Kaip ketinama valdyti šią sergamumo koronavirusu situaciją ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje pasakojo sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.
Situacija ne tokia grėsminga, kaip balandį
Pasak R. Lingienės, šiuo metu fiksuojamas didžiausias sergamumo pikas, didesnis negu pavasarį. Didžiausio pakilimo laikotarpiu, balandžio 20 dieną, koronavirusu sirgo 1048 asmenys.
„Šiandien yra daugiau. Bet norėčiau nuraminti: labai aiškiai duomenys rodo, kad šiuo metu asmenys serga lengvomis formomis ir absoliuti dauguma jų gydoma ne stacionare, o ambulatoriškai“, – sakė NVSC atstovė.
Pasak R. Lingienės, penktadienio ryto duomenimis, stacionare dėl COVID-19 gydomi 34 asmenys. Tuo metu balandžio 20 dieną jų buvo 130.
„Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose, šios dienos duomenimis, gydomi 4 pacientai, balandžio 20 dieną buvo 18. Dabar dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 2 asmenims, kai balandžio 20 d. buvo taikoma 11. Su deguonies kaukėmis šiandien gydomi 15 asmenų, balandžio 20 d. – 36 asmenys. Skaičiai kalba patys už save ir situacija jokiu būdu nėra nevaldoma ar grėsminga“, – ramino epidemiologė.
Serga 25 mažamečiai
Kaip kalbėjo A. Veryga, kai kurios ugdymo įstaigos priima sprendimus pradėti nuotolinį mokymo procesą be NVSC nurodymų ir tai taiko iš esmės visai ugdymo įstaigai.
„Savivaldybė, kaip steigėjas, turi teisę priimti tokį sprendimą. Bet tie sprendimai nėra susiję su NVSC nurodymais. Ten, kur tokie nurodymai duodami, tai dažniausiai būna 1–2 klasių išėjimas į nuotolinį mokymąsi. Aišku, savivaldybės pačios stengiasi sumažinti riziką. Bet dar kartą noriu paraginti nepanikuoti, tam ugdymo įstaigos turėjo pasirengti tvarkas, jos tam reikalingos, kad nereikėtų į nuotolinį mokymąsi išvaryti visos mokymosi įstaigos“, – kalbėjo A. Veryga.
R. Lingienė taip pat pasisakė dėl mokyklų sprendimo pereiti į nuotolinį mokymą. Pasak epidemiologės, šis sprendimas yra gerbtinas, tačiau už tai reikia prisiimti ir atsakomybę.
„Tėveliai, jei yra vaikučių, kurie vieni negali mokytis namuose nuotoliniu būdu, nedarbingumo lapelio dėl vaiko priežiūros tikrai negaus, nes epidemiologinio pagrindo izoliacijai nebuvo“, – kalbėjo R. Lingienė.
Kaip sakė R. Lingienė, koronaviruso atvejai ketvirtadienį registruoti 21 ugdymo įstaigoje. Iš jų 2 ugdymo įstaigos yra iki-mokyklinio. 25 atvejai – susirgę mažamečiai ir 7 personalo nariai. Iš viso iš ugdymo įstaigų yra izoliuoti 318 asmenų. Pasak NVSC atstovės, neužfiksuotas nė vienas užsikrėtimas pačioje ugdymo įstaigoje – visi koronaviruso atvejai registruoti iš šeiminių židinių.
Vis tik epidemiologė pasidžiaugė: „Šiuo metu infekcija ugdymo įstaigose neplinta“.
Susirgo dar vienas moksleivis
Konferencijoje R. Lingienė pranešė, kad dar vienam mokiniui iš Vilniaus Pilaitės mikrorajone esančios Martyno Mažvydo progimnazijos nustatytas koronavirusas.
„Šio momento duomenimis, sąlyčio su prieš tai sirgusiu asmeniu nėra. Hipotezė yra tokia, kad šie asmenys užsikrėtė dėl socialinių kontaktų, nes, kaip ir minėjau, nėra niekur įrodyta, kad infekcija plinta mokyklos viduje, ji yra atsinešama“, – sakė R. Lingienė.
Kol kas nėra aišku, kiek asmenų turėjo sąlytį su susirgusiu moksleiviu.
„Man išvykstant į konferenciją kaip tik vyko pasitarimas su Martyno Mažvydo progimnazijos bendruomene. Aiškinamasi visi sąlytį turėję asmenys. Jau prasidėjęs izoliavimo procesas ir tikrai nevėluojama, tai normalus procesas“, – kalbėjo NVSC atstovė.
Dėl kaukių vaikams neturi vienareikšmiškos nuomonės
Ministro paklausus, kokios šiuo metu rekomendacijos mokykloms dėl kaukių dėvėjimo mokiniams, A. Veryga sakė, kad prievolės nėra.
„Žinau, kad ta diskusija vis iškyla ir diskutuojama, ar tokiose vietose, kur vaikai vis susitinka, nereikėtų nustatyti privalomų taisyklių visiems būti su kaukėmis. Kol kas tokio poreikio nebuvo ir <...> mes nematome kažkokio nevaldomo plitimo. Yra aplinkybės, kai reikia jas dėvėti, ypač, kai ateina pašaliniai asmenys, kurie suaugę, gali tą virusą įnešti. Tiems patiems suaugusiems, kurie yra rizikos grupėje, reikia jas dėvėti. Kiek stebėjome ir rinkome informaciją iš kitų šalių, tikrai praktikos labai įvairios. Kol nėra vienareikšmiškos nuomonės, nėra ir tokios rekomendacijos. Bet, jei matysime, kad situacija reikšmingai blogėja, jos gali atsirasti“, – sakė SAM vadovas.
Žinios apie vakciną sukėlė nerimą
Pasak A. Verygos, ketvirtadienį buvo paskelbta apie vienos vakcinos pristabdytus klinikinius tyrimus dėl užfiksuoto susirgimo, siejamo su pačia vakcina.
„Tai sukėlė tam tikrą nerimą. Tikrai dabar nerimauti nereikėtų, tai įprastinė procedūra ir parodo, kad kuriant ir bandant tas vakcinas yra laikomasi aukščiausių standartų, nedaromi kažkokie kompromisai su saugumu ir gerai, kad atidžiai stebima“, – sakė ministras.
Taip pat ministras kalbėjo apie SAM kreipimąsi į Vyriausybę dėl vakcinos.
„Visgi vakcinos atsiradimas, jos prieinamumas yra kritiškai svarbus tam, kad šalis galėtų grįžti į įprastą gyvenimą, kad nebūtų kokių nors suvaržymų. Gyvybiškai svarbu, kad šalis gautų vakcinas. Bet tuo pačiu yra daug objektyvių rizikų. Sprendimus reikia priimti tada, kai produktai dar nėra baigti kurti ir testuoti, pats įsigijimo mechanizmas, kai deramasi iškart su keletu gamintojų, tam, kad būtų saugiau, kelia tuo pat metu ir daug klausimų, nes tai nemažas įsipareigojimas valstybei. Dėl to manome, kad tai peržengia tik Sveikatos apsaugos ministerijos ir netgi Vyriausybės kompetencijos ribas. Manome, kad šitas klausimas turi būti keliamas į aukščiausią lygmenį ir džiaugiamės, kad vakar Vyriausybė pritarė mūsų prašymui“, – kalbėjo SAM vadovas.
Trumpins saviizoliacijos laiką
A. Veryga žadėjo, kad saviizoliacijos laikas bus trumpinamas. Pasak ministro, saviizoliacijos trumpinimo tvarka galėtų įsigalioti rugsėjo 15 dieną.
