Pasigedo geranoriškumo
Į aptvertą Panevėžio ligoninės teritoriją automobiliu patekti gali ne bet kas – tik sunkiai vaikštantys, ypač ligoti pacientai bei gimdyvės. Leidžiama įvažiuoti ir artimiesiems, ketinantiems pasiimti kūdikių susilaukusias moteris.
Tačiau tokia ligoninės administracijos nustatyta tvarka piktinasi ne tik daugybė ligonių bei jų artimųjų, bet ir sergantiesiems paslaugas teikiantys taksistai. Jų tikinimu, ne kartą teko užtrukti prie ligoninės sargų būdelių įrodinėjant, kad būtina įvežti ar išvežti sunkų ligonį.
Ligoninės atstovai sako, kad problemų būtų kur kas mažiau, jei miesto valdžia tesėtų pažadus – nuo Smėlynės g. pusės įrengtų erdvią automobilių stovėjimo aikštelę.
„Sekundės“ kalbintas „Sezamo“ taksi įmonės vadovas Gintaras Zaranka pripažino, kad ne vienas kolega skundėsi kylančiomis problemomis dėl įvažiavimo į Panevėžio ligoninę. Pašnekovo tikinimu, situacija tampa dar problematiškesne žiemą, kai visos prieigos būna slidžios ir eiti sudėtinga darosi ne tik sunkiai vaikštantiems ligoniams.
„Paprastai taksistai su ligoninės sargais vengia konfliktuoti, norisi gražiuoju viską išspręsti. Tačiau ne visada jų nustatyta tvarka suprantama – vieną kartą įleidžia, kitąsyk jau nebenori. Juk taksistas šiaip sau įvažiuoti neprašo. Stengiamės tik dėl tų ligonių, kuriems sunku paeiti, juo labiau kai visur prisnigta, slidu. Kartais neleidžia įvežti net ir tų pacientų, kuriems atliekama hemodializė. Bendraudami pasigendame geranoriškumo“, – kalbėjo „Sezamo“ vadovas.
Ieškos kompromiso
G.Zaranka patikino ketinantis susitikti su Panevėžio ligoninės vadovu ir pasiūlyti rasti visus tenkinantį kompromisą.
„Ligoninėje dabar galiojanti tvarka atrodo keista, lyg labiau priklausytų nuo sargo. O ji turėtų būti visiems suprantama ir aiški. Todėl prašysime, kad ligonius vežančius ar paimti norinčius taksi įleistų. Nemanau, kad mes kam nors trukdytume – tiesiog privežame pacientą prie durų, paleidžiame ir išvažiuojame. Taksistų mašinos ligoninės teritorijoje neužsibūtų ilgiau nei kelias minutes“, - teigė G.Zaranka.
Panevėžio ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas ekonominiams reikalams Arvydas Švagždys patikino, kad į uždarą ligoninės teritoriją įvažiuoti turėtų kuo mažiau automobilių. Esą ir patvirtintose higienos normose nurodoma, kad automobiliai neturėtų važinėti arčiau nei 100 metrų nuo ligoninių.
„Dėl higieninių reikalavimų mes net negalime teritorijoje paženklinti mašinų stovėjimo vietų. Ir nors teoriškai automobiliai įvažiuoti negali, išimčių yra – mašinomis leidžiame įvežti labai sunkius, traumas patyrusius, vaikščioti negalinčius ligonius, gimdyves, mamas su naujagimiais pasiimti atvažiavusius artimuosius.
Beje, jiems teritorijoje ilgai stovėti neleidžiama. Natūralu, kad galioja tam tikri draudimai ir tvarka. Pavyzdžiui, vairuotojai privalo prisiregistruoti pas sargą, pasakyti savo pavardę, nurodyti, kur vyksta. Tiesiog taip vairuotojus lengviau surasti, jei savo mašinomis užtveria įvažiavimus“, – teigė vyriausiojo gydytojo pavaduotojas.
Konfliktai dažni
A.Švagždžio tikinimu, ir ligonį vežantys taksistai turi sargui įrodyti, kad juos būtina įsileisti į teritoriją.
„Konfliktų ties užkardomis kyla dažnai. Kone kasdien į teritoriją su mašina patekti norintys žmonės net nebando įrodyti, kad veža sunkų ligonį, o iškart ima sargui grasinti. Vis dėlto derėtų suprasti ir darbuotoją – jis atlieka savo darbą. Dabar gyventojai labai pripratę prie patogumų, aptingę, išdidūs – nori būti prie pat durų privežti. Todėl kartais ir pameluoja negalintys paeiti. Nors problemų ties užkardomis būna daug, policija mums padeda mažai – konfliktus turime išspręsti patys“, – tvirtino pašnekovas.
