Žinoma, tai gali būti sutapimas. Tačiau ar tikrai gali būti, kad šokoladas iš tiesų gali pagerinti protinius gebėjimus? Nauja įrodymų apžvalga daro išvadas, kad taip iš tikrųjų gali būti.
Išlaikyti sveikas smegenis
Pripažinkime, kad norint išsaugoti ir gerinti smegenų funkcijas, mums reikia visų galimų priemonių. Senstant vis labiau pasireiškia protinės funkcijos degeneraciją skatinančios ligos, tokios kaip insultas, Alzhaimerio ir Parkinsono ligos. Ir kadangi populiacija vis labiau sensta, prognozuojama, kad netolimoje ateityje silpnaprotystės atvejų tik daugės. Nepaisant ne vieną dešimtmetį atliekamų tyrimų, itin veiksmingo vaisto nuo silpnaprotystės vis dar nėra.
Kalbant apie prevencines priemones, geriausia, ką jums patars gydytojas, bus reguliariai mankštintis, sveikai maitintis, išlaikyti sveiką kraujospūdį, nerūkyti ir saikingai vartoti alkoholį. Remiantis kai kuriais tyrimais, smegenims padeda ir antioksidantai, žuvų taukai, tokie stimuliantai, kaip kava, ar kiti specifiniai maisto produktai. Tačiau jų nauda yra sunkiai įrodoma.
Koks šokolado poveikis smegenims?
Neseniai atliktoje mokslinių tyrimų apžvalgoje, kurios išvados gegužę paskelbtos žurnale „Frontiers in Nutrition“, analizuoti iki šiol surinkti įrodymai apie flavanolių, kurių aptinkama juodajame šokolade, kakavoje ir kituose maisto produktuose ir kurie gali turėti teigiamos įtakos žmonių smegenims, naudą. Flavanoliai yra tam tikros formos flavanoidai, augalinės kilmės medžiagos, turinčios priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį.
Nustatyta, kad trumpalaikis jų poveikis gali būti naudingas. Pavyzdžiui, 2011 metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo jauni suaugusieji, atskleidė, kad praėjus dviem valandoms po juodojo šokolado, kuriame daug flavanolių, skanavimo, atmintis ir reakcijos laikas buvo geresnis, nei pavartojus baltojo šokolado, kuriame flavanolių yra mažai. Tačiau kiti panašūs tyrimai nenustatė jokios naudos.
Gali būti naudingas ir ilgalaikis šokolado vartojimas. Vienas 2014 metais atliktas tyrimas parodė, kad 50-69 metų žmonės, tris mėnesius vartoję kakavos pagrindo papildų su didele flavanolių koncentracija, geriau atliko atminties testus nei tie, kurie vartojo kakavos papildų su maža flavanolių koncentracija.
Kelių tyrimų metu nustatyta, kad vartojant kakavos pagrindo gėrimų gerėja kraujo apykaita smegenyse, didėja deguonies koncentracija ir gerėja nervų funkcija. Tokie pokyčiai nebuvo tiesiogiai siejami su geresniu protinių užduočių atlikimu, tad sunku rezultatus sieti ir su protinės veiklos pagerėjimu.
Galiausiai analizės autoriai konstatuoja, kad šie rezultatai suteikia daug vilčių ir yra intriguojantys, tačiau būtina atlikti daugiau studijų, nes dauguma tyrimų buvo mažos apimties ir daugelis jų negalėjo eliminuoti placebo efekto galimybės. Be to, šie tyrimai atlikti neatsižvelgiant į daugelį kitų veiksnių, kurie gali turėti įtakos smegenų veiklai, pavyzdžiui, sveikatos problemos ar tam tikri vartojami vaistai.
Kur dar yra flavanolių?
Juodasis šokoladas ir kakava nėra vieninteliai produktai, kuriuose yra flavanolių. Jų gausu ir vaisiuose bei daržovėse, įskaitant obuolius, raudonąsias vynuoges, brokolius, vyšninius pomidorus, pupeles, lapinius kopūstus ir svogūnus. Tad nenuostabu, kad sveika mityba vadinama tokia, kuomet valgoma daug vaisių ir daržovių. Tuomet ir suvartojama daug flavanolių. Tačiau tyrimų, kurių metu būtų analizuojamas ryšys tarp specifinių vaisių ir daržovių, kuriose gausu flavanolių, vartojimo ir smegenų funkcijos, dar nebuvo atlikta.
Išvada
Kaip nurodoma šiame tyrime, ne visas šokoladas yra vienodas. Juodajame šokolade ir kakavoje flavanolių kiekis yra didelis. O pieniškame ir baltame šokolade jis yra gerokai mažesnis. Tačiau šokolade taip pat yra daug cukraus, riebalų ir apskirtai kalorijų. Todėl joks gydytojas jums nerekomenduos valgyti didelį kiekį šokolado.
Žinoma, nemažai žmonių, ypač labai mėgstantys šokoladą, norėtų tikėti, kad šokoladą valgyti yra sveika. Tačiau reikia daugiau įrodymų, nei yra dabar, kad šokoladas ar flavanoliai iš tiesų padeda išsaugoti gerą smegenų funkciją. O kalbant apie tariamą ryšį tarp Nobelio premijos ir šalių, kur suvalgoma daug šokolado, tikrai būtų sunku įrodyti, kad gausiai valgydami šokolado tapsite Nobelio premijos laureatu.