Taip LRT RADIJUI sako Inovatyvios dermatologijos centro vadovė Vilniaus universiteto profesorė Matilda Bylaitė-Bučinskienė. Vilniaus greitosios pagalbos stoties gydytoja Vanda Pumputienė antrina – norint ne tik apsisaugoti nuo saulės, bet ir nuo kitų sveikatos sutrikimų, rekomenduojama dėvėti šviesius, laisvus drabužius.
Anot M. Bylaitės-Bučinskienės, žmonės medikų rekomendacijas naudoti įvairias priemones, apsaugančias nuo saulės, išklauso, tačiau, esant permainingiems orams, neretai tai padaryti paprasčiausiai pamiršta.
„Pagal šiandienos orus, praktiškai nebežinai, kas yra saulė. Daugiau liūdime dėl lietaus, o kai pašviečia saulė, tikrai turbūt ne vienas ir pamirštame, kas buvo sakyta. Noriu tik pastebėti, kad šiais metais mūsų tikrai nelepino geri orai, bet, kiek buvo saulėtų dienų, saulė buvo gana agresyvi, stipri, labai daug žmonių kreipėsi, sakydami, kad pasitepė apsauginiu kremu, bet po kelių valandų nudegė, oda kaito, skaudėjo“, – akcentuoja M. Bylaitė-Bučinskienė.
Jos tvirtinimu, nors žmonės esminius patarimus žino, bet, kai dažniau lyja, nei šviečia saulė, specialaus kremo nuo saulės su savimi dažniausiai neturi: „Žmonės būna nepasiruošę, jie to nesitiki. Dažnai žmonės neturi kremo ir galvoja – ai, nieko, juk vėjuota, debesuota. Bet oda tikrai nudega. Tai sukelia papildomų nesklandumų, apsunkina atostogas, paveikia nuotaiką.“
Specialistės aiškinimu, naudojant kremus nuo saulės labai svarbu nepamiršti pasitepti visų atvirų odos vietų. Kaip teigia M. Bylaitė-Bučinskienė, neretai pliktelėję vyrai ar moterys, kurių šukuosenos su skyrimu, pamiršta pasitepti galvos odą. Medikė perspėja, kad net ir tokios vietos gali labai stipriai nudegti, parausti, oda gali luptis, gali netgi skaudėti galvą.
„Žmonės pastebi, kad į dienos pabaigą prasčiau jaučiasi, lyg krečia šiurpuliukas – tai irgi gali būti saulės poveikis. Ką daryti? Visų pirma, turime nepamiršti, kad privalome ne tik teptis kremais. Juos dermatologai rekomenduoja naudoti, kai nėra galimybių prisidengti kitais būdais“, – sako M. Bylaitė-Bučinskienė.
Pašnekovė pabrėžia – ypač didelį dėmesį reikia kreipti einant maudytis, nes vanduo, kaip ir smėlis ar sniegas, sustiprina saulės poveikį, nudegti galima dėl atspindžių.
M. Bylaitė-Bučinskienė tvirtina – jei pabuvus saulėje oda dega, yra karšta, jaučiamas dirginimas, būtina kreiptis į vaistinę ir įsigyti priemonių, kurios numalšins degimo pojūtį. Jei vis dėlto su nudegimais nepavyksta susitvarkyti patiems, naudojant įprastas priemones, privalu kreiptis į specialistus.
„Būtina kreiptis visada, kai jaučiate diskomfortą ir nesugebate susitvarkyti įprastomis priemonėmis. Kai kyla pūslės, yra stiprus tinimas, skausmas, perštėjimas, kai sunku atlikti paprastas funkcijas, pastebimi odos įtrūkimai, geriau kreiptis kuo greičiau, nes jau kalbame ne tik apie vietinį gydymą. Labai dažnai reikia skirti ir sisteminį gydymą, ne tik priešuždegiminiais vaistais. Kartais reikia ir kombinuoto gydymo“, – akcentuoja M. Bylaitė-Bučinskienė.
V. Pumputienė teigia – sveikatos sutrikimų, esant permainingiems orams, gali kilti ne tik dėl saulės. Jei žmogaus organizmas jautresnis, jis gali jautriau reaguoti į orų pokyčius.
„Į tai labiau reaguoja maži vaikai, pagyvenę ir lėtinėmis ligomis sergantys žmonės. Taip pat, kai viskas kinta, karšta, tvanku, labai didelės reikšmės turi alkoholio vartojimas. Jis padidina negalavimų riziką 15 kartų. Jei oras tvankus, darbus reikia planuoti tada, kai yra vėsiau“, – rekomenduoja V. Pumputienė.
Ji pataria dėvėti šviesius, natūralaus audinio, laisvus drabužius. Taip pat, sako medikė, labai svarbu gerti pakankamai vandens ir mineralinio vandens. Vandens ir mineralų trūkumas taip pat gali paskatinti įvairius sveikatos sutrikimus.