Pasak A.Švagždžio, į teritoriją besiveržiantys vairuotojai net nepaiso sustatytų eismą reguliuojančių ženklų. Todėl kone kas savaitę tenka pakeisti neatidaus ar piktavalio vairuotojo nulaužtą užkardą.
„Dauguma net prie „Stop“ ženklo nepristabdo, nors to reikalaujame ir iš greitosios medicinos pagalbos mašinų vairuotojų, jei jie įvažiuoja neįsijungę švyturėlių. Žmonės nesupranta, kad ligoninės teritorijoje turi būti kuo mažiau transporto priemonių dėl pačių ligonių ramybės. Neįtikiname, kad negalima užstatyti įvažiavimų į sandėlius, tam tikras medicininių priemonių iškrovimo vietas, prie gimdyvių priėmimo skyriaus. Juk įvažiavimai turi likti neužstatyti dėl saugumo, kad, pavyzdžiui, kilus gaisrui, gaisrininkų mašinos laisvai patekti“, – tvirtino A.Švagždys.
Reikia aikštelės
Pavaduotojo teigimu, dauguma problemų būtų išspręstos, jei Panevėžio valdžia tesėtų savo pažadus – įrengtų Smėlynės g. mašinų stovėjimo aikštelę. Esą tą buvo žadėjęs ir dabartinis miesto meras Vitalijus Satkevičius, ir buvęs miesto vadovas, dabar Seimo narys Vitas Matuzas.
„Aš už tai, kad į ligoninės teritoriją kuo mažiau mašinų patektų. Būtų mano valia, net ligoninės personalui leidimų neduočiau savo automobilius statyti. Dėl to ne kartą kilo konfliktų su ligoninės darbuotojais.
Man tiesiog nesuprantama, kai pacientų ramybės nepaisantis gydytojas pageidauja mašinų stovėjimo aikštelės ligoninės teritorijoje. Kartą vieno kolegos mašina užtvėrė kelią skalbinių vežėjams. Kai paprašiau ją patraukti, išgirdau, kad mūsų pareiga užtikrinti gydytojams privažiavimą prie pat durų ir automobilio pastatymo vietą po kabineto langais, kad jis visąlaik būtų matomas. Jei jau gydytojai nustatytos tvarkos nesupranta, ko norėti iš kitų gyventojų. Jiems tiesiog pikta, kad ir gatvėje nėra kur mašinos palikti. Daug rūpesčių atkristų, jei Smėlynės g. aikštelė būtų padidinta“, – kalbėjo A.Švagždys.
Panevėžio ligoninės Hemodializės skyriaus vedėja Marija Sakalauskienė patvirtino, kad jų pacientams dėl įvažiavimo problemų neturėtų kilti.
„Nusiskundimų nesulaukiau, manau, visos problemos išsprendžiamos. Mūsų pacientus sargai pažįsta, nes atvyksta tie patys žmonės. Jeigu jie į teritoriją atvažiuoja savais automobiliais, sargams yra nurodyti jų valstybiniai numeriai. Praleidžiami ir Hemodializės skyriaus pacientus vežantys taksi. Jei kam nors kilo nesklandumų, visuomet gali į mus kreiptis, tikrai išklausysim ir padėsim. Juk visokių ligonių turime – ir tokių, kurie patys nevaikšto, sėdi vežimėliuose, ir tokių, kurie autobusu pajėgia atvažiuoti“, – teigė M.Sakalauskienė.
Pažadus stengsis ištesėti
Vitalijus Satkevičius, Panevėžio meras
Visai neseniai į posėdį buvau pasikvietęs Panevėžio ligoninės vyriausiąjį gydytoją Česlovą Gutauską, kuris prašė Smėlynės g. aikštelei įrengti skirti 300–400 tūkstančių litų. Kadangi savo pažadus stengiuosi tesėti, būtinai pasiūlysiu komitetams lėšų aikštelei atrasti, nors savarankiškoms funkcijoms pinigų šįmet mažiau turėsime.
Su Tarybos nariais apie aikštelę kalbėta, dėmesys atkreiptas, problema žinoma. Manau, kad ji visiems aiški. Norisi tikėti, kad aikštelė Smėlynės g. bus įrengta kaip galima greičiau.