„Atkreipiau dėmesį į injekcijų leidėjas. Moterys „Facebook“ paskyrose ir sukurtuose puslapiuose kelia savo atliktus darbus, kaip klientai atrodo prieš lūpų putlinimą ir iškart po procedūros ar sugijus. Filmuoja kaip leidžia į veidą mezoterapinius siūlus, kaip į paakių zonas bei raukšles veide leidžia užpildus, formuoja smakrą, skruostikaulius kalcio užpildu ar kt. preparatais, – laiške rašo moteris.

– Nustebino tai, kai patikrinau, jog ne viena tokia „specialistė“ neturi licencijos, būtinos šiai veiklai vykdyti.“

Patikrinti labai paprasta

Moteris ragina prieš atliekant tokias procedūras kaip mezoterapija, paprastai patikrinti, ar specialistas turi reikiamą licenciją. Apsilankę Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos puslapyje, įveskite specialisto vardą ir pavardę, jei asmeniui leidžiama Lietuvoje vykdyti tokią veiklą ir jis yra patikimas specialistas, paieškos rezultatai parodys informaciją apie jo licenciją. Jei asmuo nelicencijuotas, paieškos rezultatai nebus rodomi.

DELFI nagrinėjo vieną iš galimai nelegaliai dirbančių mezoterapijos specialisčių. Akreditavimo tarnybos puslapyje nerodoma, kad moteris veiklą vykdo legaliai. Susisiekus su ja ir apie tai pasiteiravus, moteris mėgino meluoti, kad licenciją turi mergautine pavarde. Tačiau ir tai nepasitvirtino.

Mezoterapija

Negana to, ši moteris apmoko ir kitus asmenis, kurie taip pat veiklas vykdo nelegaliai ir savo nekompetencija rizikuoja klientų sveikata.

Visgi, viena iš tariamų gydytojų žadėjo parodyti Rusijoje įgytus, medicininį išsilavinimą įrodančius, dokumentus, tačiau to ji nepadarė.

Po kelių valandų su DELFI susisiekė minėtos moters asistentė ir mėgino sušvelninti situaciją bei pateikė savo komentarą ir patvirtino, kad moteris veiklą vykdo nelegaliai:

„Visą šitą verda konkurentė X (neatskleisime, nors gavome laišką ne nuo jos). <...> Visą šitą košę verda X, ji prašo savo draugių, giminaičių ištisai juodinti, šmeižti ir t. t., nes ji buvo gydytojos mokinė ir tik baigus tapo konkurente. Bandė apjuodinti, apšmeižti. Ji šmeižia, kad ji neturi licencijų, bet pati X taip pat yra be jokio medicininio išsilavinimo. Gydytoja yra baigusi Rusijoje, ta prasme, dermatologiją ir ji neturi licencijų, neturi susitvarkiusi, bet tvarkosi šiuo metu. Kaip žinia, Lietuvoje labai sunkiai patvirtinamos rusiškos licencijos, daug reikalų“, – telefonu kalbėjo nelegaliai dirbančios gydytojos asistentė.

„Kaip tokia moteris gali mokyti kitus to pačio amato, kuomet ji pati to daryti nemoka? Ji moko savo mokines, ką daryti arterijoje padarius trombą, bet nepasako, jog plika akimi trombai arterijose nepastebimi iškart po injekcijos, jog žmogus gali mirti ar likti neįgalus”, – laiške rašė DELFI skaitytoja, nelegalia veikla užsiimančius specialistus.

– Ar ši kursų vedėja ir preparatų leidėja savo mokinėms pasako, ką daryti ir kas bus jei klientą ištiks anafilaksinis šokas dėl alergijos lidokainui? Ar pasako, jei tokiu atveju jos mokinė suleis adrenalino ir iškvies greitąją pagalbą ji išgelbės žmogaus gyvybę, tačiau tokiu atveju – turės didelių rūpesčių ir galimai atsidurs kalėjime už neteisėtą gydytojo praktiką. Kas bus jei ji nesuleis adrenalino ir iškvies greitąją? Klientė greičiausiai mirs ir jei niekas nepareikš pretenzijų – bus galima badyt ir toliau.

