- Lūžus kojos kaulams žmonės dažniausiai laiku pakliūva pas specialistus, nes gyvenimo kokybė labai priklauso nuo galėjimo judėti. Tačiau lūžus rankos kaulams gana dažnai manoma, kad tai tik paprastas sumušimas ir jis praeis savaime. Nors žmonės naudoja įvairius tepaliukus, būklė negerėja. Tai galiausiai priverčia kreiptis į gydymo įstaigą, kur ir diagnozuojamas lūžis. Vyresnio amžiaus žmonėms, ypač moterims po menopauzės, taip pat pacientams, kurių ligos istorijoje yra duomenų apie onkologinius susirgimus, net ir nedidelių lūžių pasekmės gali būti liūdnos.
- Kokios būna pasekmės, kai pavėluotai kreipiamasi į medikus?
- Priklauso nuo to, koks kaulas lūžo. Smulkieji kaulai - dilbio ar plaštakos - paprastai sugyja per du mėnesius. Kai į gydymo įstaigą kreipiamasi praėjus šiam laikui, nebeįmanoma atkurti sąnario vientisumo, nes lūžgaliai jau būna sugiję. Galima koreguoti tik sąnario deformaciją, kuri labai kliudo riešui judėti, vargina nuolatinis skausmas. Pacientai, laiku nesikreipę į medikus, pasmerkti artrozei, t. y. degeneraciniams pakitimams, kurių atsiranda sąnariuose po traumos. Tai ypač aktualu kalbant apie riešo lūžius, jų dažnai pasitaiko žiemą. Žmonės neturėtų delsti baimindamiesi eilių - po ūmios traumos jie bus priimti skubos tvarka.
- Kokius modernius gydymo metodus taikant lūžę kaulai gyja greičiau?
- Anksčiau turėjome tik vienos rūšies konstrukciją, ją taikydavome gydydami įvairius kaulų lūžius. Dabar labai didelis šiuolaikiškų konstrukcijų pasirinkimas, gydymo galimybėmis neatsiliekame nuo kitų Europos klinikų. Lietuvoje taikome tokį šiuolaikinį metodą kaip lūžių tvirtinimas intramedulinėmis vinimis su skersiniais sraigtais. Taip pasiekiamas reikiamas kaulų stabilumas, gerai atkuriama lūžgalių anatominė ašis, greičiau sugrąžinamos galūnių funkcijos. Ši technika yra minimaliai invazyvi, o tai labai svarbu gyjant kaulų lūžiams. Iš naujų implantų naudojame ir plokšteles su užrakinamais sraigtais. Tai yra naujausias technikos žodis medicinoje. Plokšteles naudojame, kai yra sąnariniai - blauzdikaulio, stipinkaulio, žastikaulio - lūžiai. Modernius metodus taikome visiems, jei tik reikia - nesvarbu, ar žmogus patyrė didelę traumą per eismo įvykį ar ją gavo paprasčiausiai pargriuvęs. Taip gydoma ne tik mūsų klinikoje Kaune, bet ir kitose didžiosiose Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ligoninėse.
- Lūžių patyrusį pacientą dažniausiai įsivaizduojame apmūrytą gipsu. Gal šios operacijos leidžia jo atsisakyti?
- Mes dažnai juokaujame - jei atlieki operaciją ir taikai imobilizaciją, klausimas, ar reikėjo tą pacientą operuoti. Be abejonės, mes netaikome tokios mobilizacijos gipsu, nes to išvengti leidžia mūsų turimi nauji technologiniai sprendimai. Dabar gipsą dedame itin retai, jį keičia įvairūs ortopediniai įtvarai.
- Ar vinys ir plokštelės vėliau pašalinamos?
- To klausiama labai dažnai. Iš esmės vinių šalinti nebūtina. Tačiau kartais suveikia psichologinis aspektas: žmogus teigia jaučiantis tą vinį, esą ji trukdo. Tad jei pacientas nori - šaliname. Be to, žmonės dažnai mano, kad vinis pradės rūdyti. Tačiau taip tikrai nenutiks. Vinys gaminamos iš nerūdijančio metalo, kuris yra indiferentiškas ir visiškai nekenkia organizmui. Endoprotezas taip pat yra svetimkūnis, bet organizmo viduje funkcionuoja visą likusį žmogaus gyvenimą.
- Ar tiesa, kad norint, jog kaulai greičiau sugytų, reikia vartoti daugiau maisto, turtingo kalcio, arba kalcio papildų. Ar tai turi įtakos gijimui?
- Tai rūpi daugeliui. Žmogaus organizmas taip sudarytas, kad iš maisto kalcio pasiima tiek, kiek reikia. Studijų, įrodančių, kad papildomai vartojamas kalcis gerina gijimą, neatlikta. Tad negalima teigti, kad valgant daugiau kalcio turinčių produktų, kaulas gis greičiau. Jeigu žmogus iš maisto gauna pakankamą kiekį kalcio, nereikia gerti papildų. Jų galbūt reikėtų žmonėms, kurie turi hipokalcemiją, kai dėl kokių nors priežasčių sumažėja kalcio kiekis. Tačiau patyrusiems traumą sveikiems, darbingiems žmonėms įprasta mityba užtikrina pakankamą kalcio kiekį kraujyje.
- Kokie požymiai rodo, kad kaulai gyja blogai, o kokie tėra natūralios gijimo pasekmės?
- Dėl traumų nukenčia ir minkštieji audiniai, tad kraujavimas arba hematomos yra normalus reiškinys, su tuo susiduria beveik visi pacientai. Palengva jos mažėja ir išnyksta. Žmonės dažnai baiminasi tinimų, tačiau jų atsiradimas yra natūralus. Raumenys atlieka pompos vaidmenį, jie užtikrina kokybišką veninio kraujo nutekėjimą. Kai galūnė nebeatlieka savo funkcijų - vaikštome su ramentais ar parišta ranka - raumenys nedirba, tad kaupiasi skysčiai. Kartais skundžiamasi, kad nelankstūs pirštai. Tai gali būti ir dėl to, kad labai sutinsta ranka arba dėl neurologinių priežasčių. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į specialistą ir ieškoti priežasčių.