Per parą koronavirusu oficialiai užsikrėtusių asmenų kiekis Ispanijoje šoktelėjo tūkstančiu, o iš viso šalyje jau diagnozuota per 9 tūkst. užsikrėtimo šia liga atvejų ir 329 mirtys.

Ispanija tapo antra šalimi pasaulyje pagal naujai užsikrėtusių asmenų skaičių ir pagal šią niūrią statistiką atsilieka tik nuo Italijos.

Stebėdamas esamą situaciją ir matydamas nemenką į žiniasklaidą ir socialinius tinklus prasprūstantį dezinformacijos kiekį, M. Gudelis nusprendė pasidalyti savo mintimis ir prognozėmis apie koronaviruso plitimą ir kuo paprastesniais žodžiais žmonėms paaiškinti, su kokia liga šiuo metu kovoja visas pasaulis.

„Matau, kad trūksta informacijos, o esama informacija kartais tiesiog spekuliuojama. Su jumis pasidalysiu mokslinėmis ir praktinėmis žiniomis, kuriomis su manimi pasidalijo mano kolegos Ispanijoje“, – savo pasisakymą pradeda M. Gudelis, taip pat dirbantis ir „Barcelonos“ krepšinio klubo gydytoju.

„Nenoriu nieko išgąsdinti, tiesiog manau, kad privalome žinoti teisybę. Kadangi esame suaugę žmonės, kiekvienas iš mūsų nuspręs, kaip ir ką daryti, kaip elgtis.

Kodėl šis virusas toks pavojingas? Viruso pavojingumą nulemia trys veiksniai. Pirmiausia, viruso užkrečiamumo vektorius, sergamumas ir mirtingumas.

Šio viruso vektorius yra tarp 1,5 ir 2,5. Tai – tris kartus didesnis vektorius nei gripo. Blogiausia, kad šis virusas mūsų kūnuose gali išbūti dvi savaites ir nesukelti jokių simptomų, jokių problemų, tačiau kartu per šias dvi savaites užkrėsti aplinką ir kitus žmones“, – pažymi gydytojas.

Mano, kad tam tikra forma persirgs visi

Anot jo, tam tikros virusinio susirgimo formos gali neišvengti niekas.

„Maždaug 2–3 mėnesių laikotarpiu mes visi persirgsime šiuo koronavirusu. Ir kas nutiks? Paprastas pavyzdys. Jeigu susirgs 1000 žmonių, praktiškai 900 iš jų neturės jokių simptomų. Nei karščiavimo, nei galvos skausmo, nei kosulio. Į šią grupę patenka jauni žmonės, anksčiau neturėję jokių problemų, ir vaikai.

O kas nutiks su likusiais 100 žmonių? 80 iš jų jaus gripo požymius – karščiavimą, galvos, raumenų skausmą. Ir tai gali tęstis maždaug 2–3 savaites. Tada tie žmonės greičiausiai pasveiks. O likę 20...

Jiems greičiausiai prireiks ligoninės pagalbos. 15 iš jų bus paguldyti dėl plaučių uždegimo komplikacijų, prireiks gydymo antibiotikais, kortizonu, deguonimi, bronchų dilatatoriais.

Likusiems 5 prireiks intensyvios terapijos skyriaus pagalbos. 3 iš jų greičiausiai numirs, o 2 likę ateityje gali turėti sunkių plaučių fibrozės komplikacijų, jiems gali prireikti net plaučių transplantacijos“, – prognozavo specialistas.

Tikroji problema – ne pats virusas
„Koronavirusas yra tarsi banga. Per 2–3 mėnesius jis užkrečia visus. Ir kas tada nutinka su ligoninėmis? Aš neturiu duomenų apie ligonines Lietuvoje, tačiau galiu papasakoti apie tai, kas vyksta Ispanijoje.

