Tokį patiekalą į valgiaraštį įtraukęs Panevėžio lopšelis-darželis tikrintojų laukia ramiai, mat ne kiekvieno skrandžiui priimtinas įmantrybes vaikams gamina iš pačios ministerijos patvirtintos receptų knygos.
Panevėžietė Rita neišmano, ko griebtis. Guvi jos darželinukė per tris savaites pavirto irzliu, pajuodusiais paakiais vaiku, nuolat prašančiu valgyti, o nuvedus į parduotuvę čiumpančiu viską, kas po ranka papuola valgomo.
Dėl tokių permainų Rita kaltina regos centro „Linelis“ vadovybę, pasiryžusią mažuosius įpratinti prie kitokio, sveiko, maisto.
Pasak mamos, prieš trejetą savaičių darželinukų valgiaraštis buvo iš esmės pakeistas.
Jame atsirado dažnai šeimai neįprastų patiekalų. Pavyzdžiui, brokolių ir sūrio paplotėliai su smulkiomis kukurūzų kruopomis, orkaitėje kepti mėsos kukuliai su į juos įmaišytais burokėliais, žemaičių blynai su cinamonu pagardintu lęšių įdaru ir česnakiniu padažu.
Visos arbatos vaikams tiekiamos nesaldintos, o patiekalai, anot Ritos, prėski, be druskos ir prieskonių.
Pabadaus ir pradės valgyti
Rita pripažįsta, kad įstaigos vadovybė prieš kurį laiką įspėjo tėvelius, jog bus pereinama prie sveikatai palankios mitybos. Panevėžietė įsivaizdavo, kad valgiaraštyje nebeliks kompotų su cukrumi, vaikai gaus daugiau daržovių ir vaisių. Tačiau kad atžalai teks staiga pratintis prie prėskų derinių, mama nepagalvojo.
„Maistas tiesiog nevalgomas. Niekada dėl vaiko neturėjome problemų, o įvedus naują valgiaraštį jau po trijų dienų kelios mamos ėjome pas direktorę. Mūsų vaikai iš darželio grįžta alkani, pikti“, – pasakojo Rita.
Ji teigia buvusi apstulbinta direktorės bendravimo su tėveliais. Anot jos, užuot mamas maloniai priėmusi ir paaiškinusi situaciją, įstaigos vadovė nesileido į kalbas.
Maža to, moterys pasijuto pačios kaltos, kad nesuvokia, kas yra sveikas maistas.
„Iš direktorės lūpų skambėjo tokios frazės, kaip pabadaus tris dienas ir pradės valgyti, čia nebus nuolaidų. Technologines korteles sunku pakeisti, todėl ką čia sau įsivaizduojančios. Mes, suaugusios moterys, buvome aprėktos“, – liko suglumusi Rita.
Anot jos, nemalonų pokalbį nutraukė darželio kieme pyptelėjęs automobilis. Ritos teigimu, direktorė išlėkė nė neatsisveikinusi, palikusi apstulbusias mamas stovėti koridoriuje.
„Įstaigoje problema – ne tik valgiaraštis, bet ir direktorės bendravimo kultūra“, – išvadas padarė mama.
Miegoti – gurgiančiais pilvais
Kaip teigia Rita, iš darželio parsivesta dukra skundžiasi, kad maistas neskanus ir smirda.
Neapsikentusi diena iš dienos besitęsiančių atžalos skundų, kad nori valgyti, panevėžietė ryžosi pati patikrinti, kuo už tėvų pinigus mažieji maitinami regos centre.
Praėjusią savaitę per pietus apsilankiusi švietimo įstaigoje, mama liko šokiruota.
„Tądien patiekė kietagrūdžių makaronų sriubą su bulvėmis ir morkomis. Skonis buvo kaip nuo nuvirtų daržovių – jokių prieskonių. Maža to, makaronai – mano mažojo piršto dydžio. Iš 15-os vaikų grupės tik vienas tą sriubą suvalgė. Antrasis patiekalas – žemaičių blynai su lęšių įdaru, garnyrui – sutarkuotos žalios morkos. Blynas beformis, niekaip nesuprastum, kad žemaičių. Vien į jį pažiūrėjus apetitas dingtų. Paragavusi lęšiuose jutau cinamono prieskonį, o užpiltas česnakinis padažas. Vienas berniukas apsiverkė, kad reikia tą valgyti. Penkiolika lėkščių liko nepaliestų. Su auklėtoja vaikus tuščiais pilvais palydėjome miegoti“, – įspūdžiais dalijosi Rita.
