„Pasiūlė po keturių mėnesių... Pas kardiologą“, – sakė vienas prie poliklinikos pakalbintas šiaulietis.
Kiti kalbinti žmonės eilėse laukė porą mėnesių arba išvis negali gauti priėmimo laiko.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ilgiausios eilės pas kardiologus ir neurologus. Norint patekti pas kardiologus, tenka laukti du mėnesius, o pas neurologus – tris mėnesius.
„Siunčiamas pacientas pas traumatologą, nes skauda koją. Bet ateina su siuntimu ir nepadaryta tas, kas privalo būti. Taip pat yra gydytojų trūkumas, bandome tai spręsti, bet limituotas skaičius yra“, – sakė ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas.
Kovoje su eilėmis naujus ginklus bando mesti Sveikatos apsaugos ministerija. Jau lapkričio pabaigoje internete pasirodys vieša švieslentė.
„Tai bus interaktyvi lenta, kurioje dedami skaičiai, jie atspindės realią situaciją“, – sakė SAM viceministras Aurimas Pečkauskas.
Švieslentė informuos apie vizitus gydymo įstaigose. Tam reikės ne tik mokėti naudotis internetu, bet ir šiek tiek suprasti matematiką.
„Konkrečiai žmonės galės matyti, kiek procentų nuo visų turimų laikų patekti pas gydytoją, ši gydymo įstaiga teikia į išankstinės pacientų registracijos sistemą“, – kalbėjo A. Pečkauskas.
Tarkime, poliklinika turi 1 000 laisvų vizitų, bet viešai pateikia tik 85 proc. Kas pacientui iš to?
„Galės orientuotis, kiek ši gydymo įstaiga vykdo skaidrią veiklą“, – sakė viceministras.
Nors švieslentė turi atsirasti per ateinančias kelias savaites, kol kas neaišku, kur internete ji bus matoma. Ministerijos teigimu, kai bus daugiau viešumo, sutrumpės ir eilės pas medikus. Tačiau buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga taip nemano.
„Ji išvis neturės jokio ryšio nei su eilių greitinimu, nei lėtinimu. Tai, kad pacientas sužinos, jog kažkokia įstaiga deklaravusi tik dalį laikų, kas nuo to bus greičiau? Jis nueis ir pareikalaus vadovo, kad greičiau deklaruotų tuos laikus?“, – svarstė A. Veryga.
Tuo metu ministro Arūno Dulkio teigimu, gydymo įstaigos pateikia tik septintadalį galimų laikų. Iš dalies, esą, kalti gydytojai, kurie dirba keliose vietose ir ne visus laikus pateikia pacientams.
Centro poliklinikos vadovas bėdą įžvelgia kitur. Žmonės registruojami trimis būdais: per gydymo įstaigų internetines svetaines, skambučių centrus ir išankstinę pacientų registracijos sistemą e.sveikatoje.
„Šiuo metu yra trys keliai, kaip užregistruoti pacientą. Mano nuomone, turėtų būti vienas ar du, kad būtų sistemiškai sudėliota. Bet tai turi būti padaryta visoje Lietuvoje“, – Centro poliklinikos direktorius Zdislavas Skvarciany.
1800 pacientų turinti gydytoja sako, kad vietas poliklinikoje užkemša tariami ligoniai.
„Reikia ar nereikia, nori labai daug tyrimų, juos dažnai kartoja. Dalis tokių pacientų tikrai yra. Jie dažnai vaikšto, tada juos reikia ir po tyrimų pakonsultuoti. Taip eilės ir susidaro“, – sakė vidaus ligų gydytoja Lina Jasiukevičienė.
Bet ministerija pačios registracijos pas gydytojus keisti kol kas nežada. O ir švieslentė nėra kažkas naujo – Valstybinės ligonių kasos puslapyje jau dabar galima stebėti tą pačią informaciją apie vizitus.
Už tai, kad pacientai nepatenka pas medikus, gydymo įstaigoms iki šiol nebuvo. Bet dabar gali atsirasti. Jei švieslentėje esantys skaičiai ministerijai nepatiks, ligoninėms ir poliklinikoms grės netekti finansavimo.