Apkarpė etatus
Baigiantis praėjusiems metams Smilgių gyventojus pasiekė nerami žinia – jų ambulatorijoje žadama mažinti medikų etatus. Supratę, kad pacientams tai gresia trumpesnėmis priėmimo valandomis, žmonės ėmė rinkti parašus bandydami stabdyti pokyčius.
Tačiau iš Panevėžio rajono savivaldybės ir poliklinikos gauti raštai, kad Sveikatos apsaugos ministerija įpareigoja kaimo medicinos įstaigas peržiūrėti galimybę pakoreguoti etatų skaičių pagal jose užsiregistravusių pacientų skaičių.
Smilgių bendruomenės gydytoja Aridona Bukauskienė šiuo metu aptarnauja apie 1000 gyventojų. Todėl nuo gruodžio jos etatas sumažintas iki 0,75. Iki viso darbo krūvio jai dar trūksta 500 pacientų.
Beveik per pusę nurėžtas čia dirbančio odontologo etatas. Toks krūvis gali būti skiriamas tik aptarnaujant 4500 ambulatorijos klientų.
Kaimas nyksta
„Viskas įstatymiškai paaiškinta, bet mums tai vis dar aktualu. Pas šeimos gydytoją dabar jau vizito tenka laukti savaitę ir odontologo kiekvieną dieną neberasi. Jaunesni, aišku, turi mašinas ir pasieks miestą. Bet ką daryti pensininkams, kuriems skaudą dantį?“ – dėl medicinos pokyčių nuogąstavo Smilgių bendruomenės pirmininkė Lina Narkevičienė.
Bendruomenė apskaičiavo, kad Smilgiuose 40 proc. gyventojų yra pensinio amžiaus ir jiems patogiau paslaugas gauti vietoje. 250 vaikų mokosi gimnazijoje ir jų dantis būtina profilaktiškai tikrinti.
Tačiau siekiant atitikti numatytus kriterijus, pasak pašnekovės, ką nors pakeisti beveik neįmanoma. Pačiuose Smilgiuose gyvena tik daugiau nei 400 gyventojų, visoje seniūnijoje per 2000.
„Labai nesinori tapti dar vienu mirštančiu visų užmirštu kaimu. Nyksta mokyklos. Girdėjau, kad vasarą uždarys mūsų paštą. Tuoj išnyks ir kaimo medicinos įstaigos. Nors politikai deklaruoja būtiną dėmesį regionams, kaimų situacija prastėja“, – kalbėjo pirmininkė.
Važiuoja į miestą
L. Narkevičienė patikino, kad daugiau dėl didesnio savo medikų krūvio kovoti nebėra galimybių, nebent paprotinti pačius žmones. Mat daug jų važiuoja gydytis į miestą ir nukenčia ambulatorija.
Pasak smilgietės, beveik visas Perekšlių kaimas lankosi pas miesto medikus, nors turi savo medicinos punktą, aptarnaujamą Smilgių gydytojos.
Šio kaimo bendruomenės pirmininkas Dangutis Šukys sakė, jog kas kur nori, ten ir gydosi. Jis pats dirba Panevėžyje ir patogiau lankytis rajono poliklinikoje. Dauguma jo kaimynų esą elgiasi panašiai.
Dėl to, kad kaimą perima miestas, apgailestavo ir Smilgių ambulatorijos šeimos gydytoja A. Bukauskienė. Jos teigimu, kartais žmonėms atrodo, jog mieste pacientai aptarnaujami kokybiškiau. Bet pati medikė gali parodyti visus aukštos kvalifikacijos raštus, liudijančius jos kvalifikaciją ir gerą darbą.
„Žmonės piktinasi, kad mūsų etatai sumažėjo, bet kiti tuo metu bėga į miestą. Jiems nepatinka, kad bet kada negali gauti nedarbingumo pažymėjimo. Be to, vietinis gydytojas daugiau žino apie kaimo žmones. Būna, kad liga – tai vakarykštės dienos pasekmės, bet ligonis nori nedarbingumo. Ne paslaptis, kad kiti gydytojai pervilioja pacientus“, – „Sekundei“ teigė A. Bukauskienė.
Jos pastebėjimu, daug smilgiečių užsirašę Kniaudiškių klinikoje, Panevėžio rajono poliklinikoje. Jų skaičių Smilgiuose šiek tiek kompensuoja Radviliškio rajono gyventojai.
Visko užtenka ir kaime
Pagal naujus etatų paskirstymus Smilgių ambulatorijoje liko dirbti tik gydytoja ir slaugytoja. Odontologė atvažiuoja tris kartus per savaitę. Nebeliko masažuotojo, kuris buvo labai reikalingas.
Kartais, A. Bukauskienės teigimu, nėra kam net atsiliepti telefonu, nes pilna kitų darbų.
„Mūsų įstaiga renovuota prie penkerius metus. Turime visą įrangą, kokios reikia, galime atlikti tyrimus. Bet žmonės ieško pagalbos kitur“, – kalbėjo gydytoja.
Pagal krūvį ji skaičiavo galinti dirbti tik keturias dienas per savaitę. Tačiau tuomet, anot jos, praras dar daugiau pacientų. Todėl ji žmones priima iki pietų, jei reikia, ir ilgiau.
Naujas specialistas, A. Bukauskienės nuomone, į atokų kaimą nevažiuos už 700 eurų atlyginimą. Ir tik miesto kolegoms, anot jos, atrodo, kad kaime mažiau darbo.
Pokalbio dieną prie gydytojos kabineto likus pusvalandžiui iki darbo pabaigos eilė buvo didelė. Žmonės tikino norintys išsaugoti medicinos paslaugas savo miestelyje.
Tačiau smilgietis Stasys prisipažino, kad lankosi Panevėžio rajono poliklinikoje, nes ten daugiau gydytojų. Bet dantis vyras gydosi savo ambulatorijoje ir apgailestavo, kad šių paslaugų nebebus galima gauti kiekvieną dieną.
Provincijos kompleksas
Panevėžio rajono poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Danutė Pajėdienė teigia, kad etatai peržiūrėti visuose rajono medicinos įstaigose. Sumažinti jie Raguvoje bei kitų kaimų šeimos gydytojų kabinetuose. Tačiau labiausiai nukentėjo Smilgiai ir čia esą nemaža pačių žmonių kaltė.
„Jei gyventojai tokie savo krašto patriotai, kodėl nesiregistruoja pas miestelio gydytoją. Aišku, neatmetame, jog dalis gyventojų numirė, emigravo. Bet yra daug į miestą gydytis važinėjančiųjų“, – „Sekundei“ tvirtino D. Pajėdienė.
Pasak pavaduotojos, Smilgių ambulatorija jau nešė nuostolius ir laikyti visų etatų nebebuvo galima. Vasarą kilo medicinos slaugytojų atlyginimai ir viską reikėjo perskaičiuoti.
Nors algos, anot D. Pajėdienės, pagal žmonių išsilavinimą vis dar juokingos – vos skiriasi nuo minimalaus atlyginimo.
„Kaime dirba tikrai kompetentingi darbuotojai. Bet čia veikia provincijos kompleksas, kad namie nieko gero negausi. Pacientų lūkesčiai dideli, jie tampa išlepę, gali rėkauti, reikalauti… Supyksta ir išvažiuoja. O paskui grįžti ir atsiprašyti jau nebe taip drąsu“, – kalbėjo pavaduotoja.