Šiandien onkohematologinių pacientų bendrijos „Kraujas“ ir asocijuoto partnerio VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro įgyvendinama programa „Draugų kalendorius” vienija arti 90 specialiai apmokytų savanorių.
Per pusmetį daugiau kaip 150 onkologinėmis ligomis sergančiųjų savanoriai suteikė virš 300 val. emocinės paramos, į kurią įeina pokalbiai su pacientais ir jų artimaisiais, knygų skaitymas ligoninėje, relaksacijos užsiėmimai grupėje ar palatoje. Emocinę paramą, dalindamiesi savo patirtimi, savanoriai teikė ir vieni kitiems.
„Praktinė pagalba, kurios buvo suteikta daugiau kaip 200 val. yra įvairi: užimtumo veiklos organizavimas dienos stacionaro pacientams, palydėjimas nuo taško A į B, reikiamų prekių, produktų ar vaistų pirkimas, rūbų skalbimas, pagalba ar palyda pasivaikščiojimo metu, pamaitinimas, mankšta individualiai ir grupėje, pagalba nusiprausti, naudojimosi kompiuteriu pamokos. Viena iš paklausiausių savanorių „paslaugų“, aktuali onkohematologinėmis ligomis sergantiems pacientams – plaukų kirpimas. Per šešis savanorystės mėnesius savanoriai apkirpo daugiau nei 30 pacientų”, – kalbėjo OHLB „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.
„Draugų kalendoriaus” savanoriai taip pat prisideda prie OHLB „Kraujas” įgyvendinamų veiklų – padeda psichologiniuose seminaruose ir mokymuose, skirtuose pacientams ir jų artimiesiems, konferencijoje, kraujo ir kaulų čiulpų donorystės skatinimo akcijose, kitoje informacinėje bei organizacinėje veikloje.
„Patys „Draugų kalendoriaus“ dalyviai pastebi, jog savanoriaujantys žmonės yra laimingesni, jie jaučiasi reikalingi ir svarbūs, išsiplečia bendraminčių ratas, įprasminama kasdienybė. Jie pastebi, jog gauna ne tik neįkainojamą patirtį ir gyvenimiškas pamokas, bet ir profesinei karjerai reikalingų žinių bei įgūdžių”, – sakė I. Drėgvienė.
Specializuota savanorystės programa „Draugų kalendorius“ – Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO programos Lietuvoje fondo projektas, kurį nuo 2014 m. lapkričio mėnesio įgyvendina OHLB „Kraujas“ ir asocijuotas partneris VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centras.
Pirmoji savanoriškumu pagrįsta programa Lietuvoje padeda spręsti onkologinėmis ligomis sergančių pacientų slaugos, psichologines, socialines ir kitokias problemas. Programos modelis sukurtas remiantis Norvegijos vėžio asociacijos, Norvegijos psichosocialinės pagalbos centrų patirtimi bei OHLB „Kraujas“ specialistų, onkohematologinių pacientų, jų artimųjų ir medikų patirtimi.
Apmokyti programos savanoriai savo laiką, žinias ir patirtį skiria sergantiesiems, tokiu būdu mažinant vėžio stigmą bendruomenėje bei kovojant su diskriminacija, kurią onkologiniai pacientai patiria dėl savo ligos. Vėžiu sergantys pacientai savanorystės programos dėka gauna kokybiškesnes paslaugas ligoninėje ir namuose, turi galimybę bendrauti, gauti jiems rūpimą informaciją, psichologinę, emocinę pagalbą ir pagalbą, būtiną jų kasdieniniame gyvenime bei buityje.