Mama pripažino, kad po tokio vaizdo išėjus iš švietimo įstaigos jai norėjosi verkti.
Vakare vaikai gavo varškės apkepo su graikišku jogurtu. Mažieji ir jo nenorėjo.
„Nuo kada vaikui nebegalima uogienės ar bent paprastos grietinės? Dar net ne kiekvienas suaugęs žmogus valgytų graikišką jogurtą“, – stebėjosi panevėžietė.
Nesupranta, už ką sumoka
Mamos apsilankymas regos centre neliko nepastebėtas ir neįvertintas jo vadovybės. Priblokšta to, ką išvydo vaikų lėkštėse, mama maistą ėmė fotografuoti. Anot jos, tai pasiekė direktorę. „Kilo sąmyšis, kokią aš teisę turėjau fotografuoti maistą. Atlėkusi direktorė puolė mane auklėti, prie vaikų šaukti. Ji darė cirką. Pagrasinau pati jai iškviesti policiją“, – sukrėsta pasakojo Rita.
Ji sako negalinti suvokti tokio vadovybės elgesio, nes už vaikų maitinimą sumoka patys tėvai. Dienos maisto kaina darželyje siekia 1,43 Eur. Rita už praėjusį mėnesį 17 dienų jį lankiusios dukros maitinimą „Lineliui“ sumokėjo 24,31 Eur.
„Vaikai masiškai nevalgo, nes jiems neskanu, nepatrauklu, vadinasi, tėvų pinigai išmetami į atliekas? Dukrai įdėdavau avižinių sausainių, bet kiek jais gali maitintis, būtina gauti karšto maisto. Suprantu, kad reikia pratintis prie sveiko maisto, bet ne taip drastiškai ir iš karto, o palaipsniui. Kas iš tokios sveikos mitybos, jei vaikas lieka nevalgęs?“ – piktinosi Rita.
Maisto nuotraukos – tabu
Nors žemaičių blynai su lęšių įdaru nekelia apetito net suaugusiesiems, nepratusiems prie prėsko sveiko maisto, regos centro „Linelis“ direktorė Vera Janikūnienė problemos dėl valgiaraščio nemato.
„Apskundė visur, kur tik galėjo“, – mamos pokalbį su korespondentais įvertino švietimo įstaigos vadovė.
Estetiškai toli gražu ne patraukliausiai atrodantį vaikams tiekiamą maistą nufotografavusią mamą direktorė pagrasino paduosianti į teismą, nors fotografijose nematyti nė vieno mažamečio. Viešinti tokias nuotraukas ji draudžia.
„Įstaigos darbo tvarkos taisyklėse parašyta, kad tėvai be direktoriaus leidimo negali nei filmuoti, nei fotografuoti, nei skleisti viešojoje erdvėje įvairiausių tokių dalykų. O dabar nieko nesakiusi mama ateina į grupę, stebi. Mūsų darbuotojos nervinasi. Mes pas ją nuėję po puodus nesiknaisiojame“, – mamos dėmesys papiktino V. Janikūnienę.
Direktorė pripažįsta, kad prieš ateidama į grupę nufotografuoti vaikams patiekiamų pietų, Rita kreipėsi į ją. Prieš keletą savaičių kelios mamos pas vadovę iš tiesų ėjo aiškintis, kodėl vaikai grįžta namo gurgiančiais pilvais.
Jas nustebinusį pareiškimą, esą, pabadaus tris dienas ir pradės valgyti, V. Janikūnienė vadina tiesiog humoru.
Pasak direktorės, valgiaraštis neįtinka tik vienai Ritai. Kitos mamos neva jau pakeitė nuomonę. „Visi patenkinti, tėvai teigiamai atsiliepia“, – tvirtino įstaigos vadovė.
Virėjoms – naujas kelrodis
Prie sveikos vaikų mitybos „Linelis“ perėjo laikydamasis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų.
