Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 140 tūkst. žmonių iš 14 šalių, paaiškėjo, kad tai, kaip tvirtai mes gebame suspausti kumštį, geriau nei kraujospūdis gali atskleisti rizikos veiksnius, rašo leidinys „Lancet“.
Tarptautinė tyrėjų komanda teigia, kad tai gali būti „paprastas, nebrangus“ diagnostikos būdas gydytojams.
Tačiau ekspertai teigia, kad ryšys tarp kumščio suspaudimo ir širdies nėra aiškus, ir jį reikėtų ištirti nuodugniau.
Maksimali kumščio suspaudimo jėga su amžiumi natūraliai silpnėja. Tyrime teigiama, kad tiems žmonėms, kurių jėga silpnėja greičiausiai, gresia didžiausia širdies ligų rizika.
20–30 metų moterų kumščio suspaudimo jėga siekia 34 kg, o sulaukus 70-ies ji sumažėja iki 24 kg.
Atitinkami vyrų skaičiai yra 54 kg ir 38 kg.
Šiuo metu gydytojai nustato širdies smūgio ar insulto riziką atlikdami paciento apklausą, kurioje įvertinamas paciento amžius, antsvoris, cholesterolio lygis, kraujo spaudimas, tai, ar pacientas rūko, kur gyvena ir kokia ligų istorija šeimoje.
Tyrėjų teigimu, įvertinus kumščio suspaudimo jėgą, galima daug tiksliau numatyti potencialią riziką nei vien pamatavus kraujo spaudimą, ir tai gali būti naujas diagnostikos būdas.
„Paprastas testas“
Vienas iš tyrimą atlikusių mokslininkų, dr. Darrylas Leongas iš Kanados McMaster universiteto pasakė: „Kumščio suspaudimo jėgos testas yra lengvas ir nebrangus būdas įvertinti pacientui gresiančią ankstyvos mirties ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.“
„Reikia atlikti daugiau tyrimų, kurie parodys, ar sustiprinus rankų raumenis ir kumščio suspaudimo jėgą, gali sumažėti ankstyvos mirties ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika.“
Vis dar nėra žinoma, kodėl silpnėjant širdžiai, susilpnėja ir kumščio suspaudimo jėga.
Viena iš teorijų – standėjant arterijoms, mažėja raumenų pajėgumas.
Doireann Maddock iš Didžiosios Britanijos širdies fondo pasakė: „Šio tyrimo išvados labai įdomios. Vis dėlto jos nepaaiškina, kaip kumščio suspaudimo jėga susijusi su širdies ir kraujagyslių ligomis. Reikia atlikti daugiau tyrimų ir pagrįsti šią sąsają. Gera žinia ta, kad mes jau žinome kelis potencialius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, kuriuos gydytojas gali įvertinti pacientui atėjus profilaktiškai pasitikrinti.“