„Labai jaudinausi, nes žiema, bijojau, kad bus pilna sniego, kad pagimdysiu mašinoje“, – sakė Rasa.
O Jolanta rankose laiko jau pasaulį išvydusį kūdikį. Moteris atvyko iš Trakų.
„Trakuose irgi būdavo akušerijos skyrius, bet jį panaikino, todėl iš Trakų atvažiavome į Jonavą“, – dalijosi Jolanta.
Šeimai tai ne pirmas vaikas, tad patirtys didelėse ir mažose ligoninėse – kaip diena ir naktis.
„Didelėje ligoninėje daugiau gimdyvių, todėl ir dėmesio mažiau, atbėga, greitai kažką padaro, ir išbėga. O čia visą laiką ateina, pataria, pabūna šalia“, – pasakojo Jolanta.
Ligoninės duomenimis, daugiau nei pusė gimdymų Jonavoje yra moterų iš kitų miestų. Pavyzdžiui, pirmomis metų dienomis pagimdė 7 moterys, iš kurių tik dvi yra jonavietės.
„Pirmoji gimdyvė gimdė 19 minučių po vidurnakčio, ji atvyko iš Jurbarko, po to moteris iš Skriaudžių, Ukmergės, Jonavos, Kėdainių, vėl Ukmergės, dabar iš Trakų“, – sakė Jonavos ligoninės skyriaus vedėjas Artūras Šalaševičius.
Nors, palyginus su mažesnių miestų ligoninėmis, Jonava iki šiol viršydavo rekordus, šiemet čia sulaukta daugiau gimdymų nei Alytuje, bet bendrai kūdikių mažiau.
„Praeitų metų pabaigoje turėjome 451 gimdymą. Skaičiai šiek tiek mažesni nei pernai, tada buvo 480 gimdymų. Bet ir dabartinis skaičius yra pakankamai reikšmingas ir didelis“, – kalbėjo Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas.
Šiemet mažesnių ligoninių akušerijos, chirurgijos ir vaikų ligų skyriuose laukia neramūs metai, jei ligoninėje nepagimdys 600 moterų. Pagal naują tvarką, jei Jonava šiais metais nesulauks papildomų 149 gimdymų, bus priversta skyrių uždaryti.
„Įtampa didžiulė ir ji nesibaigianti. Jau ne vieną kartą kalbėjau, bet dar kartą pasakysiu – skaičiai yra sugalvoti „iš oro“, niekuo nepagrįsti, nei finansiniais skaičiais, nei paslaugų prieinamumu“, – sakė G. Ramanauskas.
Direktorius sako, kad uždarius gimdyklas regionuose, situacija visomis prasmėmis pablogės.
„Reikia prieiti iki laikotarpio, kai gimdančios moterys ar naujagimiai pradės mirti greitosios pagalbos automobiliuose. Precedentai jau yra tokie. Tikrai prieisime iki to, kad prasidės mirtys, o veiklos rodikliai bus sugriuvę“, – kalbėjo G. Ramanauskas.
Prieš 3 metus Jonavos taryba, skatindama gimdymus, gimdyvėms pradėjo skirti vienkartinę 221 euro išmoką. Savivaldybė ligoninei bando mesti dar vieną gelbėjimosi ratą, jei taryba pritars, išmoką dvigubins iki 400 eurų.
„Aš pats galvojau išmoką dvigubinti, matysime biudžeto galimybes. Suprantame, kad tai viena iš priežasčių rinktis mūsų gimdymo skyrių, mes išmokas mokame ne tik miesto gyventojams, bet ir visoms, pasirinkusioms čia gimdyti“, – sakė laikinasis Jonavos rajono meras Povilas Beišys.
Savivaldybės dar metų pabaigoje kreipėsi į naująją sveikatos apsaugos ministrę prašydamos peržiūrėti gimdymų skaičių nustatančią tvarką. Ministerija LNK Žinioms atsiuntusi atsakymą sako, kad reikalavimai gydymo įstaigoms gali būti peržiūrėti.
LNK Žinių reportažą rasite čia: