Pirmasis signalas, išduodantis pavojingą ligą

Pasak Lietuvos seksualinės medicinos draugijos prezidento dr. Roberto Adomaičio, erekcijos funkcija susijusi su bendra žmogaus kraujagyslių būkle ir tai pirmas signalas, kad jos jau pažeistas. Būtent todėl dėmesys savo lytinei funkcijai galėtų išgelbėti vyrui gyvybę.

Lietuvoje daugiau kaip pusė 55-erių ir vyresnių vyrų serga kraujotakos sistemos ligomis, infarktą patiria jau ir 35-40-mečiai. Daugelis jų būtų išvengę sunkių padarinių, jeigu būtų atkreipę dėmesį į pirmuosius ligos simptomus ir kreipęsi pagalbos į specialistus. O jie teigia, kad pirmasis simptomas, kuris patikimai nurodo į beprasidedančias sunkias širdies ir kraujagyslių ligas – erekcijos sutrikimas. Mat varpos kraujagyslės, palyginti su širdies kraujagyslėms, yra daug ilgesnės ir daug siauresnės. Kuo smulkesnė kraujagyslė, tuo greičiau pajuntame sutrikimus. Nuo smulkių kraujagyslių pažeidimų, aišku, niekas nemiršta, bet reikia žinoti, kad vyras dar turi 3-4 metus, kol atsidurs reanimacijoje, nes užsikimš stambi kraujagyslė ir įvyks infarktas. Taigi jei sutriko erekcija, tai pirmas skambutis, kad reikia susirūpinti sveikata, jei nenorime greitai numirti“, - teigė Lietuvos seksualinės medicinos draugijos prezidentas dr. Robertas Adomaitis.

Robertas Adomaitis
Deja, į gydytojus kreipiasi tik labai nedidelė dalis vyrų, varginamų erekcijos sutrikimų, – mažiau nei 10 proc., o erekcijos sutrikimų gali turėti daugiau kaip pusė visų vyresnių kaip 50-ties metų stipriosios lyties atstovų. Ši negalia kankina ir vis daugiau jaunesnio amžiaus vyrų – infarktus ar insultus patiria 35-40 metų vyrai, vadinasi, erekcijos sutrikimų jie jau galėjo patirti būdami dešimtmečiu jaunesni.


Kodėl dėmesys erekcijos sutrikimams gali išgelbėti gyvybę

Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėja gydytoja kardiologė dr. Aušra Marcijonienė taip pat pabrėžė, kad nepakankama erekcija gali būti pirmasis aterosklerozinių pakitimų kraujagyslėse simptomas ir rimtas įspėjimas, kad būtina keisti gyvenseną, taip pat išdrįsti apsilankyti pas gydytojus.

Širdies ir kraujagyslių ligos – pirmoji mirčių priežastis tiek Lietuvoje, tiek kitose išsivysčiusiose šalyse. Deja, mes mirštamumu du-tris kartus jas lenkiame. Vyrai nuo šių ligų miršta du kartus dažniau. Dar daugiau – infarktai jaunėja: vis dažniau sutinkame trisdešimtmečius, kuriems įvyko ūmus infarktas. Sakoma, kad jis įvyko staiga, tačiau taip negali būti, simptomai tikrai jau buvo, bet į juos nebuvo atkreiptas dėmesys. O juk yra daug efektyvių prevencijos priemonių, kuriomis galima užbėgti už akių nelaimei, jei vyrai kreiptųsi laiku. Paprastai tai veržlūs vyrai, kurie nori visko čia ir dabar, stengiasi užtikrinti gerovę sau ir šeimai, bet nesirūpina savo sveikata, ignoruoja, kad jų šeimoje sirgta širdies ir kraujagyslių ligomis, nesitikrina, nereguliuoja kraujospūdžio. Todėl vystosi aterosklerozė, kurios liūdniausia pasekmė – infarktas, bet iš tiesų ji apima visas kraujagysles. Net jauniems vyrams lytinės funkcijos sutrikimai yra jau pakankamas signalas apsilankyti pas kardiologą“, - teigė medikė.

