Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiau nei 50 proc. vaistų visame pasaulyje išrašomi, išduodami arba parduodami netinkamai, o 50 proc. pacientų juos vartoja neteisingai. Pasak sveikatos apsaugos viceministro Aurimo Pečkausko, ši problema yra opi ir Lietuvoje.

„Dažnu atveju žmonės nežino arba sąmoningai vartoja vaistus ne pagal gydytojo nurodymus, šitaip rizikuodami pakenkti savo sveikatai. Atsižvelgdami į gerąją patirtį ir PSO rekomendacijas, Lietuvoje sukūrėme nacionalinį komitetą, kuris bus atsakingas už racionalų vaistų vartojimą, informuos apie tai gyventojus, rengs mokymus ir konferencijas gydytojams ir vaistininkams, teiks rekomendacijas gydymo įstaigoms ir vaistinėms, vykdys stebėseną ir teiks siūlymus Sveikatos apsaugos ministerijai, kaip tobulinti teisinį reglamentavimą“, – teigia viceministras.

Regioninio lygmens Vaistų komitetas nuo 2017 m. veikė Šiaulių regione, kur stebėjo ir analizavo kompensuojamųjų antibiotikų, benzodiazepinų, vaistų nuo arterinės hipertenzijos ir antitrombozinių vaistų skyrimą bei vartojimą. Komiteto šviečiamoji veikla, siūlymai ir rekomendacijos padėjo net keturis kartus sumažinti antibiotikų cefalosporinų vartojimą Šiaulių regione, 2–3 kartus sumažinti išrašomų antibiotikų vaikams skaičių, tris kartus sumažinti benzodiazepinų vartojimą.

SAM patvirtinus Racionalaus vaistų vartojimo skatinimo komiteto nuostatus ir darbo reglamentą, komitetas nuo šiol veiklą vykdys visoje Lietuvos teritorijoje, o informaciją apie savo veiklą, taip pat mokslinio ir informacinio pobūdžio informaciją apie racionalų vaistų vartojimą skelbs Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje.

Pagal PSO apibrėžimą, racionaliai vaistai yra vartojami tuomet, kai jie yra skiriami atsižvelgiant į paciento klinikinę būklę ir parenkant jam tinkamiausią dozę bei gydymo trukmę už mažiausius kaštus pacientui ir visuomenei.

SAM kviečia susipažinti su leidiniais ir informaciniai filmukais apie racionalų vaistų vartojimą, kurie buvo sukurti įgyvendinant Europos Sąjungos lėšomis finansuotą projektą „Išmintingasis vaistų sąrašas“:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją