Nuo šio sutrikimo kentėjo Albertas Einsteinas. Apie tai užsiminė ir garsusis virėjas Jamie Oliveris. Dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromas neaplenkia politikų ir pramogų pasaulio žvaigždžių, kūrybingų ir chaotiškų asmenybių. Vienus jis verčia pulti į neviltį, kitus paskatina įspūdingai veiklai – tampa tam tikru vidiniu varikliu, niekada neleidžiančiu nurimti. Ir tai tęsiasi visą gyvenimą.

Tai, kas anksčiau buvo laikoma vaikų ir paauglių sutrikimu, kas gyvenimo eigoje turėjo išnykti kaip kūdikiams būdinga vadinamoji gandro žymė (raudona dėmelė, kurią turi dauguma naujagimių), iš tikrųjų suaugusiuosius lydi iki gyvenimo pabaigos. Beveik ketvirtadalis pacientų, kuriems vaikystėje ar paauglystėje buvo nustatytas dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromas, ir vėliau jo neatsikrato. Trečdaliui šis simptomas išnyksta, dar trečdaliui jis pasireiškia, tačiau gydymas nėra būtinas.

„Dauguma pacientų vėlesniame amžiuje susiduria su dar rimtesnėmis problemomis“, - teigia Freiburgo universitetinės klinikos darbo grupei, sprendžiančiai dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromo pasireiškimo vyresniame amžiuje problemas, vadovaujanti Alexandra Philipsen. Specialistė tikina, kad Vokietijoje nuo šio sindromo kenčia apie du procentai suaugusių žmonių, o visame pasaulyje šis rodiklis gali siekti iki penkių procentų.

Pamažu atsiranda vis daugiau informacijos šia tema. Žadama sumažinti šiai diagnozei nustatyti būtinų simptomų skaičių nuo šešių iki keturių – tai leis lengviau išaiškinti suaugusius pacientus, mat tokiame amžiuje simptomai pasireiškia silpniau, pacientai nėra tokie impulsyvūs ir hiperaktyvūs, kaip vaikai. Vyresniame amžiuje kažkaip pavyksta suvaldyti nuolatinį dėmesio blaškymąsi.

„Vis dėlto jiems labai sunku ilgesniam laikui susitelkti“, - teigia A.Philipsen. Dažnai ši savybė tampa rimtų problemų darbe priežastimi. Dėmesio sutrikimų turintiems žmonėms sunku susitelkti į pokalbius ar tekstus. Jie nesunkiai nuklysta į svajones ir lengvai atsitraukia nuo veiklos, kuria turėtų užsiimti. Kadangi tokiems žmonėms sunku kryptingai užbaigti užduotį, jie ganėtinai dažnai keičia darbą, neretai būna ir atleidžiami. Neretai tokie asmenys renkasi laisvai samdomo darbuotojo veiklą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)