Insulino pompų nuoma buvo įtraukta į kompensavimą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis nuo 2018 m. birželio. Tačiau šiuo metu galiojančioje tvarkoje yra numatyta, kad ūkio subjektai konkrečią medicinos priemonę gali nuomoti ne ilgiau nei penkerius metus. Todėl pirmieji pacientai, kurie gavo insulino pompas prieš penkerius metus ir norintys jomis toliau naudotis, susidurs su problemomis dėl pakartotinio (tęstinio) gydymo.

Privalomojo sveikatos draudimo taryba (PSDT) pritarė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) siūlymui tęsti insulino pompų nuomos kompensavimą pacientams, pasibaigus insulino pompos nuomos 5 metų laikotarpiui. Vis dėlto pakartotinio insulino pompų skyrimo tikslingumą turės įvertinti tretines (vaikams) arba antrines (suaugusiesiems) stacionarines ir ambulatorines vaikų ir suaugusiųjų endokrinologijos paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas. Konsiliume turės dalyvauti bent vienas gydytojas endokrinologas arba gydytojas vaikų endokrinologas.

Insulino pompa galės būti skiriama gydymui tęsti, jei:

– vaikai, sergantys I tipo cukriniu diabetu, kreipiasi į vaikų endokrinologą ne rečiau nei 2 kartus per metus;
– suaugusieji, sergantys I tipo cukriniu diabetu, kreipiasi į endokrinologą ne rečiau nei 1 kartą per metus;
– gydant insulino pompa pagerėja ligos kontrolė.

Taip pat PSDT pritarė cukriniu diabetu sergančių pacientų organizacijų siūlymui reglamentuoti insulino pompų keitimą. Pritarta nustatyti reikalavimą, kad pacientui nuomojama atitinkamo tipo insulino pompa galės būti keičiama į kito tipo insulino pompą tik gydytojų konsiliumo sprendimu, jei paciento turima insulino pompa neatlieka savo funkcijos, t. y. negerėja ligos kontrolė.

Ligonių kasos primena, kad PSDF lėšomis insulino pompų nuomos išlaidos kompensuojamos I tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams: vaikams, suaugusiesiems, nėščiosioms ir planuojančioms pastoti moterims. Taip pat ligoniams, kurie įtraukti į laukiančiųjų kasos salelių transplantacijos sąrašą.

Medikų teigimu, insulino pompa sergantiesiems I tipo cukriniu diabetu padeda priartėti prie tokios gyvenimo kokybės tarsi turint sveiką kasą. Pompa ištisą parą reguliariai išskiria nedidelį kiekį insulino ir papildomą kiekį valgant. Pacientams, turintiems naudoti insuliną, ji padeda gerokai sumažinti insulino injekcijų (dūrių) skaičių ir leidžia gyventi visavertį gyvenimą, sumažinti gliukozės svyravimus, dėl kurių kyla didesnė komplikacijų rizika.

Insulino pompų nuomos išlaidos 100 proc. kompensuojamos tiems privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems žmonėms, kuriems jos yra būtinos sveikatos priežiūrai namuose. Tokio gydymo skyrimo tikslingumą nustato tretinės stacionarinės ir ambulatorinės endokrinologijos paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas.

Gavę teigiamą gydytojų konsiliumo sprendimą, pacientai, norintys išsinuomoti insulino pompą, turi kreiptis į įmonę, turinčią sutartį su VLK dėl medicinos prietaisų, būtinų sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti, nuomos išlaidų kompensavimo.

Įmonė su pacientu pasirašys sutartį dėl insulino pompos išdavimo, garantinio aptarnavimo, nuolatinės priežiūros ir keičiamųjų dalių tiekimo. Insulino pompas nuomojančių įmonių, turinčių sutartis su VLK, sąrašą galite rasti čia.

VLK duomenimis, 2023 m. I ketvirtį insulino pompų nuomos išlaidos buvo kompensuojamos daugiau nei 900 pacientų. Iš PSDF už insulino pompų nuomą buvo sumokėta apie 600 tūkst. eurų.

Naujoji medicinos prietaisų, būtinų sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti, nuomos tvarka įsigalios netrukus, ministrui pasirašius įsakymą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją