Palyginus su tradicinėmis darbo valandomis dienos metu, bet koks nepastovus darbo grafikas didina persileidimo, nereguliarių menstruacijų ir vaisingumo problemų tikimybę, tvirtina Sautamptono universiteto mokslininkai.

Pamainomis dirbančios moterys dvigubai dažniau patenka į „subvaisingumo“ grupę, reiškiančią, kad moteris nepastoja per vienerius metus, rašo dailymail.co.uk.

Ištyrus daugiau kaip 100 tūkst. moterų paaiškėjo, kad bet koks darbo grafikas, neatitinkantis pastovaus darbo dienomis, penktadaliu didino nereguliarių menstruacijų tikimybę. Persileidimo rizika buvo padidėjusi trečdaliu.

Tarp moterų, kurios dirbo tik naktimis, problemų pastojant tikimybė buvo išaugusi net 80 proc.

Tačiau vaisingumo specialistai naktinėmis pamainomis dirbančias moteris, kurios norėtų susilaukti kūdikio, ragina nemesti darbo, kol bus atlikti galutiniai tyrimai. Pediatrė, mokslų daktarė Linden Stocker, pati dirbanti pamainomis, sako, kad šios problemos gali būti susijusios su darbu ir miegu nereguliariu metu, kuris išderina vidinį moters organizmo laikrodį, padedantį kontroliuoti svarbias funkcijas, įskaitant hormonų gamybą, temperatūrą, kraujospūdį ir širdies ritmą.

Tačiau L. Stocker neatmeta ir to, kad pamainomis dirbantys žmonės blogiau laikosi sveiko gyvenimo būdo principų, prasčiau maitindamiesi ir mažiau sportuodami.

„Iki galo nežinome, kodėl pamainomis dirbantiems žmonėms padidėja tam tikrų ligų rizika, tačiau akivaizdu, kad pamaininis darbas daro įtaką biologinėms, psichologinėms ir socialinėms funkcijoms“, - sakė ji Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugijai.

L.Stocker pridūrė, kad miego sutrikimų ir vaisingumo problemų sąryšis dar neįrodo, kad viena sukelia kita.

„Jeigu mūsų rezultatus patvirtintų kiti tyrimai, tuomet pamainomis dirbantys žmonės galėtų koreguoti savo reprodukcinius planus. Visi žinome, kad norint optimizuoti savo reprodukcines funkcijas, svarbu atsižvelgti į tokius dalykus kaip miegas“, - sakė ji per draugijos suvažiavimą Londone.

„Labai svarbu, kad moterys kiek įmanoma daugiau ilsėtųsi, vartotų gerai subalansuotą maistą ir pakankami sportuotų. Pati dirbdama pamainomis galiu pasakyti, jog reikia optimizuoti savo laisvalaikį, kad užtikrintum maksimaliai gerą savijautą“.

Mokslininkai analizavo per dešimtmečius atliktus medicininius tyrimus, kuriuose buvo nagrinėjamas ryšys tarp moterų darbo pamainomis ir jų vaisingumo. Visuose tyrimuose buvo kalbama apie natūralų pastojimą, o ne dirbtinį apvaisinimą.

Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad darbas pamainomis didina krūties vėžio riziką, nes dirbant tokiu grafiku, sumažėja hormono, kuris paprastai neleidžia vystytis vėžiui.

Karališkasis gydytojų koledžas darbą pamainomis taip pat sieja su priešlaikiniu gimdymu ir mažu naujagimių svoriu. Tačiau naujausias tyrimas buvo vienas pirmųjų, pažvelgęs į pačią nėštumo pradžią.

Vaisingumo ekspertas Stuartas Lavery iš Hamersmito ligoninės Vakarų Lodnone sakė, kad pacientės dažnai nori sužinoti, kaip galėtų padidinti savo šansus pastoti. Neretai jos atsisako mėgstamo darbo, manydamos, kad pasikeitęs gyvenimo būdas padės susilaukti kūdikio.

Tačiau patarti mesti darbą pamainomis yra anksti. „Šiuo metu nėra įrodymų, kad pakeitus darbą, padidėja galimybės pastoti“, - pažymėjo S. Lavery.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)