Specialistai pasakoja, kokios yra tokių traumų pasekmės ir kiek gali kainuoti gydymas, rašoma pranešime spaudai.

Draudikų sukaupta informacija dar kartą patvirtina, kad atšalus orams, kuomet vis dažniau pasirodo minusinė oro temperatūra ir padidėja nelaimių rizikos, pastebimas žymiai išaugęs traumų skaičius. Praėjusių metų gruodį buvo užregistruota 9 proc. daugiau įvykių nei lapkritį, o šių metų sausį net 77 proc. daugiau nei 2015-ųjų gruodį.

„Pagal mūsų sukauptus duomenis, traumos paslydus sudaro apie 60 proc. visų užregistruojamų traumų šaltojo sezono metu. Esant plikledžiui sužalojimus dažniausiai patiria vyresnio amžiaus žmonės arba mažamečiai vaikai iki 14 metų“, – sako Mindaugas Balinskas, „Compensa Vienna Insurance Group“ žalų departamento vadovas.

Paslydus dažniausiai patiriami rankų lūžiai

Pasak gydytojų, ypač atsargūs eidami per slidžias kelio atkarpas turėtų būti senjorai, nes bėgant metams sulėtėja raumenų atsakas į nelauktą veiksmą bei sutrinka kūno pusiausvyros organas – vestibulinis aparatas, atsakingas už koordinaciją.

„Dėl prastesnės koordinacijos žmogus nespėja tinkamai sureaguoti į slystančią koją ir dažniausiai krenta ant nugaros. Paslydus rankomis instinktyviai remiamasi į žemę ir visu svoriu krentama ant rankų, vėliau ant sėdmenų ir galvos. Dažniausiai pasitaikanti trauma yra rankų lūžiai, vieni iš jų – riešo arba stipinkaulio“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Viena dažniausių pasekmių – sąnario artrozė

Vyresnio amžiaus žmonės dažnai kenčia nuo kaulų retėjimo ligos – osteoporozės. Tokiu atveju bet koks slystelėjimas gali baigtis sąnarių lūžiais. Ortopedas įsitikinęs, kad jeigu lūžis yra sąnarinis – gydymas yra gana sudėtingas ir komplikuotas. Viena dažniausių tokių lūžių pasekmių yra sąnario artrozė, kitaip osteoartritas. Dėl pastarosios ligos nyksta sąnario kremzlė, atsakinga už sklandų paviršių slydimą ir smūgių sugėrimą sąnaryje.

„Bėgant metams prastėja kaulo atsistatymo funkcijos, vystosi kaulų osteoporozė – tai apsunkina lūžių gijimą. Nors sąnario artrozė būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, vis dažniau ji užklumpa ir jaunuolius. Artrozė gali būti pirminė, kurios atsiradimo priežastys dar nėra nustatytos, arba antrinė, atsirandanti dėl traumų, genetinių pasikeitimų ar kitų sąnarį pažeidžiančių susirgimų. Jauniems žmonėms dažniausiai diagnozuojama pastaroji“, – pastebi ortopedas G. Pocius.

Gydymas gali atsieiti apie 150 eurų

Tas kelias dienas per metus, kuomet šaligatviai pasidengę ledu ir traumų tikimybė padidėja net keletą kartų, vyresnio amžiaus žmonėms esant galimybei patariama praleisti namuose.

„Sukaupta statistika rodo, kad vidutinis draudimo išmokų, susijusių su smulkiomis traumomis, dydis 2015 metais svyravo apie 172 eurus, o 2016 metais apie 150 eurų. Vis dėlto, kiekvienas atvejis yra individualus ir priklauso nuo kliento pasirinktos draudimo sumos – pavyzdžiui, didžiausia užfiksuota žala dėl smulkios traumos 2016 metais siekė 1530 eurų“, – skaičiuoja žalų departamento vadovas M. Balinskas.

Siekiant išvengti skaudžių nelaimių ir gydymo išlaidų, ir draudimo specialistai, ir gydytojai rekomenduoja rinktis kokybiškus žieminius batus. Tokių batų padas įprastai būna pagamintas iš minkštesnės gumos, kuri išlaiko savo savybes ir neslysta net esant minusinei temperatūrai.

„Ortopedinių gaminių parduotuvėse taip pat galima įsigyti specialius apkaustus, kurie tvirtinami prie avalynės ir geriau sukimba su žemės paviršiumi. Svarbu nepamiršti, kad ypač atsargiai reikėtų įlipti ir išlipti iš transporto priemonių – rekomenduojama pasiremti į automobilio dureles, naudojant viešąjį transportą – laikytis už turėklų“, – pataria ortopedas traumatologas G. Pocius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (58)