„Daily Mail“ išsamiau nagrinėja jo sukurtą vaizdinę medžiagą ir atskleidžia, kas vyksta su mūsų organizmu, kai geriame dietinę kolą.

Leidinys taip pat pakalbino mitybos specialistę iš „NutriCentre“ Ellą Allred, kuri išsamiai paaiškino, kaip gazuoti gėrimai veikia mūsų kūną.

Pirmosios 10 minučių: apgaunami skonio receptoriai. Fosforo rūgštis ima ardyti dantų emalį, o dirbtiniai saldikliai, tokie kaip aspartamas, sutrikdo sistemą. Aspartamas pažadina skonio receptorius ir apgauna organizmą, kuris ima manyti, kad ką tik išskyrė cukrų.

E. Allred sako: „Vos pajutęs saldų dietinės kolos skonį, organizmas pasiruošia cukraus krūviui, tad kasa išskiria insuliną. Insulino perteklius sumažina kasos jautrumą jam, ir tai sukelia antrojo tipo diabeto riziką. Insulinas taip pat paskatina organizmą kaupti riebalus juosmens srityje, o tai padidina širdies ligų riziką.“

20 minučių: organizme gali įsijungti riebalų kaupimo programa. Kaip ir geriant paprastą kokakolą, ir dietinė kola gali paskatinti išsiskirti insuliną, kuris organizme įjungia riebalų kaupimo programą. Daugelio tyrimų duomenys taip pat nurodo didesnę antrojo tipo diabeto, padidėjusio kraujo spaudimo ir širdies ligų riziką. E. Allred sako: „Kraujas prisotinamas insulinu, bet problema ta, kad dietinėje koloje nėra cukraus. O kai kraujyje daug insulino, visas organizme esantis cukrus nukreipiamas į ląsteles, tad juntamas didžiulis cukraus trūkumas, ir vėl reikia cukraus, kad atsikurtų organizmo pusiausvyra. Mes labai užsinorime kažko saldaus, ranka vėl tiesiasi prie dietinės kolos skardinės, ir ciklas kartojasi.“

40 minučių: gali atsirasti priklausomybė. Kofeino ir aspartamo derinys sukelia trumpą euforiją, panašiai kaip kokainas, ir taip pat panašiai kaip kokainui, ir dietinei kolai gali išsivystyti priklausomybė. Išsiskiria ekscitotoksinai, kurie gali pervarginti smegenis, pernelyg stipriai stimuliuodami jų neuroreceptorius, ypač jei dietinė kola vartojama reguliariai.

E. Allred sako: „Kraujas jau prisotintas kofeino, išsijungia nuovargio receptoriai. Tai sukuria netikrą budrumą, ir organizmas verčiamas peržengti savo galimybių ribas. Aspartamas pasiekia smegenis, kur jis virsta neurotoksinu, ir kai kuriems žmonėms sukelia migrenas ir kitas neurologines problemas. Aspartamas ir kofeinas aktyvuoja atpildo ir malonumo centrus, tad šis mišinys sukelia priklausomybę.“

60 minučių ir vėliau: išsenka maistinės medžiagos, todėl galime pajusti alkį ir troškulį. Geriant įprastą kokokolą, organizmas kažkiek ir pasisotina, o išgėrus dietinės kolos, organizmas ir toliau nori saldumynų. Tada vėl geriame gazuotą gėrimą arba dar blogiau, siekiame nesveiko maisto, kurį manome esant saugų, ir ciklas kartojasi.

Dietinė kola neužtikrina jokių maistinių medžiagų ir pakeičia maistingesnį gėrimą, kurį būtumėte galėję išgerti vietoj jos, be to, ji gali išplauti iš organizmo svarbiausius mineralus.

Dietinė kola nenumalšina troškulio, nes ji dehidratuoja organizmą. Kai organizme trūksta vandens, smegenys susidrumsčia, mums sunku susikoncentruoti, jaučiamės pavargę ir irzlūs. E. Allred sako: „Dehidratuojantis dietinės kolos poveikis juntamas ir ląstelių lygmenyje. Esant dehidratacijai mes jaučiamės pavargę ir mieguisti, ir šią būseną dažniausiai bandome pakeisti dar viena kofeino doze. Ir taip susidaro ydingas ratas. Poveikis kaskart vis blogesnis, mes sekiname savo organizmą, o jis kaupia riebalus.“

Pasak N. Naiko, visi dietiniai gėrimai, kurių sudėtis panaši į dietinės kolos, turi panašų poveikį. Jo teigimu, gėrimai, kurių sudėtyje yra aspartamo, labiau kenkia organizmui, nei gėrimai, kurių sudėtyje tik cukrus.

