Austrijos federalinė sveikatos priežiūros tarnyba (BASG) gavo du pranešimus, galbūt susijusius su skiepijimu iš tos pačios „AstraZeneca“ vakcinos partijos. Šiuo metu atliekamas tyrimas, tiriant dvi įtariamas nepageidaujamas reakcijas Austrijoje – trombozę ir plaučių emboliją.

Plačiau apie tai, kas įvyko, VVKT specialistai papasakojo trumpojoje spaudos konferencijoje.

Gytis Andrulionis

Į Lietuvą vakcinos atvežtos vasario 15 dieną

Vakcinos naudojimas, pasak VVKT viršininko Gyčio Andrulionio, buvo sustabdytas dėl to, kad neseniai Austrijoje vienam vakcinuotam asmeniui buvo diagnozuota daugybinė trombozė. Žmogus, praėjus 10 dienų po skiepijimo, mirė. Kitam asmeniui buvo nustatyta plaučių embolija, jis paguldytas į ligoninę ir sveiksta.

„Atsižvelgiant į praneštus faktus, mūsų tarnyba vakar Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlė laikinai stabdyti skiepijimą šios serijos vakcina, kol bus gauta daugiau informacijos iš Europos vaistų agentūros ir įsitikinta, ar tikrai nėra jokio ryšio tarp nepageidaujamų reakcijų ir vakcinacijos“, – paaiškino G. Andrulionis.

Kol kas jokių pranešimų apie tromboembolijos atvejus Lietuvoje nėra gauta. Ši „AstraZeneca“ siunta įstaigoms buvo padalinta vasario 15 dieną.

„Šiandien ryte praktiškai dar 2 tūkstančiai dozių buvo nepanaudota“, – patikslino specialistas.

Paklaustas, ar buvo pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į šios serijos vakcinas, VVKT viršininkas sakė: „Atsižvelgiant į praėjusį laiką, visų pirma, nematome kažkokių naujų ar kitokių nepageidaujamų reakcijų pranešimų. O pranešti raginame visus vakcinuotus asmenis, jei jie patyrė nepageidaujamas reakcijas tiek dėl šitos serijos, tiek dėl visų kitų gamintojų“.

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė patikslino, kad iš šios siuntos jokių pranešimų apie neįprastas šalutines reakcijas gauta nebuvo. Tiesa, buvo gauta keliolika pranešimų apie įprastas šalutines reakcijas – galvos skausmą, bendrą negalavimą, karščiavimą, rankos skausmą.

Seriją gavo 17 ES valstybių

Sprendimą laikinai stabdyti skiepijimą šia „AstraZeneca“ vakcinos serija priėmė ir kaimyninės šalys – Estija ir Latvija. Taip pat Graikija, Liuksemburgas.

Šią vakcinos seriją gavo 17 Europos Sąjungos valstybių.

„Šį klausimą perėmė vertinti ir Europos vaistų agentūra. Jų vertinimu, nėra pagrindo nerimauti, jog sunkios nepageidaujamos reakcijos ir mirtis yra susiję su vakcina. Bet, kaip ir minėjau, norėdami būti maksimaliai atviri ir norėdami išvengti netinkamų interpretacijų, siekdami išvengti interpretacijų pasiūlėme laikinai atidėti tas vakcinų dozes“, – sakė G. Andrulionis.

Mirtis Pasvalyje su vakcina nesusijusi

Specialistai ramina, kad skiepytis reikėtų nebijoti ir toliau, nes indikacijų, kad šie įvykiai būtų susiję su vakcina yra mažai, biologinė galimybė irgi menka.

Lietuvoje taip pat buvo du atvejai, kai mirė paskiepyti nuo koronaviruso žmonės. Vienas jų mirė Pasvalyje.

Pasak R. Pilvinienės, anksčiau įvykusi mirtis po vakcinacijos Pasvalyje nėra susijusi su „AstraZeneca“ vakcina.

Vis tik pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo koronaviruso Lietuvoje buvo gauta. Pasak specialistės, tai nebuvo pranešimai apie pavojingus simptomus. Neretai pranešta apie pasireiškusį karščiavimą, galvos, raumenų skausmą, pykinimą, vėmimą, rankos skausmą.

„Iš sunkesnių nepageidaujamų reakcijų, kurios jau žinomos ir pranešimų apie jas yra gaunama iš visų šalių, yra veido pusės paralyžius, jau įrašytas preparatų charakteristikos santraukoje. Pačios sunkiausios reakcijos yra susijusios su sunkia alergine reakcija“, – patikslino R. Pilvinienė.

Skiepijimas kitų gamintojų vakcinomis taip pat buvo sustabdytas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir tarptautiniai ekspertai pabrėžia, kad objektyvių priežasčių jaudintis ar nerimauti nėra. Remiantis klinikinių tyrimų duomenimis, tromboembolija nėra priskirta prie tipiškų „AstraZeneca“ vakcinos šalutinių poveikių. Inicijuota tarptautinė šalutinio poveikio ataskaitų analizė taip pat nerodo anksčiau pasitaikius panašių atvejų. Siekiant užtikrinti visuomenės saugumą ir išsklaidyti abejones, siekiama patikrinti bet kokią prielaidą, susijusią su vakcinų saugumu.

Vasario 11 dieną į Lietuvą buvo pristatyta 9600 šios serijos vakcinų, šiuo metu nepanaudotų liko 1932. Serijos ABV5300 vakcinos buvo pristatytos į 17 Europos Sąjungos šalių. Šiuo metu šios serijos „AstraZeneca“ vakcinos vartojimą yra laikinai sustabdę Liuksemburgas, Estija, Graikija, Austrija ir Lietuva.

Svarbu pažymėti, kad vykstant vakcinacijai plačiu mastu ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje, Lietuva nuolat stebi ir analizuoja visą informaciją apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas po COVID-19 vakcinos ir imasi atitinkamų veiksmų.

Primename, kad sausio viduryje trumpam skiepijimas jau buvo sustabdytas dėl „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos naudojimo, kai SAM buvo informuota apie galimai pažeistą šalčio grandinę transportavimo metu. Gavus oficialų patvirtinimą iš „Pfizer“ atstovybės Lietuvoje dėl galimo tolimesnio vakcinos naudojimo, skiepijimo procesas atnaujintas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (325)