„Taip, galiu patvirtinti, kad preliminariais duomenimis, yra įtariama, jog vienam panevėžiečiui gali būti nustatyta omikron atmaina. Gerai yra tai, jog asmuo neturėjo jokių kontaktų po grįžimo iš kelionės, todėl tikėtina, kad nieko neužkrėtė“, – atskleidė NVSC prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento direktorius Eugenijus Vilčinskas.
„Tyrimų atsakymų dar neturime, yra įtarimai, bet jie tikrai nėra patvirtinti. Sekoskaita turėtų būti atlikta trečiadienį ar ketvirtadienį, kol nepatvirtinta, tikrai negalime teigti, kad turime omikroną“, – vakar kalbėjo NVSPL laikinoji direktorė Rosita Marija Balčienė.
NVSPL specialistas Lukas Žemaitis tvirtino, kad sekoskaitos būdu tiriama „keletas įtartinų mėginių“, kuriuose nustatyta viena iš daugybės viruso omikron atmainai būdingų mutacijų, nors ją turi ir kitos, mažiau paplitusios atmainos. Iš viso Lietuvoje tokių asmenų, kuriems gali būti nustatyta atmaina – 5.
„Tarkime, virusas yra 30 tūkstančių raidžių, mes pažiūrime vieną raidę, ta viena pakitusi raidė mums leidžia įtarti omikroną, bet tai gali būti ir kažkuri kita, retesnė atmaina. Bet kai pasaulyje ir Europoje matome tą omikron plitimą, yra nemaža tikimybė, kad gali rezultatai patvirtinti omikron atmainą, bet kol kas matome tik nepilną dalį paveikslo“, – sakė L. Žemaitis.
Omikron praėjusį mėnesį aptiktas PAR
Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), praėjusį mėnesį paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.
Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, jog omikron atmaina yra labiau užkrečiama, nei paplitusi delta atmaina, bei sumažina vakcinų veiksmingumą, tačiau, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, sukelia ne tokius sunkius simptomus.