O tai užima labai daug laiko. Tad Lietuvos medikai kartu su išmaniųjų technologijų specialistais sugalvojo, kaip pritaikius virtualios realybės akinius, išvengti vizito pas daktarą.
Gydymui virtualios realybės akiniai
„Mums kilo mintis sukurti programėlę aparatui, kurį žmogui uždėjus ant akių, jis parodytų tam tikrus taškus, į kuriuos tau reikia pasižiūrėti, kad galva būtų pakrypus tam tikru kampu.
Kai tu atlieki tą manevrą pats arba atlieki su gydytojo pagalba, kartais tuos kampus išmatuoti sudėtinga, yra tik apytikslis matavimas. Savo ruožtu, kai užsidedi ant akių įrenginį, tikrai žinai, kad manevras yra teisingai atliktas“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro vyresnysis gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas.
Svaigimą išprovokuoja otolitai
Mūsų ausis - ne tik klausos, bet ir pusiausvyros organas. GPPS yra susijęs su vidinėje ausyje esančia pusiausvyrą reguliuojančia sistema. Ji sudaryta iš maišelių ir 3-jų pusrytinių kanalų.Maišeliuose ir pusratiniuose kanaluose gausu ląstelių, receptorių ir skaidraus skysčio. Pusratiniai kanalai yra trijose viena kitai statmenose plokštumose. Kintant galvos padėčiai, arba judant, skystis banguoja, dirginami maišelių ir pusratinių kanalų receptoriai.
Tuo metu susidarę nerviniai impulsai nervais eina į smegenis. Taip yra suvokiama kūno padėtis. GPPS epizodą sukelia kalcio kristalai (otolitai) atitrūkę iš pailgojo maišelio. Jie patenka į užpakalinį pusratinį kanalą, sujudina ten esantį skystį, dirgina nervines ląsteles, kurios generuoja nervinį impulsą ir siunčia į smegenis. „Atrodo, kad viena ausis tau „sako“ tu suki galvą, kita tau „sako“, kad nesuki“, – aiškina R.Masiliūnas.
Siekiant išgydyti GPPS dažniausiai yra atliekami keli standartiniai judesiai, kuriuos pakartojęs žmogus tą pačią minutę pasijunta geriau.
„Tam, kad tu išgydytumei šią ligą, tereikia atlikti galvos judesius tam tikra seka, kad otolitai iš kanalo iškristų. Tam dažniausiai užtenka paprasto, repozicinio „epley“ manevro, kad tas kristalėlis iškristų“, – teigia R.Masiliūnas.
Ateityje padės milijonams
Išmanusis lietuvių sprendimas jau dabar sudomino užsienio specialistus, todėl jau greitu metu tokią programėlę galbūt galės įsigyti kiekvienas.
„Turėjau galimybę išmaniąją technologiją pristatyti kolegoms Londone. Kadangi šios ligos diagnozavimo ir gydymo problemų yra ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, mūsų programėlė sulaukė dėmesio.
Pasirašėme bendradarbiavimo sutartį ir Santariškių klinikose bei Londono universitete pradėsime klinikinį tyrimą. Jeigu tyrimų rezultatai pasitvirtins, virtualios realybės akiniai su specialia programėle turi potencialo būti plačiai pritaikyta klinikinėje praktikoje“, – tikina R.Masiliūnas.
Komentaras
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos vedėjas prof. Dalius Jatužis:
- Vienas dažniausių, kiti mano, kad pats dažniausias, ambulatorinėje praktikoje galvos svaigimas yra būtent GPPS svaigimas. Jį sukelia galvos padėties pakeitimai. Dažniausiai jis pasireiškia verčiantis nuo šono ant šono arba atsisėdant, atsigulant, arba kitaip keičiant kūno padėtį. Svaigimas nėra ilgas, trunka keliolika arba keliasdešimt sekundžių ir praeina.