Per pastaruosius dvejus metus Lietuvoje sergamumo gripu rodikliai krito žemyn: ikipandeminiu 2018–2019 m. sezonu užfiksuota beveik 50 tūkst. gripo atvejų, o 2020–2021 m., prasidėjus COVID-19 pandemijai, sergančių skaičius tesiekė 302.

Tačiau sušvelnėjus COVID-19 pandemijos valdymo priemonėms, infekcinės ligos sugrįžta – tai rodo ir pernykštis, 2021–2022 m., gripo sezonas, kai gripo atvejų registruota jau 20 kartų daugiau palyginti su užpernykščiu sezonu, t. y. užfiksuota 6 tūkst. atvejų.

„Remdamasi savo ilgamete patirtimi imunoprofilaktikos srityje galiu pasakyti, kad šiųmetinis gripo sezonas turėtų būti išties sunkus. Tai matyti jau pagal dabar vyraujančius peršalimo ligų simptomus. Požymiai šiemet labai įvairūs – net iki vėmimo ir viduriavimo. Pacientų slogos – pūlingos, temperatūros – aukštos, o gerklės – raudonos. Tai reiškia, kad šiuo metu vyrauja tam tikri virusai, kurie pažeidžia daug organizmo sistemų, ne tik vieną. Bijome, kad visi kiti virusai gali tarsi atverti vartus organizme gripui. Todėl labai rekomenduočiau gyventojams suskubti pasiskiepyti“, – prognozėmis dalijasi Naujininkų klinikos vaikų ligų gydytoja Janina Zupkauskienė.

Skaudanti gerklė

Australijoje pasibaigus žiemos ir atitinkamai gripo sezonui, pasirodė naujausia Australijos gripo stebėsenos ataskaita, kuri atskleidė, kad sergamumas gripu jau pranoko pastaruosius karantininius sezonus ir pasiekė ikipandeminį lygį.

Labiausiai serga vaikai

Australijos sveikatos priežiūros ekspertai taip pat užfiksavo itin didelį vaikų sergamumą – daugiausiai sirgo 5–19 metų amžiaus asmenų grupė, didelis sergamumas fiksuotas ir jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.

Tokias pačias tendencijas atskleidžia ir NVSC duomenys, kurie rodo, kad praėjusį gripo sezoną dažniau sirgo vaikai – jie sudarė 69,6 proc. visų susirgusiųjų gripu (4196 atvejai).

„Turime nemažai įvairiomis lėtinėmis ligomis sergančių vaikų, kurie priskiriami gripo rizikos grupei – daug vaikų serga bronchine astma, turi įgimtas širdies ydas, kovoja su inkstų pažeidimais, ligų sąrašas yra labai ilgas. Apskritai visi vaikai galėtų būti priskiriami rizikos grupei. Priklausomai nuo vakcinų gamintojų, vaikus galima skiepyti jau nuo šešių mėnesių. Dažniausiai suskumba tie tėvai, kurių vaikai lanko darželius, nes ten didelė tikimybė užsikrėsti gripu“, – aiškina J. Zupkauskienė.

Sveikatos priežiūros ekspertų teigimu, vaikų skiepijimas yra itin svarbus, mat jie kontaktuoja tiek su tėvais, tiek su seneliais, kurie priskiriami vienai didžiausių rizikos grupei.

Skiepytis poliklinikose saugu

Gydytojos teigimu, šis gripo sezonas bus sudėtingesnis, nes nebėra karantino metu taikytų viruso valdymo priemonių, kurios padėjo pažaboti ne tik pandemiją, bet ir kitas infekcines ligas.

„Dabar esame laisvi, atviri, einame, kur norime, kaukę renkasi užsidėti tik retas, todėl suvaldyti gripo plitimą bus sunkiau. Sveikatos priežiūros įstaigose taip pat tvyro įtampa dėl laukiančių darbo apimčių. Viskas būtų kitaip, jei skiepytųsi daugiau žmonių – tada ne tik sirgimo atvejų būtų mažiau, bet ir būtų lengvesnė sirgimo eiga. Deja, turime nemažai žmonių, kurie sąmoningai vengia skiepytis, nes netiki vakcinomis. Jeigu pažiūrėtume, kas skiepijasi, tai kasmet išvystume pasikartojančias tas pačias pavardes žmonių, kurie išties rūpinasi savo sveikata“, – kalba J. Zupkauskienė.

Ji priduria, kad gripo sezoną apsunkins ir tai, kad COVID-19 virusas taip pat niekur nedingo, tikimasi susirgimų skaičiaus augimo.

„Šiuo metu poliklinikoje organizuojamas skiepijimo procesas – nuo gripo skiepytis kviečiami vyresni nei 65-erių metų žmonės, priskiriami vienai pagrindinių rizikos grupei. Kita – lėtinėmis ligomis sergantys pacientai. Patenkantiems į rizikos grupes ir norintiems pasiskiepyti tereikia paskambinti į registratūrą ir atvykti pas savo šeimos gydytoją, o rizikos grupei nepriskiriami gyventojai jau intensyviai skiepijami šalies vaistinėse“, – sako gydytoja, pridurdama, kad skiepytis poliklinikose yra saugu.

Skiepytis nuo gripo rekomenduojama prieš prasidedant gripo sezonui – spalio-lapkričio mėn., tačiau tai daryti galima ir viso sezono metu. Imunitetas susiformuoja per 2 savaites. Skiepai nuo sezoninio gripo yra saugūs, o šalutiniai poveikiai pasitaiko labai retai – gripo vakcina, kaip ir kitos negyvos vakcinos, nesukelia pačios ligos.

Rizikos grupėms priklausantiems gyventojams skiepijantis nuo gripo yra patogi proga vienu kartu nemokamai pasiskiepyti ir nuo COVID-19 ligos, skiepijama vienu metu, tik į skirtingas rankas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją