„Dabar yra krūvos privačių klinikų, kurios sudariusios sutartis su Ligonių kasomis. Į tokią esu užrašiusi savo vaikus, o šiandien apsilankiau ir pati – pas ginekologą“, - DELFI pasakojo Jurgita.
Laukdama prie kabineto ji skaitinėjo stendą, kuriame stambiu šriftu skelbiama, kokios paslaugos yra nemokamos, tačiau, kaip vėliau įsižiūrėjo, „tik su šeimos gydytojo siuntimu“.
„Parašyta taip, kad nepastebėtum“, - įsitikinusi vilnietė.
Kadangi pas ginekologę moteris lankėsi gana seniai, gydytoja pasiūlė pasidaryti profilaktinį tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio.
„Aš be abejo sutikau, juk nekainuos papildomai: laukdama prie kabineto aiškiai paskaičiau, kad gimdos kaklelio profilaktinės patikros programa finansuojama iš Valstybinės ligonių kasos lėšų ir pacientui yra nemokama“, - pasakojo Jurgita.
Davė kvituką su krūva paslaugų
Kaip pabrėžė moteris, su ja gydytoja bendravo ir aptarnavo labai maloniai, o paskui „davė kvituką su krūva paslaugų“.
„Konsultacija - 40 litų. Už ją buvau pasiruošusi mokėti. Echoskopas - 50 litų. Taip pat buvau pasiruošusi mokėti. Nustebino sąskaita už tyrimui naudotas medžiagas (20 litų), nes tos medžiagos tai vienkartinės pirštinės, gumytė ir lašas lubrikanto. Man pasirodė nesuprantama, kodėl tai atskirai įskaičiuota. Juk vienkartinės pirštinės gydytojams privalomos. Tai gal dar privatininkai pradės išrašinėti atskiras sąskaitas už paciento sunaudotą elektrą, vandenį?“ - nesuprantama vilnietei.
Dėl tepinėlio, kurio kainos į išlaidas pati nebuvo įsiskaičiavusi, Jurgita nesiginčijo. Už tai prie bendros sąskaitos buvo pridėta 20 litų. Tačiau 80 litų mokestis už profilaktinį tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio ją išmušė iš pusiausvyros.
„Aš net nežinojau, kad yra dvi galimybės rinktis – valstybės lėšomis kompensuojamas tyrimas ir, kaip vėliau paaiškėjo, mokamas“, - sakė vilnietė, dėl to nutarusi pasiaiškinti su klinikos vadovybe.
Valstybės kompensuojamas – morališkai atgyvenęs?
„Paprašiau, kad pakviestų vadovą. Deja, jis ateiti nesiteikė, tik pasakė, kad man padarytų nemokamai tą tyrimą. Tačiau jis ir taip turi būti nemokamas!“ - piktinosi Jurgita.
Dar didesnį jos pasipiktinimą iššaukė tyrimus skyrusios gydytojos paaiškinimas, neva „tas nemokamas tyrimas nieko vertas ir morališkai atgyvenęs, o va mokamas tai geras“.
„Bet kai man siūlė tą tyrimą apie tai nė pusės žodžio nesakė. Ir jeigu nemokamas tyrimas nieko vertas, kam tokiam eikvojami Ligonių kasų pinigai?“ - neaišku Jurgitai.
Vietoje 210 litų, kurie buvo išrašyti už paslaugas, Jurgita susimokėjo 130 litų. „80 litų „atsiminusavo”. Kadangi pareikalavau paaiškinimo ir prašiau iškviesti vadovą, anuliavo kainą už profilaktinį vėžio tyrimą“, - paaiškino vilnietė.
Apmokestino kiekvieną judesį
Tačiau, Jurgitos akimis, tai yra vis tiek labai daug, ji nesiruošė tiek mokėti. „Tiesą sakant nežinojau, kad už kiekvieną judesį yra rašoma sąskaita. Maniau, kad konsultacija tai yra ir tepinėlis, ir sunaudotos medžiagos, nes kaip neapžiūrėjusi paciento gydytoja pakonsultuos, nuspręs, kokių tyrimų reikia?“ – sakė Jurgita, planuojanti iš minėtos įstaigos pasiimti tyrimų rezultatus, bet gydytis kitur.
Paprašytas pakomentuoti situaciją Šnipiškių medicinos centro direktorius Darius Cibulskas nesunkiai prisiminė Jurgitos atvejį.
Klinikos vadovas: pacientai gali rinktis
„Mūsų internetinėje svetainėje ir skelbimų lentoje yra pažymėta, kad visos ginekologų paslaugos mokamos, nes Valstybinė ligonių kasa mums už tai neapmoka. Tačiau jūsų minimu atveju problema kilo dėl profilaktinio ištyrimo. Gimdos kaklelio profilaktinio ištyrimo programa Lietuvoje daug metų vykdoma ir draustiems pacientams teikiama nemokamai“, - sakė gydytojas.
D. Cibulsko vadovaujamoje įstaigoje taip pat ši paslauga teikiama nemokamai, tačiau yra dvi galimybės: ligonių kasų apmokama paslauga ligoniams teikiama visiškai nemokamai. Tokiu atveju tepinėlis fiksuojamas ant stikliuko ir išsiunčiamas į patologijos centrą, ištirti dėl gimdos kaklelio vėžio.
Tačiau yra modernesnė skystųjų kristalų technologija, kur ta pati tiriamoji medžiaga, paimta nuo gimdos kaklelio, talpinama į skystą terpę ir atiduodama į tą pačią laboratoriją, kuri atlieka ir minėtą nemokamą patikrą, tik ši paslauga nėra kompensuojama Ligonių kasų.
„Taigi, pacientei duodame pasirinkti, ar tyrimą daryti pas mus įprasta stikliuko pagalba ar pasirinkti naują technologiją, kuri yra mokama“, - sakė D. Cibulskas.
Manė, kad klientė liko patenkinta
Jurgitos atveju, kaip įsivaizduoja klinikos vadovas, pacientė nebuvo paklausta, kuriuo metodu atlikti tyrimą: „Paėmė mėginį į skystą terpę, kurią mes perkame ir už tokius tyrimus pilnai sumokame Valstybiniam patologijos centrui. Tai moteriai buvo toks netikėtumas, kai sąskaitoje už paslaugas ji pamatė, jog apmokestintas profilaktinis tyrimas“.
Kaip sakė klinikos vadovas, pacientė natūraliai pasipiktino, kreipėsi į registratūrą. „Registratorė atėjo pas mane ir išsprendėme šią problemą pacientės naudai. Tyrimas buvo „užskaitytas“ kaip valstybinis, nors mes nebegalime mėginio išimti iš skystos terpės ir savo pinigais turėsime jį atlikti modernesniu metodu, iš valstybės negaudami kompensacijos, nes tos terpės nebeįmanoma perkelti ant stikliuko“, - sakė D. Cibulskas.
Gydytojo nuomone, pacientė liko patenkinta, kai jai viską paaiškino registratūroje. „Ir man truputį apmaudu, kad darai ir padarai daugiau, bet pacientai skundžia tave, kaip norintį jų sąskaita pasipelnyti“, - kalbėjo klinikos vadovas.
Problemą spręs kabindami didelį skelbimą
Po šios istorijos klinikoje „nuspręsta parašyti didelį skelbimą skelbimų lentoje ir pakabinti didelį didelį plakatą ant ginekologo kabineto durų, kad prieš rinkdamosi programą, moterys pasiteirautų, kokiu metodu atlikti patikrą ir kad vienas apmokamas iš Ligonių kasų, o kitas – ne, todėl už tai reikia susimokėti pačiai pacientei“.
Pasak D. Cibulsko, būna, kad gydytojas per didelį darbo krūvį ir nepasiteirauja paciento – pasiūlo geresnį būdą. Žmogus sutinka, o paskui, kai reikia susimokėti, sako, kad nebuvo informuotas.
„Kai bus aiškiai parašyta ant durų, internete ir skelbimų lentoje – nebežinosim, kaip dar informuoti. Tai tokia istorija“, - apibendrino Šnipiškių medicinos centro direktorius.