Ir į punktą, ir į namus


Šiuo metu Panevėžio rajone veikia penki medicinos punktai: Upytėje, Ėriškiuose, Trakiškyje, Velžyje ir Miežiškiuose. Velžio medicinos punktas turi dar ir odontologijos kabinetą, kur atliekamas ne tik dantų gydymas, bet ir teikiama burnos higienos paslauga.

Velžio medicinos punkte dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja Žydrūnė Blotnienė į darbą atvyksta kasdien ir pacientais čia rūpinasi pagal nustatytą grafiką – po dvi valandas. Paslaugas ji teikia tik prie Panevėžio rajono poliklinikos prisirašiusiems pacientams ir tik tokias, kurias pacientui paskyrė poliklinikos gydytojas. Vienais pacientais slaugytoja rūpinasi punkte, kitus – pagal poreikį lanko namuose. Jiems leidžia vaistus, stato lašines, ima kraują ir kt.

Žydrūnė Blotnienė

„Tiek punkte, tiek ambulatorinis gydymas praktiškai yra toks pat, tik namuose pacientų būklės yra sunkesnės. Ambulatorinė slauga dažniausiai skiriama nevaikštantiems žmonėms, kurie negali patys nuvykti į polikliniką, ir jiems teikiame šiek tiek platesnį paslaugų spektrą, kaip pavyzdžiui, administruojame vaistus, atliekame gliukozės matavimą ir kitus“, – sako Ž. Blotnienė.

Žmonėms punktas reikalingas


Bendrosios praktikos slaugytoja stebi, kad ambulatorinės slaugos paslaugų namuose daugėja, bet gyventojams medicinos punktas taip pat reikalingas.

„Vaistų leidimui ar kraujo ėmimui į punktą ateina vyresnio amžiaus pacientai, kurie patys vaikšto, bet jiems per sunku nuvažiuoti į polikliniką. Jauni žmonės, dirbantys mieste ir turintys automobilius, dažniausiai nuvažiuoja į rajono polikliniką. Žmonėms medicinos punktas reikalingas, nes matau, kaip yra reikalingos paslaugos. Kiti tikrai negali nuvažiuoti, neturi vaikų arba šie gyvena užsienyje“, – kalbėjo Ž. Blotnienė ir pridūrė, kad per dvi darbo valandas ji spėjanti viską pasidaryti.

Medicinos punktas

„Velžio punkto teritorijoje slaugos paslaugų nėra tiek daug. Per mano darbo laiką viską pasidarau, man jo užtenka. Būna periodų, kad visai nebūna vaistų leidimo. Būna – į punktą ateina trys pacientai, bet ambulatorinė slauga namuose vyksta kasdien. Pavyzdžiui, antradienį didžiąją mano darbo dalį sudarė kraujo ėmimas namuose, punkte turėjau tik kelis žmones“, – kalbėjo Ž. Blotnienė.

Rūpi kiekvienas pacientas


Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Aušra Indriliūnaitė teigė, kad Panevėžio rajone uždarius medicinos punktus paslaugų teikimas nesibaigė, tiesiog pasikeitė pobūdis. Šiuo metu kol kas nėra planuose uždaryti nė vieno dabar rajone veikiančio medicinos punkto.

„Panevėžio rajono žemėlapis suskirstytas pagal teritorijas ir ambulatorijas. Kaip žinia, veikia Raguvos, Naujamiesčio, Ramygalos, Krekenavos ambulatorijos, kurios turi ir gydytoją, ir slaugytoją. Dar yra šeimos gydytojų kabinetai Paįstryje, Vadokliuose, Smilgiuose, kur taip pat dirba ir gydytojas, ir slaugytojas. Visos teritorijos dar turėjo ir medicinos punktus. Daug kur pačio punkto, tokio kaip pastatas, nebeliko, bet slaugytojai visi, kurie dirbo, taip ir liko dirbti. Aptarnaujamų pacientų žemėlapis išliko, jis tikrai nesikeitė, medicinos paslaugas gauna visi pacientai, kuriems jų reikia“, – kalbėjo A. Indriliūnaitė.

