Rengia susirinkimą
Ketvirtadienį Raseiniuose Lietuvos ligoninių asociacijos nariai renkasi pasitarti ir pasiruošti po savaitės Seimo Sveikatos reikalų komitete vyksiantiems klausymams. Prieš kelias savaites Sveikatos apsaugos ministerijai Seime pristačius finansinę pernai metų ataskaitą paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių pernai patyrė rajonų ligoninės. Iš 35 metus baigė neigiamu rezultatu 17 įstaigų. Ligoninių vadovai atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius metus situacija nelabai ir gerėja, greičiau, priešingai, viskas ritasi žemyn.
„Matant tendencijas ir nesiimant jokių veiksmų laukia niūri ateitis. Ir ne tik rajoninių bet ir regioninių ligoninių. Pastarosios vos dvi, kurios finansinius metus baigė neigiamu rezultatu, tačiau bendras jų visų uždirbamas pelnas per kelerius metus ženkliai sumenko. Tai - blogos tendencijos. Dėl šios priežasties renkamės parengti vieningą poziciją, kurią išsakysime po savaitės Seimo Sveikatos reikalų komiteto klausymuose. Pateiksime ne tik, tai kas mums kelia nerimą, bet ir siūlymus, kokie sprendimai reikalingi. Tai taip pat ir bandymas užbėgti įvykiams už akių, kad dar nepabaigus ketvirtojo gydymo įstaigų restruktūrizavimo etapo netyčia nebūtų pradėtas koks penktasis“, - sako Širvintų ligoninės vadovas Vidmantas Eigelis.
Logiškai nepaaiškinamos keistenybės
Ligoninių vadovai neslepia, kad gavę sutarčių projektus iš ligonių kasų buvo apstulbinti. Mat kai kurių paslaugų finansavimas sumažėjo net penkis kartus. Nors anksčiau buvo skelbiama, jog šiemet sveikatos apsaugai skiriamas biudžetas auga rekordiškai, ligoninių vadovai sako tų rekordų nelabai jaučiantys.
„Kol kas esame gavę tik sutarčių projektus. Mano atveju, bet aš toks ne vienintelis, Priėmimo skyriui išlaikyti skirta 4,7 tūkstančio eurų. Anksčiau suma buvo penkis kartus didesnė. Raštu išsakiau savo poziciją ligonių kasai. Už tokią sumą išlaikyti Priėmimo skyrių neįmanoma, nes tą sumą turi paskirstyti 9,5 etato. Dėl kokių priežasčių finansavimas sumažėjo, negaliu atsakyti, nes ligonių kasos prie sutarties nepateikia motyvacinio paaiškinimo. Kol kas laukiu“, - sako V. Eigelis.
Tiesa, ligoninės vadovas pripažįsta, kad yra ir daugiau logiškai sunkiai paaiškinamų sprendimų. Tarkim, jo vadovaujama įstaiga turi licenciją, kvalifikuotą personalą teikti reanimaciją II paslaugą. Jei į ligoninę atvyksta pacientas, kuriam sutrikęs širdies ritmas ir tai skubus atvejis, pagalba, tai yra širdies ritmo atkūrimas, gali būti žmogui suteikiama. Tačiau jei ši procedūra nėra skubi pagalba, jai atlikti pacientas turi būti siunčiamas į aukštesnio lygio ligoninę. Bet ten - eilės iki dviejų mėnesių. „Tarp eilučių dažnai girdimi pasakymai esą rajoninės ligoninės nereikalingos. Neva mes teikiame perteklines paslaugas, pas mus per daug lovų ir panašiai. Bet realybė visai kitokia. Koks skirtumas valstybei, ar už tą pačią paslaugą reikės sumokėti rajono gydymo įstaigai ar Santariškių klinikoms?
Sutaupymo čia nėra jokio, tik pacientas yra priverstas važiuoti kelias dešimtis kilometrų, kad gautų paslaugą, kurią jam garantuoja Konstitucija. Pastaruoju metu dažnai kalbama apie netolygumų mažinimą, tačiau tendencijos kol kas tokios, kad rajono žmogus, kuris moka lygiai tokius pat mokesčius kaip didmiesčio gyventojas, negali gauti paslaugos jam patogioje vietoje, nors galėtų ir valstybė nieko neprarastų. Bet yra lygūs ir lygesni. Norėtųsi kad ši situacija pasikeistų“, - sako V.Eigelis pridurdamas, kad jie neturi jokių intencijų imtis sudėtingų operacijų, kepenų ar širdies persodinimo, kas atliekama universitetinėse ligoninėse. Yra begalė pacientams reikalingų paslaugų, kurias galėtų teikti, bet... Sostinėje įsitaisiusiems valdininkams tai nelabai aktualu, jiems juk viskas po ranka.
Komentaras: Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis
- Balandžio devynioliktą dieną Seimo Sveikatos reikalų komitetas rengia klausymus dėl gydymo įstaigoms kylančių problemų. Praėjusią savaitę pas mane buvo atvykę kai kurių ligoninių vadovai ir išsakė, kas jiems kelia nerimą. Mat šiemet kai kurioms ligoninėms tam tikrų paslaugų finansavimas sumažėjo penkis kartus. Mano nuomone, tai nenormalu, nes faktas, kad taip sumažėjus finansavimui kai kurie skyriai tiesiog neturės jokių galimybių išsilaikyti. Žinoma, kalbama, kad paslaugos galės būti teikiamos aukštesnio lygio ligoninėse, tačiau man tokie sprendimai kelia abejonių. Tikiuosi, kad kitą savaitę išklausysime visas puses ir imsimės atitinkamų sprendimų.