Švitinti kraujo komponentai yra labai svarbūs, nes jie naudojami gydymui naujagimiams, onkologinėmis bei kitomis sunkiomis ligomis sergantiems pacientams. Švitinami yra tik individualiai recipientui parinkti kraujo komponentai, siekiant maksimaliai sumažinti su transfuzija susijusias, nepageidaujamas reakcijas ir eliminuoti atmetimą. Kraujo perpylimas yra svetimo baltymo įvedimas į organizmą, todėl svarbu sumažinti galimas rizikas.

Tokio tipo medicinoje naudojamų įrenginių Lietuvoje yra vos keletas, o NKC įsigyta įranga nuo šiol bus naujausia ir pažangiausia.

Didžiausi įrangos pranašumai yra integruota jonizuojančios spinduliuotės generatoriaus aušinimo sistema, storos įrenginio sienos ir švitinimo kameros durys, vietoje plastikinio pakrovos konteinerio naudojamas anglies pluoštas, kuris dėl radiacijos poveikio nesuyra. Įrenginio išorinė spinduliuotė yra gerokai mažesnė nei Lietuvos radiacinis fonas. Be to, įranga užtikrina labai tikslią apšvitos dozę ir esant bent mažiausiam nukrypimui neleidžia atlikti švitinimo proceso.

Daumantas Gutauskas

Pasak NKC direktoriaus Daumanto Gutausko, įranga, kurią įsigijo NKC įstaiga – dar vienas stiprus žingsnis į priekį, užtikrinant kokybiškesnę kraujo donorystės veiklą visoje Lietuvoje.

Anot jo, NKC taip pat galės priimti kraujo komponentus švitinimui ir iš kitų šalies gydymo įstaigų, jei tik toks poreikis bus.

„Kraujo donorystėje svarbu užtikrinti ne tik pakankamas kraujo atsargas, tačiau ir tai, kad ligonius reikiamas bei tinkamai paruoštas kraujas pasiektų laiku, kuo greičiau. Tikimės, kad nauja įranga, dėl kurios mums nebereikės kraujo vežti švitinti į Kauno klinikas, padės sutaupyti nemažai brangaus laiko. Juk kiekviena minutė gelbstint pacientų gyvybes yra be galo svarbi. Taip pat, noriu pakviesti esamus bei būsimus donorus ir toliau nelikti abejingais. Nedvejoti bei atvykti paaukoti kraujo į artimiausią kraujo donorystės centrą jau dabar“, – sako D. Gutauskas.

NKC direktorius taip pat priduria, jog įsigyjant kraujo švitinimui skirtą aparatą pavyko sutaupyti 100 tūkst. eurų, kadangi rinkoje panašios įrangos vertė siekia maždaug 350 tūkst. eurų.

Svarbu paminėti ir tai, kad NKC švitinimo įrangoje galima paruošti nemažą kiekį pacientams reikalingo kraujo, pavyzdžiui, per 10 val. – net 360 vnt. maišelių švitinto donorų paaukoto kraujo, kuris juos pasieks greičiau nei iki šiol.

Arūnas Dulkys

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad pradėtas naudoti įrenginys sutrumpins logistikos grandinę, o tai reiškia, kad taip reikalingas kraujas ir jo dalys pacientus pasieks dar greičiau.

„Kraujo kokybė gerinama bene jautriausioms pacientų grupėms – sergantiems onkologinėmis ligomis, naujagimiams ir kitiems. Sumažėjęs komplikacijų kiekis ir pristatymo greitis įprasmins kraujo donacijas – tai didelė paskata donorams, kad jų kraujo auka buvo panaudota tikslingai ir prasmingai“, – sako ministras.

Neringa Čiakienė

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė pabrėžia, jog Lietuvoje šiuo metu gyvena kiek daugiau nei 100 tūkst. žmonių, kuriems diagnozuoti onkologiniai susirgimai.

Tad, pasak jos, nesunku ir įsivaizduoti, kiek svarbus yra švitintas kraujas, kuris padeda tokiems ligoniams sveikti.

„Medicininė pažanga, tokia kaip šis, NKC įsigytas kraujo švitinimo aparatas, labai prisideda prie mūsų siekių gerinti onkologinių pacientų ir jų artimųjų gyvenimo kokybę vėžio išgyvenamumo, gydymo ir gyvenimo su onkologine liga srityse. Be galo džiaugiamės, kad šiuolaikinės medicinos technologijos leidžia pacientams suteikti itin gerą gydymą, paslaugas“, – sako N. Čiakienė.

Naujausiais NKC duomenimis, lyginant šių metų pirmuosius penkis mėnesius ir tą patį praėjusių metų laikotarpį, kraujo donorų skaičius išaugo nuo 23 720 iki 25 641, atliktų donacijų skaičiai – nuo 29 216 iki 37 087, o surenkamo kraujo kiekiai – nuo 14 600 iki 18 543 litrų.

2023 m. kraujo dovanojusių donorų iš viso buvo kiek daugiau nei 40 000, atliktų donacijų – 72 300, o surinkta daugiau nei 32 500 litrų kraujo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją