Vadovaujantis penktadienį, rugsėjo 2 d., priimtu galutiniu sprendimu, daugybė gamintojų, neįrodžiusių, kad jų tiekiamas antibakterinis muilas yra saugesnis ir veiksmingesnis nei įprastas, turės nutraukti prekybą antibakteriniu muilu.

Federalinės administracijos potvarkis taikomas visam rankų muilui ir antiseptiniams prausikliams, kurių sudėtyje yra bent vienos arba daugiau iš 19-os konkrečių cheminių medžiagų, pavyzdžiui, dažnai naudojamo triklozano (aptinkamo antibakteriniame rankų muile) ar triklokarbano (aptinkamo gabaliniame muile). Gamintojams nustatytas metų terminas, iki kurio pabaigos jie turės pakeisti antibakterinio muilo gamybos technologiją arba visiškai nutraukti prekybą tokiu muilu.

Kaip skelbta anksčiau, mokslininkai nustatė, kad triklozanas ir kitos antimikrobiškai veikiančios medžiagos žmonėms neduoda daug naudos ir net kelia šiokią tokią riziką, būtent – stiprina antibiotikams atsparius mikrobus, skatina oportunistinių patogenų pasireiškimą ir ardo mikrobiomą.

Paskelbdama galutinį sprendimą administracija pademonstravo pritarimą mokslininkų nuomonei.

„Pirkėjai galvoja, kad antibakteriniai prausikliai veiksmingiau apsaugo nuo bakterijų plitimo. Deja, moksliškai jų pranašumas, lyginant su įprastu muilu, neįrodytas. Be to, tam tikri duomenys leidžia manyti, kad ilgainiui gali pasireikšti net kenksmingas antibakteriškai veikiančių medžiagų poveikis“, – išplatintame pranešime nurodo Maisto ir vaistų administracijos vaistų vertinimo ir tyrimų centro direktorė Janet Woodcock.

Šį draudimą ta pati administracija pasiūlė įvesti dar 2013-aisiais metais. Tada muilo gamintojai turėjo pateikti duomenis, įrodančius, kad jų tiekiami gaminiai nėra kenksmingi ir daug labiau nei įprastas muilas apsaugo nuo mikrobų plitimo. Kaip skelbiama administracijos ataskaitoje, muilo gamintojai jokių duomenų nepateikė arba pateikti duomenys nebuvo įtikinami. Šiuo metu daugelis gamintojų jau nustojo naudoti triklozaną ir kitus antimikrobiškai veikiančius cheminius junginius.

JAV Maisto ir vaistų administracija rekomenduoja plauti rankas įprastu muilu ir vandeniu, nes, kaip pastebima, tai yra „viena iš svarbiausių taisyklių, kurių privalu laikytis, norint užkirsti kelią ligoms ir mikrobų plitimui“.

Beje, paskelbtas sprendimas negalioja alkoholio pagrindu pagamintoms rankų sterilizavimo priemonėms ir servetėlėms, kurios vertinamos atskirai. Sprendimas taip pat netaikomas sveikatos priežiūros įstaigose naudojamoms antiseptinėms priemonėms.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (35)