Ir tokių moterų, injekcijų leidėjų pilna Lietuva. Kitos gudresnės savo paslaugas teikia ir užsienyje. Ar sistema Lietuvoje ima tvarkytis po žmonių mirčių, kaip kad vaikų apsauga po nužudytų vaikų istorijų? Ar nors kartą sistemą gali kas nors sutvarkyti prieš skaudžius įvykius?

Įsivedus į „Facebook“ paiešką paprasčiausiai užpildai, injekcijos, lūpų putlinimas – rasime įvairių skelbimų apie tokias paslaugas arba kursus, į kuriuos patenka kone bet kas panorėjęs.

Man pikta, medicinos studentai, kad taptų gydytojais ima dideles paskolas, nemiega naktimis ir pamiršta valgyti, o savarankiškai medicinos praktika gali užsiimti priklausomai nuo specializacijos, maždaug 10 metų studijavę ir atlikę praktiką. O merginos pasibaigusios kursus (nuo vienos dienos iki trijų mėnesių) išleidusios nuo 600 Eur iki 3 500 Eur už mokslus gali klestėti ir į medikus žiūrėti kaip į kvailius ir vargšus.

Eilė pas gydytoją

Niekas geriau nesupras galvos anatomijos, veido bei žandikaulių, kaip gydytojai odontologai. Tai jų sritis, o ne kosmetologų, slaugytojų ir šiaip leidėjų po privačių kursų.“

Kas gali atlikti mezoterapiją ir kas gresia nelegalui?

Mezoterapija yra biologiškai aktyvių medžiagų įvedimas į odą. Šiuo metodu galima spręsti odos elastingumo, drėgmės, pigmentacijos problemas, taip galima pamaitinti plaukus.

„Mezoterapijos tipai yra du – adatinė ir neadatinė. Atliekant adatinę mezoterapiją būtinas medicininis išsilavinimas, nes pažeidžiamas odos vientisumas. Svarbu žinoti anatomiją, į kokį gylį produktą leisti, kokių komplikacijų galima tikėtis ir mokėti jas išspręsti, – pasakojo Sapiegos klinikos gydytoja dermatologė Edita Naruševičiūtė-Skripkienė.

Edita Naruševičiūtė-Skripkienė

– Mezoterapija daugelio toleruojama labai gerai, dažniausia galima komplikacija - alergija komponentams, kuri ir yra sutvarkoma medikamentais išrašomais gydytojo. Yra ir ne adatinės mezoterapijos metodai elektroporacija, hidroforezė, krioforezė, kuomet aktyvioms medžiagoms padedama patekti neinvaziniu metodu. Taip pat yra kosmetika savo sudėtyje turinti mezoterapinių kokteilių, patalpintų į nanodaleles, kurios padeda įnešti šias medžiagas į odą giliau.“

Akreditavimo tarnybos atstovė patvirtino, kad šiai veiklai būtina gydytojo licencija.

„Visos procedūros, kurios pažeidžia odos vientisumą iki paodžio, jos gali būti atliekamos tik asmens sveikatos priežiūros specialistų ir tik asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Jokių vaistų, jokių aktyvių medžiagų niekas kitas suleidinėti negali į žmogaus organizmą, kaip tik sveikatos priežiūros specialistas – gydytojai ir slaugytojai turi tokią teisę, – DELFI komentavo Akreditavimo tarnybos Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Veronika Bobrovskaja.

– Mūsų tarnyba vienareikšmiškai laikosi tokios nuostatos, kad mezoterapija yra procedūra, kuri turi būti atliekama asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir tik gydytojo arba gydytojo paskyrimu – slaugytojui. Ir įstaiga turi turėti reikiamą licenciją. Ir tik pagal indikacijas tas gydytojas, kuris gydo tos srities ligas, kurios jam pagal kompetenciją priskirtos, ir jis mano, kad šita procedūra padeda žmogui įveikti tą ligą arba sutrikimus, nepatogumus ir pan.“

Jei asmuo tokią veiklą vykdo be licencijos, jo veikla yra neteisėta. Apie tokią veiklą reikia informuoti Akreditavimo tarnybą ir turi būti atliktas patikrinimas. Ir jei bus nustatyta, kad tikrai ji tą daro, tai yra surašomas Administracinio protokolo nusižengimas ir perduodama į teismą.

Jei norite įspėti apie nelegalia medicinine veikla užsiimančius asmenis, laisva forma nusiųskite skundą su savo asmens dokumento kopija šiuo adresu: vaspvt@vaspvt.gov.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (62)