Vasario 1 d. tokia operacija atlikta ir Kaune, rašoma pranešime spaudai.
Peties sausgyslių plyšimai – dažnas reiškinys
Ortopedų-traumatologų duomenimis, viena dažniausių peties sąnario ligų yra rotatorių (sukamųjų) sausgyslių plyšimai.
Šios traumos stipriai apriboja peties sąnario judesius, sukelia skausmą, didelį diskomfortą ir sutrikdo kasdieninę veiklą. Sukamųjų peties sausgyslių visiškam plyšimui būdingas skausmas ramybės metu ir naktį, kuris gali plisti net iki alkūnės sąnario. Ne visiems skausmo stiprumas vienodas, o simptomai priklauso nuo plyšusių sausgyslių skaičiaus ir dydžio. Dažnai pažeisto peties sąnario judesių amplitudė, lyginant su priešingos rankos judesiais, tampa mažesnė.
Kalbant apie vyresnius žmones, tai daugiausia susiję su peties sąnario amžiniais degeneraciniais pakitimais, o jaunesniems nei 40 metų amžiaus žmonėms šią patologiją dažniausiai sukelia sportinės mikrotraumos bei per didelis fizinis krūvis, pvz., sunkus fizinis darbas pakeltomis rankomis.
Jei skausmas yra nedidelis, o ir fizinis aktyvumas mažas, pacientai dažniausiai renkasi neoperacinį gydymo būdą. Esant rimtesniems ir įsisenėjusiems sausgyslių plyšimams, taip pat ženkliai pablogėjus sausgyslių ar raumenų būklei bei sutrikus peties funkcijai, apsieiti be operacijos jau nepavyksta. Visi operaciniai metodai yra efektyvūs, kai yra parenkami, atsižvelgiant į peties pažeidimo sunkumą.
Kai kuriais atvejais operacija neišvengiama
„Plyšus rotatorių manžetei, paciento peties sąnario judesiai tampa riboti, jaučiamas skausmas. Dažnai jis vargina naktį, paryčiais, plinta žemyn į ranką. Pacientus toks skausmas vargina, neišsimiega, jie kreipiasi į gydytojus. Deja, toks plyšimas savaime nesugyja, dažnu atveju reikia operacijos. Pasitaiko, jog esant dideliam, masyviam plyšimui ar blogai sausgyslių būklei, sausgyslių prisiūti nėra galimybės, žastikaulio galva trinasi į mentės petinę ataugą. Tokių pacientų gydymas mums – šiuolaikiniams medikams – yra iššūkis“, – pasakoja Santaros klinikų Ortopedijos – traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas Remigijus Valčeckas.
Optimaliausias plyšusių rotatorių sausgyslių gydymo būdas vis dar yra nežinomas. Tačiau pažeistai peties funkcijai atstatyti dažniausiai renkamasi artroskopinį minimalios invazijos chirurginį būdą.
Viena naujausių į peties sąnario pažeidimų gydymą orientuotų minimaliai invazinių technologijų yra biologinio implanto įterpimas viršutinėje peties dalyje, būtent ten, kur yra nuplyšusios sausgyslės. Iš biologiškai suderinamo (laikui bėgant suyrančio) plastiko pagamintas implantas artroskopinės peties sąnario operacijos metu įterpiamas į tarpą tarp petinės mentės ataugos ir žastikaulio galvos, pripildomas fiziologiniu steriliu skysčiu, išplečiamas ir įgauna tarsi baliono formą.
Šis implantas, sukurdamas fizinį-mechaninį barjerą tarp petinės mentės ataugos ir žąstikaulio galvos, imituoja podeltinės bursos ir pažeistų peties sausgyslių funkciją. Tokiu būdu, išvengiant trinties tarp šių kaulų, užtikrinami sklandūs ir tolygūs peties judesiai, nebelieka skausmo, pacientas gali nevaržomai kilnoti rankas. Natūraliai ištirpstantį implantą organizmas absorbuoja per 12-18 mėnesių, jo vietoje susidaro fiziologiškai ir mechaniškai atsparus audinys, kuris atlieka tarsi amortizuojančios tarpinės - pagalvėlės funkciją.
Popetinis balionas naudojamas daugelyje pažangių Europos centrų, pavyzdžiui, Vokietijoje, Britanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Olandijoje, Skandinavijos šalyse ir kt.
Balioninė peties dekompresija – sėkmingesnė reabilitacija
Peties skausmas, kuris kyla dėl nutrūkusių sausgyslių, gali iškreipti peties judesius ir apsunkinti reabilitaciją. Pasak Kaune tokią operaciją ketvirtadienį atlikusios įstaigos - „Ortopedijos technika“ - medicinos direktorės Rasos Petrikienės, „naujausių klinikinių tyrimų duomenimis, atlikus artroskopinę peties balioninę dekompresiją, efektyvesni reabilitacijos rezultatai, greičiau sumažėja ar visiškai išnyksta skausmas, pagerėja peties funkcija. Pacientams atsiranda galimybė atitolinti ar netgi visai išvengti didesnės peties operacijos“.
Artroskopinės peties balioninės dekompresijos pagrindiniai išskirtinumai yra šie:
Tai yra pakankamai nesudėtinga, minimaliai invazinė ir neilgai trunkanti procedūra, atliekama artroskopinės operacijos metu; žmogus po operacijos namo išleidžiamas jau kitą dieną, nelieka didelių randų;
Efektyviai išsprendžiama skausmo problema ir atstatoma peties funkcija;
Lengvesnis ir greitesnis reabilitacinis laikotarpis, lyginant su kitomis chirurginėmis alternatyvomis.
Mokslininkai bei gydytojai, išradę ir naudojantys šiuos popetinius balionus, nustatė, kad jiems ištirpus susidaro randinis audinys. Manoma, jog dėl šio randinio audinio ir praėjus daugiau nei 1–iems metams pacientai nebejaučia skausmo petyje. Šiuo metu jau yra mokslinių straipsnių, kurie nurodo, kad ir praėjus keliems metams 90 procentų pacientų džiaugiasi šio naujoviško operacinio gydymo rezultatais.