Serga darželiuose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Panevėžio departamento visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rima Pupelienė sakė, kad po vieną skarlatinos atvejį nustatyta Rokiškio mokykloje-darželyje „Ąžuoliukas“, taip pat Kavoliškio skyriuje ir lopšelyje-darželyje „Nykštukas“. Rokiškio lopšelio-darželio „Pumpurėlis“ direktorė Skirmantė Krasauskaitė patvirtino, kad vienas atvejis buvo fiksuotas iš šioje ugdymo įstaigoje.

Rokiškio poliklinika

„Mes registruojame tuos atvejus, kai pacientai oficialiai kreipiasi į gydymo įstaigą. Visos atsargumo priemonės ugdymo įstaigose yra tos pačios, kurios numatytos pagal higienos normas – valymas, žaislų plovimas, vėdinimas, jų reikėtų laikytis ir paprastu metu, ne tik esant susirgimams. Jeigu būtų protrūkis, kai per inkubacinį 7 dienų laikotarpį serga 2–3 vaikai toje pačioje grupėje, tada duotume papildomus nurodymus dezinfekuoti patalpas ir pan.“, – sakė sveikatos stiprinimo specialistė R. Pupelienė.

Nė vieno suaugusiojo

Nuo skarlatinos skiepų nėra, pasak R. Pupelienės, skirtingai nei gripas ar vėjaraupiai, ji nėra tokia užkrečiama. Nors plinta ir oro lašeliniu būdu, tačiau dažniau užsikrečiama kontakto metu: liečiant tuos pačius žaislus, kitus daiktus.

Skarlatina

„Jeigu pasitaiko vienas vėjaraupių atvejis, tai paprastai perserga visi dar nesirgusieji, o su skarlatina taip nebūna. Jeigu imunitetas geras, vaikas gali visai nesusirgti“, – teigė specialistė. Sunkių skarlatinos formų, kai ligonis gydomas stacionare, Rokiškio rajone nebuvo jau daug metų. Skarlatina, kaip ir vėjaraupiai, vadinama vaikų liga, per dešimt metų ji nebuvo diagnozuota nė vienam suaugusiam rokiškėnui.

Šiemet ugdymo įstaigose vėjaraupių proveržio taip pat nėra – užregistruoti 7 ligos atvejai. Praėjusiais metais vėjaraupiais iš viso sirgo 17 vaikų, nors prieškarantininiu laikotarpiu paprastai rajone jų būdavo 100–150 per metus.

Pradžia ūmi

Norint išvengti skarlatinos protrūkių, specialistai ragina stebėti vaikus, ar jie nesiskundžia gerklės skausmais, ar grupėje nėra kosinčių, išbertų.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad skarlatinos inkubacinis periodas trunka iki 7 d., dažniausiai 2–3 d. Ligos pradžia ūmi, pasireiškianti karščiavimu (iki 39–40 °C), susirgusįjį krečia šaltis, jam skauda gerklę, sunku ryti, skauda pilvą, vemiama, padidėja kaklo limfmazgiai. Vėliau išberiama oda, pažeidžiama burnos gleivinė, liežuvis dėl raudonų bėrimų tampa panašus į braškę.

Skarlatina

Bėrimas atsiranda staiga, išberiamas beveik visas kūnas nuo krūtinės galūnių link, parausta veidas. Delnai, padai ir plotas apie burną (veido trikampis) lieka nepažeisti. Išberia didelius odos plotus – nugarą, krūtinę, šonus, juosmenį, galūnes, ypač stipriai galūnių lenkimo raukšles. Oda būna sausa, karšta ir šiurkšti, o bėrimas išnyksta per 6–9 dienas. Antrąją ligos savaitę oda pradeda smulkiai šerpetoti (tai gali trukti iki keleto savaičių), ypač stipriai šerpetoja delnai ir padai. Pradėjus gydyti antibiotikais dauguma ligonių jau po 24 val. tampa neužkrečiami.