Aušra Indriliūnaitė

Mobilių komandų bus daugiau


„Paslaugos yra teikiamos pagal slaugytojos kompetenciją. Kiekvienas medicinos punktas yra priskirtas gydytojui. Pagal gydytojo paskyrimus – ar tai reikia lašines lašinti, ar vaistus leisti, šios paslaugos yra teikiamos tik su gydytojo siuntimu. Medicinos punktų slaugytojos aktyviai bendrauja su prisirašiusio paciento šeimos gydytoju ir vykdo jo paskyrimus. Slaugytojos taip pat teikia ambulatorinę slaugą namuose. Be to, rajone veikia ir atskira ambulatorinė slaugos komanda, kurią sudaro kineziterapeutas, socialinis darbuotojas, slaugytojas ir slaugytojo padėjėjas“, – paaiškino A. Indriliūnaitė.

Pasak Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausiosios slaugos administratorės, mobilias paslaugas Panevėžio rajone iš viso teikia 21 slaugytojas, 2 kineziterapeutai, 2 socialiniai darbuotojai ir trys slaugytojo padėjėjai.

„Šiuo metu mobilių komandų pakanka, bet vertinant tai, kad mūsų bendruomenė senėja ir paslaugas komfortiškiau teikti namuose nei pacientą atvežti į polikliniką, ateityje planuojame plėsti mobilias komandas“, – teigė A. Indriliūnaitė.

Be to, ji pabrėžė, kad visos paslaugos teikiamos tik prie Panevėžio rajono poliklinikos prisirašiusiems pacientams. Skaičiuojama, kad šiuo metu yra prisirašę daugiau nei 27 tūkstančiai draustų pacientų, nedraustų – 29 tūkstančiai.

Antanas Pocius

Regionuose neliekant nedidelių medicinos punktų, savivaldybės juos keičia mobiliosiomis ambulatorijomis arba medicininę pagalbą namuose teikia slaugos komandos. Panevėžio rajono meras Antanas Pocius kol kas didesnių permainų nežada – Panevėžio rajone lieka veikti 5 medicinos punktai, tačiau 2025-ais metais jų likimas bus svarstomas.

„Panevėžio rajone buvo laikas, kai veikė bene 35 medicinos punktai, bet per daugelį metų šiek tiek pasikeitė pati sistema. Atsirado tam tikrų reikalavimų, kurių medicinos punktuose dirbantys felčeriai nebegalėjo atlikti. Per laiką pamatėme, kad medicinos punktai išlieka tik kaip patalpa, nes bet kokiu atveju, kur reikėjo sveikatos darbuotojo prisilietimo, vis tiek pacientui reikėdavo vykti į ambulatoriją arba pas šeimos gydytoją. Medicinos punktai prasmę, kokią turėjo anksčiau – prarado.

Dėl naujų keliamų reikalavimų medicinos punktų skaičių teko sumažinti, nes buvo labai apribotos felčerių funkcijos. Buvo pakeista ir tvarka – kiekvienas pacientas, apsilankęs medicinos punkte, turėjo būti užregistruotas. Dėl to pamatėme, kad didžiojoje dalyje medicinos punktų, ypač nutolusiuose kaimeliuose, kur nedaug gyventojų, tam tikruose medicinos punktuose apsilankydavo vos vienas kitas pacientas. Pavyzdžiui, viename iš punktų per ketvirtį apsilankė tik šeši gyventojai. Tokiais atvejais išlaikyti medicinos punktą prasmės nebelieka.

Suprantama, ši paslauga svarbi žmonėms, sveikata yra brangiausias turtas. Priėmus sprendimą dėl medicinos punkto uždarymo, pagrindinis reikalavimas buvo, kad gyventojai šią paslaugą gautų, tik kitokiu būdu. Darbuotojai, kurie dirba medicinos punktuose, viešai skelbia savo kontaktus, kad gyventojai, esant reikalui, galėtų į juos kreiptis. Taip medicinos darbuotojai pagal galimybes gyventojams paslaugas teikia atvykę į namus.

Uždarius kai kuriuos medicinos punktus, neteko girdėti nusiskundimų, manau, jokių problemų nekilo. Keletą medicinos punktų esame palikę, kur daugiau žmonių gyvena, bet ateityje, gal ne šiemet, teks sugrįžti prie šio klausimo ir spręsti. Noriu pabrėžti, kad uždarius punktus visos galimos medicinos funkcijos išlieka, tik kitokia forma – medicinos darbuotojai atvyksta į namus. Ir pati sveikatos reforma kalba apie tai, kad reikia daugiau ne stacionaraus, o ambulatorinio gydymo, kai medikai pacientus lanko namuose.“