Įstaigos slaugytojos Valdos Laurinavičienės teigimu, patiekalai ruošiami vadovaujantis mitybos specialistės, sveikatai palankaus vaikų maitinimo iniciatorės ir konsultantės Ramintos Bogušienės sudarytu sveikatai palankaus technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkiniu. Pernai išleista knyga patvirtinta sveikatos apsaugos viceministrės Aušros Bilotienės-Motiejūnienės.
„Knygoje pateiktas visas valgiaraštis, skirtas lopšelinukams ir darželinukams. Visos šalies švietimo įstaigos eina prie to. Šiuo metu Lietuvoje nieko geresnio turbūt ir nėra sukurta“, – svarstė V. Laurinavičienė.
Anot jos, planuojamos valgiaraščio permainos tėvams buvo pristatytos visuotiniame susirinkime, rūbinėlėse iškabinti skelbimai, kviečiantys ateiti patiems pavartyti svarbiąją R. Bogušienės knygą. Slaugytoja tvirtino nė vieno taip ir nesulaukusi.
„Pradėjome pagal tą knygą maitinti. Receptai geri, bet kas tą paliudytų. Ir visagrūdės kruopos, visagrūdžiai makaronai, ir duona taip pat visagrūdė, daug daržovių, vaisių“, – mamų sukritikuotą maistą gyrė V. Laurinavičienė.
Ji sutinka, kad iš tiesų dalis tokio sveiko maisto keliauja į atliekų dėžę. Tačiau, slaugytojos nuomone, ne todėl, kad jis būtų neskanus ar prastas. Kalti ir tėveliai, kad vaikams tokie patiekalai pasirodo nevalgomi. „Reikia ne tik darželiuose, bet ir namuose vaikus maitinti sveikai. Vienoje grupėje po savaitgalio paklausiau, ką jie valgė. Beveik visi vardijo dešreles, picas. Aišku, kad jiems labai sunku priprasti prie sveikų patiekalų“, – teigė slaugytoja.
Patiekalus keis
„Linelio“ direktorė neigia, kad pakeitus valgiaraštį būtų drastiškai padaugėję vaikų nesuvalgyto išmetamo maisto. Esą, kaip ir anksčiau, iš įstaigos per mėnesį išvežama vidutiniškai 30 kg maisto atliekų. V. Janikūnienė tą aiškina patiekiamomis tokio dydžio porcijomis, jog mažieji jų tiesiog neįveikia. „Buvo kalakutienos kukuliukai su troškintomis daržovėmis, o prie jų dar patiekta šviežių daržovių. Nežmoniška tokia porcija, jos ir suaugusiajam užtektų“, – tvirtino direktorė.
Mamą pašiurpinęs žemaičių blynas, anot V. Janikūnienės, buvo ne neskanus, bet esą galbūt tik vizualiai nepatrauklus. „Jis neatrodė kaip žemaičių blynas, tik pavadinimas toks. Į tešlą nededama krakmolo, kiaušinių – jo nesulipdysi kaip blyno, labiau primena kugelį. O viduje sumalti lęšiai atrodo kaip mėsa. Jie juk dar kaloringesni ir sveikesni už mėsą“, – neįprastą patiekalą gyrė direktorė.
V. Janikūnienė pripažįsta: tris savaites trukęs eksperimentas su vaikų skrandžiais atskleidė, kad vis dėlto ne viskas, kas išvardyta darželių virėjoms kelrodžiu tapusioje knygoje, tinka patiekti ant darželinukų stalo.
Pasak direktorės, patiekalus, kurių vaikai nevalgė, knygos autorė pažadėjo pakeisti kitais. „Žemaičių blyno tikrai nebedarysim. Brokolių blyneliai su sūriu vaikams irgi nepatiko. Turėjome išbandyti 15 dienų, kad pamatytume, kokių patiekalų vaikai nemėgsta“, – aiškino V. Janikūnienė.
Receptų neperša
R. Bogušienė tvirtina, kad jos knyga švietimo įstaigoms nėra nei privaloma, nei rekomenduojama. Pasak autorės, tai tėra praktinė priemonė – pagalba ugdymo įstaigoms, kad jos turėtų galimybę gaminti vaikų sveikatai palankesnius patiekalus. „Iki šiol, kiek buvo Lietuvoje sukurta tokių priemonių, visi jose nurodyti patiekalai – tarybinio lygio: mažai daržovių, vaikų mityboje vyravo rafinuotos grūdinės kultūros.
