Seimo Sveikatos reikalų komitetas praėjusią savaitę po svarstymo pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms, kuriomis įtvirtinami naujai papildyti kompensuojamųjų vaistų kainodaros principai. Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad dėl to galima tikėtis mažesnių vaistų kainų, tačiau vaistų gamintojai tvirtina priešingai.

„Planuojama kainodara yra neskaidri, nes informacija – ne visiems vienodai prieinama. Klaidinsiantis bus ir pats kainų palyginimo metodas, nes numatyta lyginti ne konkrečių gamintojų konkrečiose Europos Sąjungos šalyse vaistų kainas, bet jų veikliųjų medžiagų“, – sako Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė.

Rasa Bričkienė

Anot jos, dėl kintančio ir griežto teisinio reguliavimo pastaraisiais metais Lietuvoje reguliariai mažėja vaistinių preparatų pasirinkimas ir prieinamumas, daugėja pranešimų apie vaistų tiekimo sutrikimus. Dėl naujosios tvarkos rinkoje gali nelikti dalies gamintojų ir vaistų registruotojų, nes valdžios reikalavimas mažinti kainą 16–62 proc. yra ekonomiškai neįgyvendinamas.

„Vaistai, jų prieinamumas ir kainos yra itin jautrios temos, kurias būtina išsamiai išdiskutuoti. Tačiau atrodo, kad įstatymo projekto autoriai ignoruoja tiek ekonominę logiką, tiek realybę, kurioje gyvename. Didelę vaisto kainos dalį sudaro žaliavų, pakuočių, gamybos, logistikos, darbo jėgos, įvairių kitų reguliavimo reikalavimų įgyvendinimo kaina, kuri per COVID-19 pandemiją ir karą Ukrainoje pasaulyje bei Europoje išaugo kelias dešimtis ar net šimtus procentų. Tačiau siūlomos kainodaros priemonės ne tik neleis amortizuoti išaugusių gamybos kaštų, bet dar labiau susiaurins gaminamų vaistų portfelį. Suprantama, kad dėl to su finansinėmis ir sveikatos pasekmėmis susidurs ir pacientai“, – perspėja R. Bričkienė.

Farmacijos įstatymo pakeitimus Seimas dabar turi priimti per itin trumpą laiką – iki metų pabaigos. Konstitucinis Teismas dar praėjusiais metais paskelbė, kad dabartinė tvarka, kai įstatymuose nėra aiškių kriterijų, o Vyriausybė nustato kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazines kainas, prieštarauja Konstitucijai. Tvarka turi būti pakeista ne vėliau kaip iki 2023 m. sausio 2 d.

Vaistų gamintojų asociacija (VGA) yra įkurta 1998 m., yra Europos asociacijos Medicines for Europe narė. VGA vienija 21 narę, 20 iš jų – Lietuvoje veikiančių farmacijos kompanijų, atstovaujančių generinių, biopanašių, pridėtinę vertę kuriančių ir inovatyvių vaistų gamintojus, rinkodaros teisių turėtojus ir vaistų registruotojus, kurių bendras receptinių vaistų portfelis sudaro per 90 proc. visų terapinių sričių, o tai reikšmingai prisideda prie bendros sveikatos apsaugos sistemos tvarumo. Dvi asociacijos narės turi Lietuvoje veikiančias vaistų gamyklas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją