Stomatologijos poliklinika jau keletą metų dirba nuostolingai, mažėja pacientų. Reorganizacijos šalininkai įsitikinę, jog atleistiesiems odontologams nebus problemų įsidarbinti kitur.

Pažėrė kritikos

Darbo grupė, vadovaujama Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Audronės Grainienės, pateikė išvadas dėl šios poliklinikos reorganizavimo. Miesto Tarybai bus siūloma nutraukti pirminio lygio paslaugų teikimą Stomatologijos poliklinikoje ir įstaigos steigėjo funkcijas perduoti Panevėžio apskrities viršininko administracijai.

Kad antrinio lygio paslaugos ir toliau pacientams būtų prieinamos, ketinama prašyti svarstyti galimybę poliklinikos patalpas panaudos būdu perduoti laikinai naudotis naujam steigėjui.

Darbo grupė nurodė keletą reorganizacijos būtinumo priežasčių. Konstatuota, kad poliklinika, kurioje dabar teikiamos ir pirminio, ir antrinio lygio odontologijos paslaugos, 2003–2007 metais dirbo nuostolingai, joje kasmet mažėjo prisiregistravusių pacientų.

Pažymėta, kad įstaigoje yra daugiau nei pagal aptarnaujamų gyventojų maksimalų normatyvą nustatyta odontologų, nepakankama personalo motyvacija dirbti efektyviai, trūksta ekonominio priimamų sprendimų pagrindimo, neefektyvi klientų pritraukimo politika, nėra geros vadybinės veiklos.

Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos tarnyba atliko pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų apklausą – teiravosi, ar jos galės užtikrinti pirminio lygio odontologinių paslaugų teikimą mieste, Stomatologijos poliklinikai nutraukus veiklą. Įstaigos užtikrino pajėgsiančios tai padaryti.

Bedarbiais neliks

Dabar Stomatologijos poliklinika aptarnauja šešis tūkstančius miesto gyventojų, joje dirba dešimt pirminio lygio paslaugas teikiančių specialistų.

Sveikatos apsaugos tarnybos vedėjas Mindaugas Burba mano, kad atleistiems iš darbo poliklinikoje odontologams neturėtų kilti sunkumų įsidarbinti kitur: dar yra laisva vieta miesto poliklinikoje, be to, šios specialybės gydytojų trūksta privačiose įstaigose. Kur kas sunkiau susirasti darbą būtų pagalbiniam personalui. M.Burba įsitikinęs, kad Vytautas Bosas atleidimo lapelius darbuotojams turėjo įteikti dar sausio mėnesį, tačiau tai buvo daroma tik vasarį ir kovą.

Idėjai nepritaria

Prieš pateikiant darbo grupei išvadas, pasak Sveikatos apsaugos tarnybos vadovo, buvo išsamiai apsvarstyti keturi galimi variantai. Minties palikti Stomatologijos polikliniką dirbti taip, kaip ir dabar, atsisakyta todėl, kad įstaigos vadovas nesugebėjo jos veiklos padaryti efektyvesnės.

Poliklinikos likvidavimas arba jos prijungimas prie miesto poliklinikos, visiškai atsisakant antrinio lygio odontologinių paslaugų teikimo, turėtų labai daug neigiamų pasekmių. Miestas, anot pašnekovo, netektų specialistų, likvidavimas daug kainuotų Savivaldybei, nebūtų dėl to gerai ir pacientams.

Taigi, atsižvelgiant į apskrities administracijos iniciatyvą, kaip teigia M.Burba, prieita prie nuomonės siūlyti nutraukti pirminio lygio paslaugų teikimą ir apskričiai perduoti steigėjo funkcijas.

Darbo grupės siūlomai įstaigos reorganizacijai nepritaria ilgametis jos vadovas Vytautas Bosas. Jis mano, kad toks žingsnis privestų įstaigą prie bankroto, o mieste atsirastų didelių odontologinės pagalbos teikimo problemų.

V.Bosas siūlo tęsti poliklinikos veiklą, nes neabejoja, kad finansiniai klausimai, išleidus kai kurių teisės aktų pakeitimus, greitai turi išsispręsti.

Vadovas tikina: nuostolingai poliklinika dirba tik todėl, kad jos nepasiekia finansavimas. Kad jo prieinamumą būtina keisti, neva suprantanti ir pati Sveikatos apsaugos ministerija, nes jau yra numačiusi šios srities naują strateginę kryptį visos šalies mastu.

Valstybės kontrolės išvadose irgi, pasak V.Boso, matyti, kad poliklinikos nuostolingumui įtakos turi aukštesniu lygmeniu nesprendžiamos kai kurios problemos.

Nepatogumų nebus

Poliklinikos vadovas sakė laukiantis Odontologų rūmų išvadų ir tik po to yra pasiryžęs įrodinėti mūsų miesto valdžiai, kad išskaidyti įstaigos veiklą nėra geras sprendimas. Gydytojas tvirtina negalintis suprasti ir Apskrities viršininko administracijos pozicijos bei siekimo perimti antrinio lygio odontologines paslaugas savo žinion.

Jei Taryba pritartų siūlomai reformai, tada, anot V.Boso, miestui grėstų odontologinių paslaugų teikimo problemos. Šiais metais, po to, kai miesto poliklinika nutraukė sutartį su Stomatologijos poliklinika, vienas darbuotojas paliko įstaigą nesulaukęs, kol jam bus įteiktas atleidimo lapelis. Dviem gydytojams ir dviem jų padėjėjoms atleidimo lapeliai jau įteikti ir jie darbo įstaigoje neteks liepą ar rugpjūtį.

Apskrities gydytoja Vaida Dočkuvienė tvirtina, kad Apskrities viršininko administracija prieš metus pirmą kartą raštu kreipėsi į miesto vadovus prašydama perleisti jai poliklinikos steigėjo funkcijas. Tam iš dalies įtakos turėjo pačių poliklinikos darbuotojų iniciatyva.

Dabar miesto vadovams parengtas dar vienas raštas, jame primenama, kad perduodant Stomatologijos poliklinikos steigėjo funkcijas reikalinga įvykdyti tam tikras sąlygas. Pirmiausia įstaigos paslaugų atskyrimas turi būti pagrįstas ekonomiškai. Be to, reikia, kad patalpos būtų perduotos valstybės nuosavybėn, o reorganizavimas atliktas teisės aktais nustatyta tvarka.

V.Dočkuvienė įsitikinusi: jei viskas taip ir bus, išskaidžius Stomatologijos poliklinikos veiklą, pacientai nepajus jokių nepatogumų, nes regiono plėtros plane yra numatytos didžiulės investicijos antrinio lygio odontologinių paslaugų teikimo sričiai.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą restruktūrizavimo planą, artimiausiu metu Panevėžio apskrityje turi būti arba įsteigtas naujas padalinys prie apskrities ligoninės – antrinio lygio odontologinių paslaugų centras, arba apskritis gali perimti jau veikiančią įstaigą. Antrasis variantas, V.Dočkuvienės įsitikinimu, atrodo kur kas priimtinesnis, todėl ir siekiama jį įgyvendinti.