Dar besilaukdama, E. Puidokaitė Bruzgulienė susirgo koronavirusu – dėl šios ligos dvynukės, turėjusios dar paaugti, tapo ankstukėmis. Jos buvo pirmos naujagimės Lietuvoje, kurios gimė užsikrėtusios koronavirusu, konferencijoje pasakojo „Elle Kids“ vyriausioji redaktorė.
Dvynukės gimusios svėrė vos po 1,5 kilogramo, o po gimdymo moters būklei kritiškai suprastėjus, ji dešimt dienų buvo komoje, vėliau dar kelias savaites praleido ligoninėje.
„Tuo metu buvo labai sudėtinga ir man, ir medikams, nes dar nebuvo tokio atvejo. Bet jie išgelbėjo ir mano, ir vaikų gyvybes, už tai būsiu amžinai dėkinga. Mūsų visų trijų situacija daug vilčių iš pradžių nedavė, bet žingsnis po žingsnio stiprėjome ir gavome antrą gyvenimą“, – pasakojo E. Puidokaitė Bruzgulienė.
Sunkiai sirgusi moteris po gimimo negalėjo paimti savo dukrų ant rankų, o pirmą kartą jas pamatė iš nuotraukų, kurias padarė vyras Tadas.
„Neturėjau laimės paimti vaikų vos gimusių ant rankų, tik girdėjau, kad jos gimė. Buvo aišku, kad aš sergu labai sunkiai, sunkiai sirgo ir vaikai, jos buvo labai mažos. Vaikai iškart buvo atskirti nuo manęs“, – dalinosi pašnekovė.
Mergaitės reanimobiliu buvo pervežtos į kitą skyrių, kuriame medikai kovojo už jų gyvybes.
Pirmasis mergaites pamatė jų tėtis Tadas. Kaip pasakoja E. Puidokaitė Bruzgulienė, vyras neturėjo jokios patirties vaikų auginime, o tą kartą gavo iškart dvi mergaites ir dar neišnešiotukes. Ligoninėje jis buvo išmokytas, kaip prižiūrėti vaikus, o po mėnesio, kai ant kojų atsistojo ir Elena, Tadas išmokė ir ją.
„Vis pagalvoju, kokį nepaprastai didelį darbą kasdien daro slaugytojos, esu nepaprastai dėkinga joms.
Būti ankstukų tėvais yra labai sudėtinga, nes laikas tampa neapčiuopiamas, jautiesi jo gniaužtuose ir negali padėti savo mažam vaikui, nori, kad kuo greičiau viskas pasibaigtų. Noriu kiekvienai mamai ir tėčiui pasakyti, kad esate ne vieni, bendraukite su savo tėvais, draugais, psichologais, o mūsų bendruomenė visada jums padės“, – sakė Elena.
Oro pagalvė reanimobilyje saugos ankstukus
Paramos projekto „Ankstukai“ ir kompanijos „Bored Panda“ už rekordinę 138 tūkst. eurų sumą nupirktas ir moderniausia įranga aprūpintas reanimobilis antradienį buvo perduotas Santaros klinikoms. Tokį automobilį galima pavadinti reanimacine palata ant ratų.
Naujagimio, ypač neišnešioto ar labai sergančio, pervežimas iš gimdymo įstaigos į perinatologijos centrą visuomet yra iššūkis ne tik pacientui, bet ir medikų komandai. Labai svarbus ne tik medikų profesionalumas ir patirtis, bet ir priemonės, įranga, skirta naujagimių pervežimui.
Naujuoju reanimobiliu po visą Lietuvą keliaus medikų brigada, gelbstinti mažiausius šalies gyventojus – per anksti gimusius ar sunkiai sergančius kūdikius, kurie priežiūrai ir gydymui bus gabenami į Santaros klinikų Neonatologijos centrą.
Santaros klinikų medikai per metus atlieka 500 ankstukams ir sergantiems naujagimiams reikalingų konsultacijų bei pervežimų. Trapiomis ankstukų gyvybėmis besirūpinantys medikai tūkstančius kilometrų iki šiol suko reanimobiliu, kuris dėl nusidėvėjimo jau nebebuvo patikima transporto priemonė tokio svarbumo misijose.
VUL Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas doc. dr. Arūnas Liubšys konferencijoje pasakojo, kad automobilyje sumontuoti specialūs automatiniai neštuvai – taip ne tik patogiau medikams, mat tokie neštuvai sveria apie 200 kg, bet ir daug saugiau naujagimiui.
Be visos kitos svarbios įrangos, reanimobilyje yra oro pagalvė, todėl važiuojant nelygiu keliu naujagimis to nejaučia, jo nepurto. Tai itin svarbu ankstukams, nes bet koks supurtymas gali pasibaigti kraujo išsiliejimu į smegenis.
VUL Santaros klinikų generalinis direktorius prof. Tomas Jovaiša sakė, kad toks reanimobolis yra ypač modernus ir atitinka pasaulinius standartus, leidžia užtikrinti gydymo kokybę.
„Tai didžiulė dovana, esame labai dėkingi „Ankstukų“ fondui ir visiems geradariams. Net turtingiausiose pasaulio šalyse labdaros organizacijų veikla sveikatos sektoriuje yra labai plati. Džiaugiuosi, kad ir Lietuvoje ši sritis plečiasi. Sveikatos apsaugos biudžetas yra ribotas, turime rinktis tarp konkuruojančių prioritetų. Tokios dovanos leidžia tikslus įgyvendinti greičiau“, – kalbėjo prof. T. Jovaiša.