„Ši tvarka daugiausiai būtų skirta ir aktuali asmenims, kurie atvyksta į Lietuvą. Planuojama, kad būtų galima trumpinti nuo 14 iki 10 dienų. Bet su sąlyga, kad ne anksčiau kaip 8 dieną būtų atliktas ir būtų neigiamas COVID-19 testas. Tai būtų aktualu žmonėms, kurie norėtų anksčiau išeiti į darbą. Bet trumpesnė izoliacija nebūtų taikoma asmenims, kurie turėjo aukštos rizikos kontaktą su infekuotu asmeniu ir kuriems reikia izoliuotis dėl galimo užsikrėtimo“, – paaiškino ministras.
Pasak R. Lingienės, nuo šiol asmenys, kurie mano, kad turėjo riziką užsikrėsti, galės užpildyti anketą NVSC puslapyje. Su jais susisieks epidemiologai.
Naujų atvejų – 36
NVSC pranešė, kad per praėjusią parą šalyje patvirtinti 36 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 15 iš jų registruota Vilniaus, 7 Kauno, 7 Šiaulių, 3 Panevėžio, 2 Tauragės, po 1 – Klaipėdos ir Utenos apskrityse.
6 atvejų užsikrėtimo aplinkybės nežinomos. Likusių 10 patvirtintų atvejų yra po kontakto, bet ne židiniuose.
Nustatyti 3 įvežtiniai atvejai – iš Ukrainos, Moldovos ir Italijos
1-asis įvežtinis atvejis registruotas Šiaulių apskrityje. Koronavirusinė infekcija patvirtinta asmeniui, grįžusiam iš Moldovos.
1 atvejis Vilniaus apskrityje patvirtintas asmeniui, grįžusiam iš Italijos, kitas atvejis – atvykusiam iš Ukrainos.
17 atvejų siejama su židiniais
5 patvirtinti koronavirusinės infekcijos atvejai siejami su židiniu Šiauliuose veikiančioje siuvimo įmonėje. Taip pat patvirtintas vienas antrinis atvejis, siejamas su šia įmone. Jau 14 įmonės darbuotojų ir 7 žmonėms, po kontakto su šios įmonės darbuotojais, patvirtintas koronavirusas. Iš viso su šia įmone siejamas 21 atvejis.
1 atvejis, patvirtintas Klaipėdos apskrityje. Šis atvejis yra susijęs su židiniu „Klaipėdos energijoje“. Iš viso su šiuo židiniu yra siejami 5 atvejai.
2 atvejai patvirtinti Tauragės apskrityje ir yra susiję su protrūkiu kariuomenėje. Su šiuo protrūkiu jau susiję 38 atvejai.
1 per pastarąją parą patvirtintas atvejis yra antrinis ir siejamas su šeimos švente Trakų rajone. Asmuo galėjo užsikrėsti nuo kolegos, dalyvavusio šioje šventėje. Iš viso su šiuo protrūkiu jau siejama 13 atvejų.
Rokiškio r. Juodupės gimnazijoje koronavirusinė infekcija patvirtinta 2 asmenims, kurie dirba administracijoje. Įtariama, kad šis židinys gali būti susijęs su židiniu, registruotu Rokiškio rajone rugpjūčio 26.
Raseinių policijos komisariate per patarąją parą buvo nustatyti 2 atvejai. Nuo ko asmenys galėjo užsikrėsti kol kas nėra žinoma. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.
Taip pat 2 atvejai trečiadienį buvo patvirtinti vienoje farmacijos įmonėje Kauno apskrityje. Užsikrėtimo aplinkybės kol kas nėra žinomos. Asmenys jautė simptomus.
1 patvirtintas atvejis Visagine yra siejamas su įmone, dalyvaujančia Vilniaus kogeneracinės elektrinės statybų projekte. Su šiuo židiniu jau siejami 7 atvejai.
NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 3199 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1070 asmenų, 2030 – pasveiko.