Kaip pasakoja Samanta, į vaistinę Vilniuje atėjo moteris ir paklausė, ar nėra tam tikrų leidžiamųjų vaistų.
„Ji sakė, kad susirgo mama, nežino, kaip jai padėti, o mamai virš 90 metų. Pasakiau, kad visi leidžiamieji preparatai yra parduodami tik su receptu. Moteris mane patikino, kad jos sesuo Klaipėdoje pirko be recepto – viską jai pardavė.
Pasakiau, kad tokio vaisto vaistinėje nėra, tada ji nuvažiavo ieškoti kažkur kitur. Po kelių valandų grįžta ir sako: „Žinokit, pamiršau švirkštų nusipirkti, o vaistą nusipirkau „Simitri“ parduotuvėje.“ Nustebau, kad parduotuvė turi leidžiamųjų vaistų, nes visi jie yra receptiniai ir tai negali būti maisto papildas“, – prisiminė vaistininkė.
„Simitri“ – žinomos nuomonės formuotojos Simonos Lipnės parduotuvė, kuri parduoda prekes namams, vaikams ir tėvams.
Paprašius parodyti, ką nusipirko, Samanta pamatė, kad iš tiesų tai ne vaistai, o geriamasis maisto papildas – tirpalas, tačiau, pasak vaistinės klientės, konsultantė parduotuvėje jai patarė šį preparatą susileisti į raumenis, esą taip didesnis veiksmingumas.
Preparato sudėtyje – natrio chloridas, vitaminas C ir sausas medaus ekstraktas.
„Pasakiau, kad tikrai nesileistų, čia geriamasis tirpalas, vartojamas per skrandį. Pacientė gal kiek suglumo, bet vis tiek nusipirko švirkštų ir išėjo.
Paskambinau pasiaiškinti į parduotuvę, o jos konsultantė man pasakė, kad tikrai rekomenduoja šį tirpalą susileisti. Pasakiau, kad taip negali būti, tai geriamasis tirpalas, be to, jei jis būtų leidžiamas, net neturėtų teisės pardavinėti, ji atsakė, kad per mokymus jas moko, jog rekomenduotų klientams susileisti“, – apstulbinusią istoriją pasakojo Samanta.
Dar daugiau – pasak pašnekovės, kitą dieną į vaistinę vėl užsuko ta pati moteris, tik šį kartą pirko antibiotikų su receptu. Samanta pakomentavo, kad štai antibiotikai iš tiesų gali padėti, kai yra paskirti gydytojo, bet ne medus, suleistas į raumenis.
„Moteris pasakė, kad jos sesei tas papildas labai gerai padėjo atsigauti nuo COVID-19 – pradėjus leisti ji pagijo, todėl dabar suleido ir mamai, ir sau pačiai...“ – sakė Samanta.
Pašnekovė negali atsistebėti, kaip parduotuvė gali skleisti tokią klaidinančią informaciją.
„Čia žiauri nesąmonė; jei tokios parduotuvės pradės aiškinti, kad visokius papildus galima susileisti, tai tik akimirka, ir vienas žingsnis iki to, kai konsultantė sakys, kokį drėkinamąjį veido serumą irgi susileisti. Taip gali būti padaryta labai didelė žala. Gali pataikyti į kraujagyslę, gali būti pažeisti audiniai, susidaryti trombas, nuo medaus sauso ekstrakto gali pasireikšti anafilaksinis šokas. Nežinome, ką susileidžiame, kokia koncentracija, kokia kokybė, visiškai neaišku, ką susileidžiame.
Tokio preparato efektyvumas – labiausiai manau, gali suveikti placebas. Kažkiek gali suveikti vitaminas C ir medaus ekstraktas, bet nėra klinikinių tyrimų, žalos, efektyvumo, negalime tokių dalykų leistis į kraujotakos sistemą. 50 eurų už tokį papildą, kiek jis kainuoja, yra labai didelė suma“, – apibendrino vaistininkė.
Gali būti nesterilūs ir sukelti infekciją
Kuo gali grėsti geriamųjų maisto papildų susileidimas į raumenis ir kodėl nereikėtų to daryti, pakomentavo LSMU Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.
„Maisto papildai nėra vaistai. Kaip maisto įprastai nesileidžiame į sėdmenis, taip ir papildų neturime leistis į niekur, nes jais tik papildome savo mitybą. Vitaminus kartais leidžiame į veną ar raumenis, bet tai jau yra vaistas, jie užregistruoti kaip vaistas ir kokybė visai kitokia, nei per burną geriamų vaistų ar tirpalų. Per burną vartojami produktai nebūtinai yra sterilūs, jie gali turėti kitokią normą, kiek gali būti mikrobiologiškai užteršti, palyginus su tais produktais, kurie yra leidžiami“, – sakė S. Stankevičiūtė.
Jei papildas nėra tinkamos kokybės ir yra suleistas į raumenis, jis nebus tinkamai įsisavintas, nes produktai, skirti vartoti per burną, sukurti taip, kad geriausiai pasisavintų būtent taip vartojant.
„Antra, gali susidaryti infekcija, tai pats pavojingiausias dalykas. Gali atsirasti gumbas, sukietėjimas, žaizda, mėlynė. Ir apskritai, tai taip neprotinga daryti, toks absurdas...“ – nuostabos neslėpė S. Stankevičiūtė.
Kokybė neaiški
Nors į sėdmenis suleisti vaistų nesunku, yra nedidelė tikimybė pataikyti į kraujagyslę, o tokiu atveju gali įvykti liūdnų komplikacijų, pavyzdžiui, riebalų embolija, anafilaksinė reakcija. Be to, priedai, kurie gali būti geriamuosiuose preparatuose, tikrai ne visi gali būti naudojami leidžiamuosiuose vaistuose.
Beje, moters minėtas papildas yra pagamintas Sakartvele. Pasak S. Stankevičiūtės, skiriasi Sakartvelo ir Europos Sąjungos taikomi reikalavimai vaistams ir dėl veiksmingumo, ir dėl kokybės.
„Europos Sąjunga labai griežtai reguliuoja, ar vaisto sudėtyje nėra jokių likučių po gamybos proceso. Trečiųjų šalių reguliavimas nebūtinai toks pat griežtas, todėl rinkoje ir neturime daug vaistų, gaminamų Rusijoje, Ukrainoje, Sakartvele, nes jų kokybė dažnai neatitinka mūsų standartų“, – apibendrino S. Stankevičiūtė.
Preparatas naudojamas injekcijoms kitose šalyse
Dėl komentaro kreipėmės į „Simitri“ parduotuvę. Pasak parduotuvės įkūrėjo Mindaugo Lipniaus, produktas tikrai nerekomenduojamas naudoti injekcijoms.
„Norime patikslinti, kad tikėtina, jog įvyko nesusipratimas tarp parduotuvės konsultantės ir klientės. Mokymuose šnekant apie preparato kilmę, paaiškinome, kad gamintojo šalyje – Gruzijoje – ampulės yra naudojamos ligų gydymui injekcijomis. Tačiau, Lietuvoje šis produktas yra registruotas kaip maisto papildas, tad jis gali būti naudojamas tik geriamuoju būdu.
Šis papildas yra visiškai natūralus produktas, pagamintas iš bičių medaus. Ekstraktą, kuris išgaunamas iš Gruzijos kalnų kaštonų medaus – iš 1 tonos medaus išgaunama 20 kg aktyvaus ekstrakto. Konsultantės informuotos mokymų metu, panašu, kad įvyko nesusipratimas dėl vartojimo būdo, kuris yra leidžiamas Gruzijoje, Kirgistane, Ukrainoje, o ne Lietuvoje.
Pabrėžiame, kad nerekomenduojame šio produkto naudoti injekcijomis, nes šiuo metu šis metodas neatitinka Lietuvoje galiojančių teisės aktų.
Apgailestaujame, jei tai sukėlė neaiškumų ar nesusipratimų. Esame pasirengę papildomai apmokyti konsultantes ir dar kartą akcentuoti į teisingą produkto informavimą apie naudojimą, taip pat skatiname skaityti etikečių informaciją, kad tokios situacijos nesikartotų.
Jei turėtumėte papildomų klausimų ar reikėtų daugiau informacijos, mielai atsakysime“, – situaciją komentavo M. Lipnius.