buvo ji pripažinta neveiksnia ir jos globėja buvo paskirta kėdainietė sesuo, tai turi būti medikų pažyma, kad ji nebegali toliau rūpintis Janina ir sutinka globą perleisti ligonės dukrai. Turi būti medikų pažyma ir dėl Rimos sveikatos. Kaip greitai visi reikalai būna sutvarkomi, priklauso nuo teismo. Mes prašymą dėl globos nustatymo parašome per tris dienas, ligonę taip pat greit galime aplankyti – turime įsitikinti, kad ji iš tiesų Panevėžyje. O teismas bylą išspręsti ir atsakymą gali duoti maždaug per du mėnesius“, – teigė R.Žeimienė.