Jis pasakė: „Gėrimai su aspartamu kenkia daug labiau. Leidinyje „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbto tyrimo išvadose teigiama, kad dietiniai gazuoti gėrimai sukelia didesnę diabeto riziką, nei paprasti, cukrumi saldinti gazuoti gėrimai.“

Jis paaiškino: „Moterims, kurios išgėrė vieną 350 ml gazuotą gėrimą, grėsė 33 proc. didesnė antrojo tipo diabeto rizika, o moterims, kurios išgėrė 600 ml gazuoto gėrimo, ši rizika padidėjo iki 66 proc.“

„Moterys, kurios renkasi dietinius gazuotu gėrimus, jų išgeria dukart daugiau nei tos, kurios geria įprastus, cukrumi saldintus gazuotus gėrimus, nes dirbtiniai saldikliai gali sukelti didesnę priklausomybę ir yra iki tūkstančio kartų saldesni už paprastą cukrų.“

„Statistinis dietinių gazuotų gėrimų vartotojas per dieną išgeria tris tokius gėrimus. Viename tyrime paaiškėjo, kad dirbtiniai saldikliai didina diabeto riziką nepriklausomai nuo kūno svorio.“

„Iš savo, kaip bendruomenės farmacininko, kuris padeda žmonėms atsisakyti cheminių vaistų nuo medžiagų apytakos ligų, tokių kaip širdies ligos, diabetas ir nutukimas, patirties galiu pasakyti, kad jei žmonės geria dietinius gazuotus gėrimus, jie patiria tokias pačias problemas kaip ir tie žmonės, kurie geria nedietinius gazuotus gėrimus.“

Bihevioristinės pakraipos psichologė ir visame pasaulyje žinoma valgymo sutrikimų specialistė Marisa Peer sako: „Dirbtiniai saldikliai mažina apetitą reguliuojančio hormono leptino kiekį. Leptinas slopina alkį, tad išgėrę dietinės kolos mes pasijuntame išalkę ir įprastos maisto porcijos mūsų nebepasotina. Galiausiai su maistu ir gėrimais suvartojame labai daug cheminių medžiagų, kurių organizmas tiesiog nebepajėgia suskaidyti, tad gamina vis daugiau riebalų, kuriais apgaubia tas chemines medžiagas, kad jos nepasiektų gyvybiškai svarbių organų. Kadangi dietinė kola neturi kalorijų ir jos sudėtyje nėra žinomų maistinių medžiagų, tad ji yra cheminių medžiagų kokteilis, nuo kurio organizmas gamina ir kaupia riebalus, ypač ant kojų ir sėdmenų, kuo toliau nuo organų. Dietiniai gėrimai nėra naudingi nei organizmui, nei sveikatai, nei, kaip paaiškėjo, norint atsikratyti atliekamų kilogramų.“

Bendrovės „Coca-Cola“ atstovas, į kurį buvo kreiptasi komentaro, pareiškė: „Dietinę kolą jau daugiau nei tris dešimtmečius mielai geria milijonai žmonių visame pasaulyje. Visos jos sudedamosios dalys yra nekenksmingos, saugios, kaip ir visų kitų mūsų parduodamų gėrimų, tad šį gėrimą rekomenduojame visiems, siekiantiems subalansuoto gyvenimo būdo.“ 

Kuo pakeisti dietinę kolą

Jei išties negalite gyventi be gaiviųjų gėrimų, rinkitės gėrimus, saldintus natūraliais saldikliais (pvz., stevija).

Gerkite paprastą mineralinį vandenį, paskanintą šviežia citrina ar žaliąja citrina su šlakeliu organinio medaus, jei norite saldesnio skonio. Tai labai sveikas gėrimas, kuris padės įveikti dehidrataciją.

Jei norite teigiamų kofeino savybių be šalutinio poveikio, gerkite žaliąją arbatą. Žaliojoje arbatoje esantis L-teaninas kompensuoja neigiamą kofeino poveikį nervų sistemai ir paskatina „alfa bangas smegenyse“. 

Gerkite arbatą, pagamintą iš arbatos grybo skysčio. Šis gėrimas yra natūraliai gazuotas ir stiprina organizmo imunitetą. Taip pat natūraliai gazuotas yra kefyras, kuris tuo pačiu turi ir probiotikų, tad pagerina virškinimą ir žarnyno veiklą.

Gaminkitės maistingus žaliuosius kokteilius iš žalialapių daržovių, tokių kaip špinatai, ir mažai cukraus turinčių vaisių ir uogų, pvz., šilauogių. Paskaninkite kokteilį kokosų sviestu, kuriame yra gausybė svarbiausių maistinių medžiagų ir sveikųjų riebalų rūgščių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (151)