Ąžuolinių keliaujančių kuoduočių drugių vikšrų, kurie yra itin toksiški, pastebėta Pietryčių Anglijoje. Baiminamasi, kad jie gali išplisti po visą Jungtinę Karalystę, perspėja ekspertai.

Šie vikšrai į JK pateko iš žemyninės Europos 2005 metais kartu su iš Nyderlandų atvežtais ąžuolais ir dabar kelia grėsmę žmonėms ir gyvūnams.

Ąžuolinių keliaujančių kuoduočių drugių vikšrų plaukeliuose yra toksino tamentopoeino, kuris sukelia odos bėrimą, astmos priepuolį, gali sudirginti akis ir gerklę, sukelti vėmimą, galvos svaigimą ir karščiavimą.

Kiekvienas vikšras turi 63 000 laukelių, ir medikai perspėja, kad net nebūtinas tiesioginis kontaktas su šiais vikšrais, nes plaukelius gali išnešioti vėjas.

Ąžuoliniai keliaujantys kuoduočiai deda kiaušinėlius ant ąžuolų žievės. Jų vikšrai palieka lizdą ir maitinasi ąžuolo lapais. Nuvalgę visą medį jie keliauja prie kito medžio. Lizduose, kurie būna balti ir teniso kamuoliuko dydžio, būna šimtai vikšrų, kurių vienas yra maždaug 5 cm ilgio.

Praėjusią savaitę JK miškininkystės komisija išplatino perspėjimą, jog šie vikšrai kelia grėsmę ne tik žmonėms, bet ir naminiams gyvūnams bei gyvuliams. Labiausiai gali nukentėti katės ir šunys, nes jie iš prigimties yra smalsūs ir gali pauostyti šiuos vikšrus ar mėginti juos suėsti. Jiems gali pasireikšti tokie simptomai, kaip gausus seilėtekis, konjunktyvitas, vėmimas, kvėpavimo sutrikimai, burnos ertmės uždegimas.

„Ąžuolinių keliaujančių kuoduočių drugių vikšrai kelia grėsmę pačiam medžiui, žmonėms ir gyvūnams, – sakė Miškininkystės komisijos atstovas. – Jų pastebėta ant ąžuolų Londone, Sario bei Berkšyro grafystėse. Pirmieji buvo pastebėti balandžio 8 d. Šiuo metu vyksta apimtų medžių dezinfekavimo darbai.“

Miškininkystės komisijos ąžuolinių keliaujančių kuoduočių ekspertas Andrew Hoppitas sakė, kad ūkininkai ir naminių gyvūnų savininkai Londone ir aplinkinėse grafystėse, ypač Berkšyre, Bakingemšyre ir Hartfordšyre, turėtų būti itin atsargūs.

„Labai svarbu, kad galvijų augintojų tose vietose žinotų apie grėsmę galvojams, naminiams gyvūnams ir žmonėms“, – sakė jis. Ekspertas taip pat perspėjo, kad žmonės neturėtų mėginti patys atsikratyti vikšrų, ardyti jų lizdų.

2013 metais Britanijoje minėtų vikšrų paveikti medžiai buvo purškiami iš sraigtasparnių.
Savo ruožtu Belgijoje, kur ąžuolinių keliaujančių kuoduočių problema yra gerokai rimtesnė, net buvo pasiųsti kariai deginti šių vikšrų lizdus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (38)