Pastaruoju metu padaugėjo Maisto ir veterinarijos tarnybos pranešimų apie gamintojų piktnaudžiavimą įvairiomis papildomomis medžiagomis, kurios į maisto produktus dedamos siekiant pagerinti prekės išvaizdą arba pailginti jos galiojimo terminą. Šios medžiagos – tai konservantai, kurių didesnis kiekis žmogaus organizmui gali padaryti nemažai žalos.
Įvairūs pranešimai apie gamintojų pažeidimus vis dažnesnį pirkėją priverčia gaminį rinktis ne tik pagal jo prekinę išvaizdą, bet ir žvilgtelėti į jo etiketę, kur surašyta sudėtis. Būtent taip praėjusią savaitę pasielgė Lietuvos rašytojų sąjungos narys Jonas Čeponis.
"Perskaičiau apie Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų iš prekybos Garliavos parduotuvėje ir Biruliškių kaimo degalinėje išimtas dešreles ir vištieną, kuriose buvo sveikatai pavojingų konservantų E250, – laiške redakcijai pasakojo J.Čeponis. – Iš smalsumo pasižiūrėjau, kokia "Maximoje" pirktos karštai rūkytos dešros sudėtis, ir pamačiau tą patį konservantą – E250. Ar tai normalu? Ar stambiems prekybos centrams galima mus nuodyti, o smulkiesiems prekiautojams – ne?"
Į keptuvę dėti pavojinga
Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Elena Nalivaikienė J.Čeponiui ir kitiems vartotojams atsako: nitritus E 249 ir 250 ir nitratus E 251 ir 252 kaip maisto priedus mėsos gaminiuose naudoti leidžiama – šie konservantai apsaugo mėsos gaminius nuo gedimo. Tačiau mėsos gaminių, kuriuose yra nitritų arba nitratų, negalima kepti arba ruošti ant atviros ugnies.
"Kepant gaminius, kuriuose yra nitritų, gali susidaryti kancerogeninės medžiagos nitrozaminai. Jie kenksmingi žmogaus organizmui", – perspėjo E.Nalivaikienė. Visi kiti mėsos gaminiai, kurių sudėtyje yra nitritų bei nitratų ir kurie vartojami nepašildyti, sveikatai nekenksmingi. Tiesa, tokių konservantų kiekis maisto produktuose griežtai normuojamas.
Įvairios organizacijos nuolat stebi maisto priedus, juos dar kartą vertina atsiradus naujos mokslinės informacijos. Jeigu paaiškėja, kad tam tikras maisto priedas daro neigiamą įtaką vartotojų sveikatai, jis nedelsiant išbraukiamas iš leidžiamų vartoti maisto priedų sąrašo. Šiuo metu konservantai E 249 kalio nitritas ir E 250 natrio nitritas yra leidžiamų vartoti maisto priedų sąraše.
Sveiki produktai nepaklausūs
Parduotuvių lentynose didžioji maisto produktų yra pripildyti konservantų. Šviežių ir jokių medžiagų neprisotintų gaminių asortimentas kur kas kuklesnis.
"Bandėme vartotojams pasiūlyti sveikų, tačiau vos kelias dienas galiojančių dešrų, tačiau patyrėme nesėkmę. Žmonės perka akimis, todėl prie pilkšvos dešros nė neprisiliečia. Jie verčia mus rausvinti, dažyti gaminius", – rėžė bendrovės "Delikatesas" vadovas Gytis Bulys. Jis skaičiavo, kad konservantų prisotintų gaminių parduodama 50 kartų daugiau nei natūralių. Mėsininkai, anot verslininko, ne kartą bandė įvesti į rinką kepti skirtų dešrelių, kurios gaminamos be nitritinės druskos, tačiau jiems nepavyko. Vartotojai šių gaminių neperka, nes jie jau pripratę prie geriau atrodančių maisto produktų.
"Kas iš to, kad gaminu sveiką produktą, jeigu jo niekas neperka. Vartotojas yra karalius, kokius produktus jis renkasi, tokių daugiau ir gaminame", – gynėsi G.Bulys.
Jis užsiminė, kad konservantus naudoti iš dalies skatina ir prekybos tinklai: jie pageidauja, kad lentynose sugultų bent kelis mėnesius vartoti tinkamos dešros.
"Biovelos" direktorius Virginijus Kantauskas atkreipė dėmesį į įmonės gaminamas laužo dešreles. Esą jos gaminamos iš salierų, mėsos ir valgomosios druskos.
"Žmonės skundžiasi, kad visur pilna konservantų, bet kai pasiūlai jiems natūralų produktą, jie nusigręžia, nes jiems įtartinai atrodo melsvai pilkšva spalva", – pasakojo V.Kantauskas.
Šeimos gydytoja Olga Vasiliauskienė:
Valgyti maisto produktus, kuriuose yra konservantų, – pavojinga. Kuo aplaidžiau renkamės maistą pietums, tuo blogiau. Nesirūpindami tuo, ką valgome, galime patirti lėtinę organizmo intoksikaciją. Man nerimą kelia vaikai, kuriems tėvai leidžia gerti kokakolą ir valgyti traškučius. Šis maistas visiškai nemaistingas, tikri nuodai. Beje, labai daug konservantų yra ir pomidorų padaže. Apie konservantų žalą daugelis vartotojų žino, bet neturi galimybės pirkti ekologiškų maisto produktų, nes jie brangūs. Valgydama konservantų ir įvairių kitų medžiagų prisotintą maistą visuomenė klimpsta į lėtinių ligų liūną. Labiausiai konservantai kenkia imuninei ir virškinimo sistemoms. Turėkime omenyje, kad konservantai yra palyginti naujas dalykas, dar nevisiškai ištirtas ilgalaikis jų poveikis.