Tadas Olandijoje gyvena jau trečius metus. Į užsienį jis išvažiavo mokytis, o gavęs gerą darbą ten ir liko. Tačiau į gimtinę vyras grįžta bent tris kartus per metus – šįkart Kalėdoms ir Naujiesiems. Vyras įsitikinęs – pramogos Lietuvoje kol kas pigesnės.
„Maisto kainos labai nesiskiria, bent jau mano supratimu, paslaugos yra pigesnės. Ir galbūt, kadangi pats esu iš Lietuvos, lengviau Lietuvoje rasti tai, ko ieškai, galbūt tam tikros paslaugos užsienyje neegzistuoja“, – sako Tadas Dobrovolskis.
Tokių lietuvių kaip Tadas, kurie į Lietuvą grįžta tik šventėms – tūkstančiai. Grožio ir sveikatos paslaugų teikėjai jų antplūdį pajunta jau besibaigiant lapkričiui ir per didžiąsias žiemos šventes. Grįžę lietuviai puola tikrintis sveikatos ar gydytis jau įsisenėjusių problemų, todėl privačiose įstaigose nusidriekia eilės.
„Šiuo metu geidžiamiausios procedūros būtų visapusiška sveikatos patikra. Moterys gan dažnai kreipiasi dėl ginekologinių problemų, jaučiame poreikį neurologinių – tai dažniausiai visos problemos, susijusios su stuburu, galvos skausmais, svaigimais. Neurologinės problemos aktualios žmonėms, dirbantiems fizinį darbą“, – LNK „Žinioms“ aiškino medicininio turizmo vadybininkas Georgijus Popovas.
Nuodugniai ištirti žmogų medikams užtrunka 4-5 valandas, tačiau tokį vizitą reikia suplanuoti iš anksto. Vis dėlto ne visi iš užsienio grįžę žmonės pas medikus registruojasi prieš mėnesį ar du. Būna tokių, kurie skambina tarpušvenčiu. Tačiau jiems gydytojai vizitą gali pasiūlyti jau tik sausio viduryje. Panaši situacija ir pas odontologus.
„Mes taikome tokią praktiką, kad pacientai užsirašo kuo anksčiau, kada tik nusiperka lėktuvo bilietus, be abejo, mes susisiekiame anksčiausiai su jais, kad galėtume iš anksto sudaryti gydymo planą, suplanuoti vizitų trukmę, laiką, preliminarią gydymo kainą. Taip ir mes pasiruošiame pacientų priėmimui, ir pacientas gali susiplanuoti savo laiką“, – kalbėjo gydytoja odontologė Viktorija Orlauskytė.
Dažniausiai gydytis į gimtinę lietuviai grįžta iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos, Vokietijos ir Danijos. Čia jie ne tik darosi sudėtingas procedūras, bet ir paprasčiausiai plombuojasi dantis. Odontologai sako, kad savais medikais emigrantai pasitiki labiau nei užsieniečiais.
„Dažniausios paslaugos – dantų plombavimas, protezavimas, kadangi pagrindinė užsienyje dirbančių žmonių grupė – jaunimas nuo 25 iki 40 metų, labai daug dėmesio skiriama estetikai, priekinių dantų plombavimui, dantų balinimui“, – sakė V. Orlauskytė.
O štai darytis grožio procedūrų svetur gyvenantys lietuviai grįžta dėl gerokai mažesnių kainų. Pavyzdžiui, populiariausia tarp emigrančių krūtų didinimo operacija Lietuvoje kainuoja iki 4000 eurų, o užsienyje – net keturis kartus brangiau.
„Pirmoje vietoje yra krūtų operacijos – didinimas, mažinimas, pakėlimas. Tada yra veido plastika, vyresnės moterys labiau renkasi veido patempimą, viršutinių vokų operacijas, o jaunesnės – dominuoja nosies operacijos ir krūtinės“, – kalbėjo Monika Limbienė, Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos rinkodaros vadovė.
Grožio specialistai aiškina, kad grįžę į Lietuvą emigrantai pinigų procedūroms neskaičiuoja – jei turi daugiau laiko, renkasi veido jauninimą lazeriu, injekcijas, odos defektų tvarkymą.
„Šiuo atveju prioritetas yra laikas. Kai tu turi vieną dvi dienas, tu mažiau deriesi, mažiau ieškai, kur dviem eurais pigiau, jau tu žiūri, kad tai būtų patikima klinika, kad greitai priimti galėtų ir kad, tarkime, būtų vietų – jeigu staigiai sugalvojai, netikėtai susiplanavai“, – kalbėjo M. Limbienė.
Grožio procedūroms emigrantai neskaičiuoja, o štai už gydymą Lietuvoje jiems kompensuoja Didžiosios Britanijos ligonių kasos. Žmonės aiškina, kad mūsų šalyje tas pačias procedūras galima atlikti kur kas greičiau ir dar susigrąžinti pinigus, o, pavyzdžiui, Anglijoje nemokamo gydymo tenka laukti mėnesius.
„Reikia iš gydymo įstaigos gauti gydytojo išrašą diagnozę anglų kalba, turi kreiptis arba į ligonių kasas, arba per tarpininkus, jeigu ganėtinai brangus laikas. Kuo puikiausiai vyksta visas pinigų sugrąžinimo procesas: lietuvis gydosi Lietuvoje, dirba Anglijoje ir Anglijos ligonių kasos jam kompensuoja gydymą Lietuvoje“, – teigia G. Popovas.
Atostogų per šventes grįžusių tautiečių dėmesį pajunta ir kurortai: viešbučiai Birštone ir Druskininkuose perpildyti. Verslininkai spėja, kad šįmet taip nutiko ir dėl trumpų šventinių dienų.