Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje dėl šios infekcijos pavojaus iš populiarių parduotuvių buvo atšaukta daugiau kaip 350 rūšių šaldytų produktų (šparaginių pupelių, brokolių, žirnelių, mėlynių ir kitų), kurie buvo pardavinėjami su 42 prekės ženklų pavadinimais.

Svetainė npr.org pristato keturis dalykus, kuriuos reikėtų žinoti apie listerijas ir jų sukeliamą infekciją.

Listerijos yra mirtinai pavojingos

Nors šios bakterijos nėra taip paplitusios, kaip kiti maisto produktuose tūnantys patogenai, pavyzdžiui, salmonelės ar E. Coli, listerijos tarp jų yra pačios pavojingiausios.

Daugumos žmonių imuninė sistema sugeba pažaboti infekcijas, tačiau ši bakterija, patekusi į kraują, sukelia listeriozę ir pražudo vieną iš penkių pacientų.

Ši infekcija itin pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms, nėščioms moterims, naujagimiams ir turintiems nusilpusią imuninę sistemą. 65 ir daugiau metų sulaukę žmonės listerioze suserga keturis kartus dažniau negu kiti žmonės, o nėščios moterys, kurios listeriozę gali perduoti savo kūdikiams, - dešimt kartų dažniau.

Kol kas JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrams žinomi aštuoni listeriozės atvejai: šeši žmonės apsikrėtė Kalifornijoje ir po vieną Vašingtone bei Merilande. Pastarieji du pacientai mirė, bet listerijos nelaikomos pagrindine jų mirties priežastimi. Šiems pacientams buvo nuo 56 iki 86 metų.

Nustatyti listeriozę padeda naujas įrankis

Protrūkis, kuris šiandien užvaldo spaudos antraštes, prasidėjo 2013 metais nuo vieno ligos atvejo. Po jo 2015 metais sekė penki, o 2016 metais – dar du listeriozės atvejai. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ši infekcija plinta itin lėtai, tačiau taip yra dėl to, kad LKPC turi naują tyrimų įrankį, padedantį sekti šių bakterijų paplitimą – listerijos genomo seką.

Tyrinėdami grupę 2016 metų ligų, LKPC savo duomenų bazėje pradėjo ieškoti anksčiau nustatytų listerijų genomų ir aptiko pastaraisiais metais žmones susargdinusių bakterijų atitikmenis.

LKPC sumanymas nustatyti viso genomo seką leido agentūrai aptikti daugiau listeriozės protrūkių, ypač tokių, kurie trunka ilgesnį laikotarpį. Pernai LKPC paskelbė apie du protrūkius, prasidėjusius 2010 metais.

Listerijos apsigyvena ir pasilieka ilgam laikui

LKPC tvirtina, kad „tikėtinas“ šios ligos šaltinis yra šaldytos daržovės, kurias gamina įmonė „CRF Frozen Foods“ Vašingtono valstijos Pasko mieste.

Džordžijos universiteto maisto mikrobiologijos profesorius ir šio universiteto Maisto saugumo centro direktorius Michaelas Doyle`as sako manantis, kad listeriozės protrūkį sukėlė „nuolat gyvenanti“ bakterija. Kitaip negu „migruojančios“ bakterijos, kurios užteršia maistą ir kartu su juo pereina apdorojimo sistemą, reziduojančios bakterijos apsigyvena kažkur pačiame maisto fabrike ir ten gali tūnoti keletą metų.

„Šis organizmas yra gana atsparus“, - teigė profesorius.

Iki šiol buvo žinoma, kad listerijos užteršia gatavus, delikatesinius mėsos produktus ir minkštus sūrius, gaminamus iš nepasterizuoto pieno. Tačiau pastaraisiais metais jos pradėjo atakuoti netikėtą maistą.

Pernai „Blue Bell Creameries“ atšaukė visus savo ledų gaminius, kai 10 žmonių apsikrėtė listerijomis. Listerijos nuo kitų patogenų skiriasi tuo, kad gali augti prie žemos temperatūros.
2014 metais 35 žmonės susirgo nuo karamelinių obuolių, ir pareigūnai nustatė, kad dėl listeriozės mirė trys iš septynių mirusiųjų.

Tačiau didžiausią listeriozės protrūkį JAV istorijoje sukėlė raukšlėtieji melionai, kurie 2011 metais susargdino 147 žmones. 33 iš jų mirė.

Listerijos gali žūti, jei produktas bus tinkamai termiškai apdorotas, tačiau tam reikia turėti specialų termometrą, kad įsitikintumėte, jog gaminamas patiekalas pasiekė 75 laipsnių pagal Celcijų temperatūrą.

Tarp listeriozės simptomų minimas karščiavimas, „surakintas“ kaklas, pusiausvyros sutrikimai ir konvulsijos. Kartais listeriozės simptomai pasireiškia tik po dviejų mėnesių, kai buvo suvalgyta užteršto maisto, bet dažniausiai jie atsiranda po kelių dienų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (53)