Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros teigimu, smurtas prieš gydytojus ir kitus sveikatos priežiūros specialistus yra vienas iš sparčiai šiuo metu ryškėjančių reiškinių visame pasaulyje. Jo paplitimą sudėtinga tiksliai įvertinti, nes incidentai nėra registruojami, rašoma pranešime spaudai.
„Pacientų ar jų artimųjų smurtas prieš gydytojus pasireiškia įvairiomis formomis, dažniausiai emocine ataka ar fiziniu smurtu. Priežasčių incidentui įvykti yra be galo įvairių, tačiau svarbiausia, kad paciento ir mediko santykyje nebelieka nei pagarbos, nei pasitikėjimo, – teigia dr. Daiva Brogienė, Lietuvos gydytojų sąjungos narė, Europos nuolatinio gydytojų komiteto (CPME) viceprezidentė. – Mums visiems – ir pacientams, ir medikams – reikia ramios, stabilios aplinkos“.
Aštuonios Europos medikų organizacijos, įvertinusios grėsmingą dabartinę situaciją dėl smurto prieš gydytojus ir kitus sveikatos priežiūros specialistus, priėmė bendrą sutarimą. Jos tęsia darbą, kad įvertintų realią situaciją Europos valstybėse, pateiktų įžvalgas ir rekomendacijas Europos atsakingoms institucijoms dėl smurto prieš sveikatos sektoriaus darbuotojus.

Europos medikų organizacijų pareiškimas dėl smurto prieš gydytojus ir kitus sveikatos specialistus
Teisė į sveikatą yra pagrindinis žmogaus teisių ramstis. Ši teisė galioja visomis aplinkybėmis, o gydytojai turi etinę pareigą užtikrinti, kad sužeistieji ir ligoniai būtų gydomi.

Europos medikų organizacijos dar kartą patvirtina, kad gydytojų sauga darbe yra kokybiškos sveikatos priežiūros pagrindas. Europos ir tarptautinės medikų organizacijos pastebi, kad gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys ligoninėse ir kitose sveikatos priežiūros įstaigose, kasdienėje praktikoje vis dažniau susiduria su smurto situacijomis, kurios kartais būna kraštutinės, nesusijusios su jokiomis konfliktų aplinkybėmis.

Europos medicinos organizacijos yra susirūpinusios, kad ši nerimą kelianti tendencija prieštarauja tarptautinėms žmogaus teisėms ir medicinos etikai. Tai gali sutrukdyti arba užkirsti kelią veiksmingam sveikatos priežiūros paslaugų teikimui. Labai svarbu neatidėliotinai imtis konkrečių ir skubių veiksmų, kad Europos gydytojai ir kiti sveikatos specialistai būtų apsaugoti nuo visų formų smurto, kuris pasireiškia kasdienėje medicinos praktikoje, nesvarbu, ar tai būtų fizinis, žodinis ar psichologinis smurtas. Gydytojai savo darbo vietoje taip pat patiria profesinį perdegimą, kurį Europos medikų organizacijos pripažįsta kaip socialinio ir psichologinio smurto rezultatą.

Europos medikų organizacijos ragina vyriausybes ir visas suinteresuotąsias šalis parodyti politinį įsipareigojimą ir pripažinti neatidėliotiną poreikį apsaugoti medikus ir paramedikus, atliekančius savo darbą. Prašome sukurti veiksmingą pranešimo apie smurtą ir pagalbos aukoms mechanizmą visoje Europoje, įgyvendinti smurto prevencijos programas ir užtikrinti galiojančių įstatymų, susijusių su smurtu prieš gydytojus ir kitus sveikatos specialistus darbo vietoje, vykdymą. Prašome imtis visų būtinų priemonių, kad visiems pacientams būtų užtikrinta galimybė gauti kokybišką sveikatos priežiūrą, kartu apsaugant medicinos personalo ir sveikatos priežiūros įstaigų laisvę ir saugumą.

Europos medikų organizacijos įsipareigoja glaudžiai bendradarbiauti Europos medikų organizacijų (EMO) jungtinėje darbo grupėje dėl smurto prieš gydytojus ir kitus sveikatos specialistus, vadovaujamoje Europos medikų organizacijų tarybai (CEOM), siekiant užtikrinti, kad visi Europos medikai veiktų kaip vienas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)