Šis rinkinys sukurtas žvelgiant į ateitį, į Sveikatos apsaugos ministerijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas“, – teigė R. Bogušienė.
Anot jos, kiekvienos ugdymo įstaigos ir bendruomenės teisė atsirinkti, kokie patiekalai joms tinkamiausi, ir sudaryti savo valgiaraštį. „Jei ugdymo įstaiga vieną patiekalą nori keisti kitu, tą ir daro. Knyga net ne rekomendacinio pobūdžio. Tai tik priemonių rinkinys, kuriuo, jei nori, įstaiga vadovaujasi, jei nenori – ne.
Tai yra kiekvienos individualus reikalas“, – tvirtino autorė. Kad darželio virėjoms savotiška Biblija tapusi knyga nėra privaloma, patvirtino ir SAM.
Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo Almanto Kranausko teigimu, R. Bogušienės technologinių kortelių rinkinys tėra tik viena iš receptų knygų, o naudotis ja ar ne, švietimo įstaigos renkasi pačios.
„Lygiai taip pat galima pasirinkti bet kokią kitą knygą, keisti ją arba naudoti savo receptus. Svarbu, kad vaikams būtų patiekiamas sveikas maistas, atitinkantis nustatytus pridėtinio cukraus, druskos ir kai kuriuos kitus kriterijus, kuriuos ministras netrukus patvirtins nauju „Vaikų maitinimo tvarkos organizavimo aprašu“, – komentavo A. Kranauskas.
SAM atstovas pabrėžė, kad maisto skanumas nepriklauso nuo cukraus ar druskos kiekio, nes net ir daug šių medžiagų turintys produktai gali būti neskanūs ir atvirkščiai.
„Skonis priklauso nuo patiekalo sudedamųjų dalių, jų santykių, prieskonių ir kitų dalykų, kuriuos sukomponuoti, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, reikia profesionalumo“, – akcentavo SAM atstovas.
Nevalgytų nė mama
Lietuvos veiklių mamų klubo Panevėžio skyriaus koordinatorė Rasa Dulkienė, išvydusi Ritos darytas patiekalų „Linelyje“ nuotraukas, irgi liko apstulbusi. Kad mažieji valgytų maistą, R. Dulkienės nuomone, jis turi būti estetiškai išvaizdus, žadinti skonio receptorius. „To, ką matau nuotraukose, aš tikrai nevalgyčiau, man net sukelia šleikštulį, sveiko maisto gaminimas prasilenkia su realybe. O kokia sriuba! Kaip vaikams šaukštu susikišti į burnytę tokio dydžio makaroną? To net neverta komentuoti, nes čia tiesiog baisu“, – įvertino veikli mama.
„Linelio“ valgiaraštis jai irgi sunkiai suvokiamas. „Turbūt 80–90 proc. vaikų iš viso nežino, kas yra lęšiai, ne visi suaugusieji jų ragavę, o maišo į žemaičių blynus? Sunku suvokti. Per dieną maitinimo įpročių niekas nepakeis, naujovės turi būti įdiegiamos po truputį“, – mano R. Dulkienė. Kol vienos ikimokyklinės įstaigos ugdytinius iš karto pratina prie SAM siūlomos mitybos, kitos tą daryti ėmėsi palaipsniui. R. Dulkienės atžala lanko Panevėžio „Kregždutės“ lopšelį-darželį.
Anot mamos, šios įstaigos vadovybė, prieš imdamasi permainų, atsiklausė tėvų, supažindino juos su mitybos raciono naujovėmis. „Buvo sutarta, kad darželis prie sveikos mitybos pereis po truputį. Nėra taip, kad gėrė saldintas arbatas, o vieną dieną visiškai į jas nebededama cukraus. Įprasta duona į visagrūdę irgi nepakeista drastiškai, kaip alternatyva palikta ir minkšta duonelė. Tačiau vaikai vis tiek kurį laiką grįždavo alkanesni“, – pasakojo mama.