Ankstesnių virusų protrūkių patirtis rodo, jog sunkia forma sergančiam pacientui perpylus pasveikusių asmenų plazmą, galima „sutaisyti“ trūkstamą imuninės sistemos grandį. Pasveikusio žmogaus kraujyje pasigamina antikūnai, kurie, perpylus kraujo plazmą, prisitvirtina prie viruso ir taip padeda imuninei sistemai kovoti su infekcija. Šis metodas buvo naudojamas 2009 metų pandeminio gripo A (H1N1), 2014 metų Ebola viruso pandemijos, 2014 metų Vidurio Azijos respiracinio sindromo (MERS) protrūkio atvejais.

„Antikūnai pradeda gamintis 5-7 infekcijos dieną. Naujausi tyrimai rodo, kad, žmogaus organizmui kovojant su COVID-19 infekcija, daugeliui pacientų 14-18 dieną po susirgimo pradžios stebimas antikūnų prieš SARS-CoV-2 pagausėjimas. Tai galima nustatyti, atliekant specialius ELISA tyrimus“, – pasakoja Santaros klinikų COVID-19 procesų vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

Anot mediko, šiuo metu jau yra mokslo publikacijų, kuriose teigiama, jog imuninės plazmos naudojimas galimai pagerina sunkių COVID-19 pacientų gydymo rezultatus. Pavyzdžiui, 2020 m. kovo mėnesį pasirodė pirmieji moksliniai pranešimai apie tokios plazmos naudojimą sunkia COVID-19 ligos forma sergantiems pacientams. Kinijoje aprašytas klinikinis tyrimas, kuomet imuninė plazma buvo perpilta 5 sunkiai sergantiems pacientams, iš kurių 3 pacientai pasveiko ir buvo išrašyti iš ligoninės, o dar 2 pacientų būklė stabilizavosi. Kitame tyrime imuninė plazma buvo taikyta 10 COVID-19 infekcija sergančių pacientų. Tyrimas taip pat atskleidė, kad imuninė plazma buvo saugi ir gerai toleruojama bei galimai pagerino pacientų išeitis.

„Kraujas sudarytas iš ląstelių (eritrocitų, leukocitų, trombocitų) ir plazmos, skystosios kraujo dalies, kuri sudaro 55 % viso kraujo tūrio. Kraujo plazmos sudėtyje yra vandens, mineralų, mikroelementų ir įvairių baltymų, tarp kurių ir antikūnai – labai svarbi imuninės sistemos dalis. Mūsų klinikų Kraujo centras yra pasiruošęs rinkti imuninės plazmą sunkia COVID-19 infekcijos forma sergantiems pacientams”, – aiškina Lina Kryžauskaitė.

Savo kraują donuoti kviečiami patvirtinta COVID-19 liga sirgę ir nuo jos pasveikę asmenys kai nuo simptomų pradžios yra praėję bent 30 dienų. Sirgusiųjų asmenų artimieji, turėję glaudžių kontaktų galimai persirgę besimptome ligos forma, taip pat gali būti tiriami kaip imuninės plazmos donorai.

Pieš kiekvieną donaciją donorams taikomi bendri kraujo donorystės reikalavimai. Kraujo plazmą galima ir saugu donuoti kas 2 sav.

Imuninė plazma bus naudojama sunkia COVID-19 infekcijos forma sergantiems pacientams gydyti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)