Kaltos ne tabletės
Nuo šio nelaimingo atsitikimo praėjo keturi mėnesiai, tačiau Natalija iki šiol jaučiasi blogai. Tik neseniai ji baigė vartoti vaistus. Pasak medikų, atsigauti jai gali prireikti metų.
„Skaudžiausia, kad sprendimas gerti tabletes nebuvo spontaniškas. Kaupiausi jam net dvejus metus, kai nusprendėme, kad dviejų vaikų mūsų šeimai gana. Ginekologė manęs neperspėjo, kad prieš vartojant kontraceptikus verta išsitirti rimčiau, nepasakė, į ką atkreipti dėmesį“, – moteris vis dar jaučia nuoskaudą.
„Kontraceptikus vartojo jau apie milijardas moterų. Jų šalutinis poveikis pakankamai ištirtas. Insultą arba infarktą jie sukelia itin retai – vienai iš 10 tūkst. moterų, o visos kitos galimos komplikacijos nepavojingos. Neplanuotas pastojimas gali sukelti daug pavojingesnių komplikacijų“, – teigia Santariškių klinikų Moters fiziologijos ir patologijos centro ginekologas Vytautas Klimas.
Tiesa, medikas sutinka, kad alpimo priepuolių neturėtų būti, tačiau neigia, kad tai medikamento komplikacija. „Vadinasi, moteris turi sveikatos problemų, – tikina medikas. – Kontraceptikuose esantys lytiniai hormonai nėra pavojingi. Juk jie organizmui nėra svetimi“.
Naikina gamtą
Anot ginekologės Reginos Giliasevičienės, moterys per greitai nusprendžia, kad medikamentas joms netinka. „Tris mėnesius organizmas prie jų bando prisitaikyti, todėl moterį gali pykinti, gali skaudėti krūtis, prasidėti neciklinis kraujavimas ar tepimas, tačiau vėliau paprastai nemalonūs pojūčiai praeina. Sunkiausia pritaikyti tabletes, kai moteriai išnyksta potraukis mylėtis. Visa kita ištaisoma“, – sako medikė.
Tuo tarpu Kauno klinikų konsultacinės poliklinikos genetikas Danielius Serapinas teigia, kad pasakyti, ar vaistas saugus, galima tik po kelių dešimtmečių.
Grėsmingi skaičiai
Anot tyrimų, rūkančioms moterims, kurios geria kontraceptikus, miokardo infarkto rizika padidėja iki 20 kartų, insulto – iki 7. „Iš 1000 moterų, kurios nevartoja tablečių, insultai įvyksta dviem ar trims, o tarp vartojančių – aštuonioms–dešimčiai. Kategoriškai nerekomenduočiau vartoti kontraceptinių tablečių vyresnėms nei 35 metų moterims. Mat su amžiumi didėja cholesterolio kiekis kraujyje, lėtėja kraujo apytaka“, – įspėja D.Serapinas.
Tai ne vienintelis šių piliulių pavojus. D.Serapinas turėjo 28-erių pacientę, kuri niekaip negalėjo pastoti. Užkliuvo tik vienas dalykas – 5 metus ji vartojo kontraceptikus. „Daugumai moterų vaisingumas atsikuria, tačiau Lietuvoje yra apie 15 proc. porų, kurios turi vaisingumo sutrikimų. Negimdžiusi moteris, kuri nežino, kad priklauso šiai grupei, vartodama kontraceptikus gali netekti paskutinės galimybės“, – teigia medikas. Anot pašnekovo, slopinamos tabletes geriančių moterų kiaušidės nuo kaštono dydžio sumažėja iki slyvos kauliuko.
Uždelstas veikimas
D.Serapinas atkreipia dėmesį, kad iš pradžių kontraceptinės piliulės daugumą moterų veikia teigiamai: oda pasidaro gražesnė, išnyksta spuogai. Tačiau ilgainiui kepenys, kasdien turinčios tabletes padaryti nekenksmingas, pavargsta. Tuomet gali sutrikti kraujotaka, pradėti slinkti plaukai, kartais susergama gelta.
Medikas geriančioms kontraceptikus moterims pataria bent kas dvejus metus pasidaryti gimdos kaklelio tepinėlį, kraujo krešumo ir kepenų fermentų tyrimą, pasitikrinti krūtis. Pasak genetiko, „hormonai medicinoje daugeliu atvejų yra nevilties terapija, kuria gydomos labai sunkios ligos. Todėl kontraceptikus gydytojas turėtų skirti labai atsakingai. Blogai, kai moterys tariasi tik su vaistininke ar drauge“.
„Kaip medikas būčiau už tai, kad laisvai kontraceptinių tablečių nepardavinėtų, – pritaria ir akušeris-ginekologas Jonas Ališauskas. – Tačiau anksti lytinius santykius pradėjusios mergaitės drovisi prisipažinti ginekologei, o mūsų poliklinikose senyvos medikės neretai mėgsta jas paauklėti. Jeigu bus draudžiama jų įsigyti laisvai, bus dar blogiau“.
Mokslininkai jau sunerimo, kad kontraceptikai daro poveikį gamtai. Temzės upėje, kuri teka per Londoną, išnyko vyriškos lyties žuvytės. Anot mokslininkų, kaltas upę teršiantis moteriškas šlapimas, kuriame nuo kontraceptinių tablečių yra labai daug moteriškų hormonų.
Modelių agentūros „Image major group“ bendraturtė Renata Mikailionytė, prieš keletą metų aktyviai reklamavusi kontraceptinius pleistrus, šiuo metu tikina jokios kontracepcijos nevartojanti. „Esu natūralistė. Suprantama, moterys neturėtų savęs traumuoti, tarsi gyventume akmens amžiuje. Svarbiausia, kad apsisaugojimo priemones jos rinktųsi ne pačios, o kreiptųsi į medikus“, – L.T. sakė manekenė.