Komentuoja specialistas
Santaros klinikų Vaikų ligoninės infekcinių ligų gydytoja Božena Paškevič: „Delta bangos metu vaikai sirgo kur kas mažiau, – teigia B. Paškevič. – Tuomet vaikams buvo taikomas gana griežtas karantinas, ligoninėse jų buvo nedaug ir jie ten pakliūdavo jau sunkiau sergantys.
Be to, ir pats virusas buvo šiek tiek mažiau virulentiškas. Manyta, kad tai – daugiau suaugusiųjų infekcija.“
Mato akivaizdžius skirtumus
Tačiau pagrindiniu skirtumu tarp vaikų sirgimo šiomis koronaviruso formomis B. Paškevič įvardija ligos sunkumą. Per delta bangą vaikai, gydytojos pastebėjimu, sirgo sunkiau, turėjo aukštesnę temperatūrą, buvo ryškesnės klinika.
„Vaikai dažniau susirgdavo plaučių uždegimu – virusine pneumonija, kuri neretai komplikuojasi ir bakterine infekcija. Omikronas yra tarsi lengvesnis, vaikai serga šiek tiek lengviau, – palygina ji, – ir kartais net besimptome forma. Tačiau sergančių vaikų buvo gerokai daugiau.“
Omikron atmaina virulentiškumu prilygsta tymams ir juos net lenkia: „Jaunieji pacientai užsikrėsdavo net iki šešių kartų greičiau nei tymais ir buvo šiam virusui kur kas imlesni“.
Gydytoja taip pat pastebėjo gerokai švelnesnę klinikinę užsikrėtimo išraišką. Jei delta atmaina lengvai pasiekdavo plaučius, omikron atveju vaikams dažniau pasireiškė viršutinių kvėpavimo takų simptomatika.
„Ne pagrindiniai, bet vieni dažnesnių simptomų vaikui susirgus omikronu gali būti sloga, – išvardija B. Paškevič, – kosulys, ryklės pažeidimai. Ir tai susiję su vaikų anatomija: jų kvėpavimo takai siauresni, gleivinė puresnė, taigi viruso dalelytėms prie jos lengviau prisitvirtinti.“
Skiriasi komplikacijos
Persirgus viena ar kita koronaviruso atmaina, taip pat matyti skirtumų. Delta atmaina, nors būdavo sunkesnis, palikdavo mažiau komplikacijų.
„Komplikacijos palyginti panašios, – pasakoja gydytoja, – tik vėlgi jų skaičius kitas. Komplikacijų skaičius proporcingas susirgimų omikronu skaičiui, o omikronu vaikų sirgo ženkliai daugiau.
Dažniausiai tai – nuovargis, subfibrilitetas (užsitęsę vaikų karščiavimai iki 37,2–37,4 °C), dažnai temperatūrai šoktelint vakaro link, kosuliai...“
Viena priežasčių, pasak vaikų ligų gydytojos, dėl kurios tėvai dažnai kreipdavosi medicinos pagalbos, būtent ir buvo ilgai trunkantis vaiko kosulys – vietoj deltos pneumonijos omikronas, panašu, dažniau kaip komplikaciją palieka bronchitą, pernelyg giliai į kvėpavimo takus nesileisdamas.
Gali linkti į simbiozes
Rudeniui, kuomet daugelis tėvų būgštauja pandemiją vėl atsinaujinsiant, B. Paškevič prognozių daryti nesiima.
„Sunku pasakyti, vis viena vyksta kokie nors genetinės medžiagos persitvarkymai, koronavirusas linkęs mutuoti, ir yra didelė tikimybė, kad sulauksime dar vienos atmainos. Teoriškai, ji galėtų būti dar lengvesnė ir už omikron, be to, gali įvykti simbiozės su kitais virusais.“ Vienu tokios simbiozės pavyzdžių vaikų ligų gydytoja pamini Izraelyje pirmiausia fiksuotą koronaviruso simbiozę su gripu.
Ji įvardija dar vieną būdingą omikron atmainai bruožą, galimai rodantį viruso simbiozę. Dažnai į sveikatos apsaugos įstaigas tėvai kreipdavosi dėl viršutinių ar apatinių kvėpavimo takų obstrukcijos simptomų, stridoro, laringito ir jam būdingo „šuniuko lojimo“, ir net neįtardavo vaiką sergant COVID-19. Tiesa išaiškėdavo tik atlikus PGR (molekulinį) tyrimą iš nosiaryklės.
„Laringitą sukelia kitokie virusai, – pasakoja B. Paškevič, – bet šalia aptikdavome ir COVID-19, apie kurį tėvai nė neįtardavo.“
Viltys į imunitetą
Neįmanoma pakankamai gerai prognozuoti vaikų atsparumo naujai COVID-19 bangai, jei ji ateis atšalus orams. Tačiau medikai daug viliasi iš suformuoto vienu ar kitu būdu – persirgus ar vakcinuojantis – imuniteto.
„Galbūt kiek apsaugos skiepas, nors, tarkim, deltos bangos metu vaikų skiepijimas įsivažiavo sunkiai, – svarsto B.Paškevič. – Kita vertus, omikronas ir labiau virulentiškas, ir daugybė užsikrėtimų įvyko būtent per vaikus. Jie užsikrėsdavo mokykloje ir parsinešdavo užkratą į šeimą.
Kita vertus, pastebime, kad vakcina gerai toleruojama, turi mažai šalutinių reiškinių, tad kodėl gi neapsaugojus mažųjų? Galų gale šią vakcinaciją galima prilyginti jau įprastiems skiepams nuo gripo, kuris taip pat dažnai mutuoja. Arba galbūt jos ilgainiui net nebereikės, nes, mutacijoms vis lengvėjant bei persirgus visai populiacijai, pagaliau susiformuos visuotinis imunitetas.“