Čia gyvena apie 40 mln. žmonių. Tai reiškia, kad maždaug 4 mln. iš jų turės simptomatinę šios ligos formą. 3,2 mln. persirgs liga ir pasveiks namuose, o 600 tūkst. bus paguldyti dėl vadinamosios plaučių uždegimo komplikacijos ir bus gydomi ligoninėje. 200 tūkst. bus paguldyti į intensyvios terapijos skyrių.

O Ispanijoje iš viso yra apie 200 tūkst. vietų ligoninėse ir 3,8 tūkst. vietų intensyvios terapijos skyriuose. Taigi, tikroji problema nėra pats virusas“, – pažymi daktaras.

„Tikroji problema – vadinamosios epidemiologinės viruso savybės, kurios gali sukelti sveikatos sistemos griūtį. Tai, kas jau nutiko Italijoje, kur yra pritaikomos karo lauko ligoninės taisyklės. Kai atsilaisvina viena vieta ligoninėje, jos laukia 7 žmonės. Taigi, gydytojas turi pasirinkti iš tų žmonių, kurį guldyti ir kurį išgelbėti.

O 6 likusieji važiuoja namo – jiems pasakoma, kad atvažiuos gydytojas, kad jiems nusiųs deguonies, bet dažniausiai nei gydytojas atvyksta, nei deguonis. Žodžiu, šiais atvejais dažniausiai pasirenkami sveiki, anksčiau nesirgę žmonės. O mes šios situacijos laukiame maždaug balandžio pradžioje, kai susidursime su realiomis problemomis Ispanijoje“, – niūrią artimą ateitį prognozavo M. Gudelis.


JK dirbantis gydytojas: šis virusas greičiausiai neišnyks visai

M. Gudelis nėra pirmasis užsienyje dirbantis medikas, kuris dalijasi galimais koronaviruso plitimo scenarijais. Kiek anksčiau Delfi Kembridžo universitetinės ligoninės skausmo tarnybų vadovas, gydytojas konsultantas anesteziologas Rokas Tamošauskas dalijosi įžvalgomis, jog dalis užsikrėtusiųjų gali iš viso nesusirgti ir išlikti tik nešiotojais.

„Kol kas šiam virusui nėra imuniteto nė vienoje šalyje, nė vienoje visuomenėje, todėl juo užsikrečia ir serga daug žmonių. Apie 20 proc. iš visų susirgusių serga gana sunkiai ir jiems reikalingas gydymas ligoninėje. 80 proc. perserga nesunkia forma, o dar daugiau galbūt iš viso neserga ir išlieka nešiotojais, nejaučiančiais simptomų“, – teigė R. Tamošauskas.

Jis taip pat teigė, kad kuo daugiau bus persirgusių ir įgijusių imunitetą, tuo lėčiau virusas plis tarp žmonių.

„Jis, ko gero, neišnyks visai ir taps dar vienu daugiau ar mažiau nemaloniu nuolatiniu žmonijos palydovu“, – mintimis dalijosi specialistas.

Jo teigimu, kol kas sunku pasakyti, ar virusas gali mutuoti tiek, kad sukeltų naujų epidemijų.

„Kai kurie paskelbti duomenys apie pakartotiną SARS-Cov2 reinfekciją neatlaikė kritikos, autoriai turėjo atšaukti straipsnį. Kaip ir kitų virusinių infekcijų atveju, tikėtina, kad ligoniai atkrito dėl bakterinės superinfekcijos, o ne todėl, kad neturėjo imuniteto koronavirusui. Tai, kad atkritusiam ligoniui buvo teigiami PCR mėginiai, parodo tik tiek, jog jis tuo metu dar išskyrė viruso RNR, – tik tiek, bet ne daugiau. Todėl labai gali būti, kad aliarmas dėl imuninio neadekvatumo yra stipriai perdėtas, maitinantis panikos ir neracionalių sprendimų spiralę, kuri jau užsisuko pačiu smarkiausiu būdu“, – rašė R. Tamošauskas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (827)