Aušra Marcijonienė
Kardiologė įspėjo jokiu būdu patiems neieškoti medikamentinių priemonių erekcijai pagerinti, kadangi neteisingai parinktos jos gali netgi pagreitinti infarktą. Pasak jos, šiuo atveju vaistą gali skirti tik griežtai gydytojas.

Erekcijos sutrikimai dažnesni nei mano vyrai

Seksologas psichoterapeutas Viktoras Šapurovas taip pat pastebėjo, kad Lietuvoje vyrauja tvirta tradicija, kad vyrai nesikreipia į gydytoją.

„Dėl erekcijos sutrikimų to nesakyčiau, kadangi tai vienas iš vyrą prezentuojančių požymių. Jei seksualinė funkcija gera, vyriškumas klesti. Taip pat yra dažnas suvokimas, kad lytinė funkcija turi veikti automatiškai, tačiau mūsų gyvenimas psichologiškai labai komplikuotas, todėl erekcijos sutrikimai labai dažni: 40 metų vyrų grupėje jų yra apie 40 proc., 50 metų – apie 50 proc. ir t. t. Neigiamą poveikį turi ir alkoholio vartojimas, kuris pas mus tradicinė priemonė atsikratyti streso ir nemalonių pojūčių kūne. Tačiau alkoholis pažeidžia centrinę nervų sistemą, o tai turi įtakos erekcijos sutrikimams.

Tuo tarpu lytinis gyvenimas – vienas iš svarbių ir būtinų šeimos gyvenimo elementų. Juk meilė susideda iš trijų komponentų – emocinio, dvasinio ir fizinio atitikimo. Visos šios trys dalys būtinos, kad meilė tarp vyro ir žmonos būtų gyva. Nuo lytinio gyvenimo priklauso abiejų žmonių pasitenkinimo jausmas ir laimingumas. Beje, vyrui ir moteriai pasitenkinimo šaltiniai yra skirtingi, nes kitokie jų lytiniai organai. Todėl sėkmingas meilės aktas – didžiulė kūrybinė veikla. Prieš tai žmonės turi nemažai pabendrauti, daug laiko praleisti kartu. Ir pačio lytinio akto metut reikiaskirti nemažai laiko, kad būtų sukonstruotas toks meilės aktas, kuris tarnaus ilgą laiką. Seksualinis pasitenkinimas nėra kaprizas, jis svarbus žmogaus gyvenime“, - aiškino seksopatologas.

Viktoras Šapurovas
Pasak R. Adomaičio, šiandien priemonių pagerinti erekcijai yra pakankamai, tačiau didžiausia klaida, kurią daro vyrai, - neteisingai jas vartoja, dėl to patiria nemalonių šautinių poveikių.

„Neretai erekcijos sutrikimai asocijuojami su amžiumi. Vyresnio amžiaus vyrai nusprendžia, kad jeigu jau nėra erekcijos, tai ir nereikia lytinio gyvenimo. Tačiau tai pirmas požymis, kad artėja gyvybei pavojingos ligos. Kiti vyrai klausia, kaip žinoti, ar sutrikusi erekcija, jeigu jie neturi partnerės. Tačiau kiekvieną naktį miegant erekcija vyrui vyksta keturis kartus, nori jis to ar ne, ryte taip pat be jokio seksualinio sužadinimo būna natūrali erekcija. Jeigu jos nebėra, reikia eiti pas kardiologą“, - įspėjo medikas.

Ar aterosklerozės, pažeidusios varpos kraujagysles, gydymas gali sugrąžinti vyrui erekciją? Pasak A. Marcijonienės, dauguma tyrimų rodo, kad aterosklerozė paprastai pažeidžia tik paviršinį šių kraujgyslių sluoksnį, tai endotelio funkcijos sutrikimas, o ji gerėja nuo daugybės dalykų: kartais užtenka vien atsisakyti rūkymo, padidinti fizinį aktyvumą. „Kad įmanoma grįžti į jaunystės laikus, skambu sakyti, bet pagerėjus sveikatai, dažnai atsiranda kita emocinė būsena, žmogaus pasitikėjimas savimi, o tai gali pagerinti ir erekciją“, - tikino kardiologė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (85)